Vyplývá to ze statistiky nájemce tohoto zdravotnického zařízení - Středomoravské nemocniční, kterou menší zájem lidí překvapil. Nejméně chtěli vrátit peníze lidé na ambulancích, naopak největší zájem projevili hospitalizovaní pacienti.

Ani ti, které v úterý Olomoucký deník oslovil přímo v nemocnici, nebyli všichni rozhodnuti, zda nabídku využijí.

„Nemám o to zájem. Nenechám si poplatek zaplatit,“ reagoval třicetiletý Roman z Bohuňovic, který včera před polednem přišel na vyšetření na chirurgickou ambulanci.

„V únoru jsem toho taky nevyužil. Proč? Já souhlasím s tím, aby se platili, protože to má význam,“ vysvětloval motiv.

Stejně tak pacientka Alena, která seděla vedle něj v čekárně, se rozhodla, že smlouvu o poskytnutí daru krajem nepodepíše.

„Těch třicet korun mě nevytrhne,“ komentovala.

Naopak starší muž, který z budovy zrovna vycházel, byl rád, že kraj poplatek zaplatí.

„Nabídli mi to a byl bych hloupý, pokud bych toho nevyužil. Proč bych platil zbytečně, když nemusím,“ sdělil, avšak jméno ani věk uvést nechtěl.

Z údajů Středomoravské nemocniční vyplývá, že první měsíc, kdy kraj proplácí poplatky, jej ze 3702 lidí ošetřených na ambulancích chtělo vrátit 1948.

Ze 673 léčených, kteří v únoru v nemocnici leželi, podepsalo darovací smlouvu 500 pacientů a z 841 ošetřených na pohotovosti přijalo dar 598 nemocných. Lidé tedy celkem požádali o vrácení více než 257 tisíc korun.

V "krajských" lékárnách přibylo pacientů

Jak celkových osmapadesát procent komentuje Středomoravská nemocniční?

„Přepokládali jsme, že možnosti využije více lidí,“ reagoval Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, jehož je Středomoravská nemocniční dceřinou společností.

Lékaři ve Šternberku nezaznamenali v ambulancích ani v lůžkové části péče nárůst pacientů.

„Výjimkou jsou pouze lékárny, a to v Prostějově řádově o deset procent a Přerově až čtyřicet procent,“ sdělil mluvčí. „Nápor v lékárnách zvládáme. Ve stejném počtu lidí a se změnou organizace práce,“ doplnil Želazko.

Vicehejtman: Nepřekvapilo mě to

Vicehejtman Michael Fischer, který má oblast zdravotnictví na starosti, uvedl, že jej bilance za první měsíc nepřekvapila.

„Především je to na rozhodnutí pacientů. Víme, že v ambulancích využívají možnosti méně než na lůžkách. Proč tomu tak je, to těžko říci, domnívám se, že je to o provozních záležitostech ordinací,“ reagoval.

Kraje začaly lidem přispívat na regulační poplatky od 1. února a v Olomouckém kraji mohou nabídky využít v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku.

Proplácí také v nemocničních lékárnách v Přerově a Prostějově a na pohotovostech zřizovaných krajem a dalších zdravotnicích zařízeních.

Sociálnědemokratická vedení krajů tím splnila slib daný před podzimními volbami. Politici ČSSD stále usilují o plošné zrušení poplatků. Novela zákona o zdravotním pojištění nakonec jen zmírnila poplatky u dětí a důchodců