VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda od ledna podraží, měsíčně o desítky korun

Olomouc – Za vodu z kohoutku si v příštím roce připlatíme. Podle výpočtu Moravské vodárenské od ledna vydá průměrná rodina na Olomoucku měsíčně z peněženky o 48,42 koruny více za vodné a stočné než v letošním roce, na Prostějovsku o 18 korun.

1.12.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

O zhruba dvacetník si za kubík pitné vody připlatí i na Šternbersku. Dražší bude i na Šumpersku.

„Ke zvýšení ceny dochází v souvislosti s poklesem objemů vody pitné i odkanalizované a s tím souvisejícím nárůstem fixních nákladů na m3. Pak také v souvislosti s růstem ceny energií pro průmyslové podniky, nákladů na odstraňování poruch a předpokládanou inflací. Do růstu ceny pro konečného odběratele se promítá rovněž nárůst sazby DPH v roce 2010,“ vysvětlila zdražení na Olomoucku mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Zatímco letos většina obyvatel Olomoucka zaplatí za 1 m3 vodného a stočného 62,79 Kč (s DPH), tak od nového roku to bude 66,81 Kč (s DPH).

Lidé vodou šetří, ale moc platné jim to není

To, že lidé i kvůli ceně šetří vodou, se v posledních třech letech právě na Olomoucku projevilo celkovým poklesem o 250 tisíc kubíků. „Což představuje 3,5 procenta. U odkanalizované vody došlo ve stejném období k poklesu o 360 tisíc m3, tedy o 4 procenta,“ poznamenala Koutná.

Stejně tak na Prostějovsku se od ledna zvedne vodné a stočné. „Zatímco letos většina obyvatel Prostějovska zaplatí za 1 m3 vodného a stočného 59,20 Kč (s DPH), tak od nového roku to bude 61,05 Kč (s DPH),“ uvedla Koutná.

„Do růstu se promítá předpokládá inflace a nárůst sazby DPH v roce 2010,“ uvedla mluvčí Koutná k ceně na Prostějovsku.

Na Šumpersku si od ledna připlatí obyvatelé zhruba dvě koruny za kubík vody a zhruba stejnou sumu za kubík té špinavé, která odteče z jejich domácnosti do kanálu.

Na Šternbersku, kde obhospodařuje vodovodní a kanalizační síť společnost Sitka, dojde od ledna jen k mírnému zdražení.

„Lidé budou platit stejnou částku jako od července 2009. Pouze provedeme úpravu o sazbu DPH. V konečné částce se to promítne o procento, tedy zhruba o 20 haléřů,“ uvedl ředitel Sitky Miloslav Kymlička.

Ve Šternberku od ledna zaplatí za kubík 24,50 korun (bez DPH) a stočné 25,50 (bez DPH). V oblasti Štěpánova, Paseky a Újezdu je cena vody o 1,56 koruny vyšší. „V této oblasti jsou zásobeny z nakupované vody,“ doplnil Kymlička.

Ztráty jsou v ceně

Podle vodohospodářů jdou finance z navyšování vodného a stočného na obnovu vodohospodářské infrastruktury.

Například v centru Olomouce musí pitná voda procestovat trubkami i sto let starými. Jsou ve špatném stavu a část vody se jimi ke spotřebiteli vůbec nedostane a skončí někde v zemi. I ztráty se poté samozřejmě promítají do ceny vody.

„Délka vodovodů v Olomouci starších sto let je dle podkladů pro plán financování obnovy 11 731 metrů. To ale představuje asi jen 3,6 procenta z celkové délky vodovodní sítě ve městě,“ uvedla Helena Koutná.

„Jsou materiálově provedeny z šedé litiny a kvůli jejich stáří, změnám klimatických podmínek a zatížení ze zvýšené dopravy na nich pochopitelně dochází k havarijním poruchám a s tím spojeným únikům vody,“ sdělila.

Například v roce 2008 se kvůli haváriím vody ztratilo přímo na Olomoucku bezmála dvaadvacet procent vody. Toto množství však v tuzemsku není nijak šokující, ale naopak menší než celorepublikový průměr.

„Veškeré náklady na odstraňování těchto úniků nese provozovatel a jsou součástí plánované kalkulace ceny vody,“ sdělila Koutná.

OLOMOUCKO
vodné  stočné 

2009 - 28,51 Kč    29,10 Kč
2010 - 29,24 Kč    31,50 Kč

ŠTERNBERSKO*
vodné     stočné
2009 - 24,30 Kč     25,30 Kč
2010 - 24,50 Kč     25,50 Kč
*Zaokrouhleno
Ceny bez DPH za kubík vody

Autor: Daniela Tauberová

1.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Větrníky u Horní Loděnice
2 11

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Fronty na Sigmě zaskočily pořadatele a zlobily fanoušky. Nestihli góly

Fronty před branami Androva stadionu v Olomouci stály ještě po začátku nedělního zápasu. Fotbalisté Sigmy porazili brněnskou Zbrojovku 3:0, někteří fanoušci však měli tu smůlu, že neviděli jediný gól.

Setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce přes 8 tisíc lidí

Olomouc minulý týden zaplnili mladí křesťané z celé republiky.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? 

Fotbal tady konečně začíná dýchat, radoval se Jílek a chválil diváky

Takový úvod zápasu, jaký předvedli olomoučtí fotbalisté, nezažila nejvyšší česká fotbalová soutěž 18 let!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení