Zájemci o pořízení nemovitosti však často narážejí na neochotu bank poskytovat úvěry a hypotéky. To by se podle odborníků mělo během roku zlepšit.

„Zatímco období před dvěma lety přálo prodávajícím, dnes přeje kupujícím,“ potvrdil makléř Hanácké realitní kanceláře Petr Vičar.

Ceny zvláště u panelových bytů, které byly předražené, poklesly až o pětatřicet procent a vrátily se tak zhruba na úroveň roku 2005.

Panelový byt tři plus jedna se nyní dá v Olomouci sehnat za milion tři sta tisíc korun, cihlový byt se stejnou dispozicí kolem šedesáti metrů za milion a tři čtvrtě, dům v okrajové části města lze koupit i již za dva miliony.

Záleží ovšem na místě – atraktivní cihlové byty v úplném centru si svoji cenovou hladinu stále udržují.

„Očekávám, že se dále bude prohlubovat škála cen podle oblastí. Zatímco dobré lokality pro bydlení půjdou s hodnotou nahoru, může se stát, že v méně zajímavé oblasti cenově poklesnou. Budou se tak rozevírat cenové nůžky,“ míní Marek Novotný, ředitel realitní kanceláře Dachi.

Nové sady i Lazce jsou levnější

I cenu panelového domu ovlivňuje nejen jeho stáří a nakolik je zrekonstruovaný, ale i místo, kde se nemovitost nachází.

„Například lokalita sídliště Nový Svět je stále vnímaná jako průmyslová zóna, přestože tam vyrostly desítky rodinných domů. Podobné je to se sídlištěm Lazce, stejný byt tam bude levnější oproti srovnatelnému na Nové Ulici,“ poznamenal ředitel Dachi Novotný.

Stejně tak se i nadále bude lišit prodejní hodnota v jednotlivých vesnicích. Roli hraje zejména dopravní spojení, dostupnost služeb nebo to, zda má obec zaveden plyn.

Například ceny nemovitostí v Křelově jsou tak srovnatelné s Olomoucí. Úplně jinak je tomu ovšem jen o kousek dál na menších vesnicích se špatnou dopravní dostupností.

Zájem o novostavby je menší

A co pokles cen způsobilo? Lidé prý zareagovali na zprávy o krizi a začali být opatrní.

„Dostali strach a přestali nemovitosti kupovat, prodejci tak museli jít s cenami níž. Svou roli sehrál i přístup bank k poskytování hypoték. Podmínky se několikanásobně zpřísnily. Finanční ústavy bedlivě hlídají, na jakou nemovitost půjčují peníze. Člověk, který dříve splnil podmínky, má dnes problém. I odhadci drží ceny při zemi,“ vysvětlil Vičar.

V posledních dvou letech je menší zájem o novostavby. Lidé totiž obtížněji dosáhnou na úvěry. To by se však mělo v letošním roce změnit.

„Máme signály od dvou bank, že by mělo dojít ke zjednodušení podmínek,“ prozradil Novotný.

Výhled pohybu cen? Nejasný

Jak dlouho se stávající ceny udrží? V tom se jednotliví makléři rozcházejí.

„Někdy v druhém pololetí očekávám mírný nárůst mezi třemi a deseti procenty,“ řekl Novotný.

Naopak Pavel Sigmund z realitní kanceláře Montana zvýšení cen neočekává.

„Myslím, že ceny nemovitostí nepůjdou do konce tohoto roku nahoru. Buď zůstanou stejné, nebo ještě o procento až dvě poklesnou,“ uvedl Sigmund.