VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věž Spiritualia začne růst ještě letos. Radní ji dali zelenou, s podmínkami

Olomouc - Nová výšková budova se má začít zvedat kousek od historického centra Olomouce na podzim. Řeč je o duchovním centru pojmenovaném Spiritualia.

29.6.2014 82
SDÍLEJ:

Věž centra Spiritualia a komplex BEA centra u třídy Kosmonautů. Koláž:DENÍKFoto: Knesl a Kynčl Architekti

Stavba výrazná skleněným pláštěm a tvarem připomínající týpí nebo figurku ze hry Člověče, nezlob se najde místo vedle třídy Kosmonautů v plánovaném kampusu Moravské vysoké školy Olomouc.

Lidé z bytových domů v sousedství se obávají, že se jim sníží kvalita bydlení a ubude parkovacích míst.

Ochránci panoramatu města zase připomínají, že Olomouc může ztratit na přitažlivosti.

Duchovní centrum, které by mělo být vysoké 45 metrů, i budovy kampusu připravuje podnikatel Josef Tesařík.

Nová věž s názvem Spiritualia se začne v blízkosti olomouckého hlavního nádraží stavět ještě letos. V budoucnu bude součástí celého kampusu Moravské vysoké školy, která sídlí v BEA centru.

Radní: Postarejte se o křižovatku

Nyní čeká, až úřady stavbu povolí, aby se prostranství po kasárnách 9. května mohlo razantně proměnit.

„Celý duben a květen jsme intenzivně pracovali na získání desítek povolení a vyjádření. Všechny dotčené instituce se vyjádřily v zásadě pozitivně. Dohodli jsme se i s radou města, která si ale stanovila podmínky," řekl Josef Tesařík, ředitel společnosti Tesco SW, Moravské vysoké školy Olomouc a jednatel Regionálního centra Olomouc.

Postavil také modře prosklenou 74 metrů vysokou budovu BEA centra u řeky Moravy, jejíž prostory využívá i škola.

Radní po Tesaříkovi chtějí, aby budovy podél Vejdovského ulice, které po Spiritualii kampus doplní, nepřesahovaly čtyři patra, aby na svých pozemcích vysázel alej směrem k ZUŠ Žerotín a také aby se postaral o dopravní řešení křižovatky třídy Kosmonautů a Vejdovského.

Vizualizace nového komplexu BEA centra u třídy Kosmonautů v Olomouci

Vizualizace rozšíření komplexu BEA centra 

"Dlouhá a nelehká diskuse"

Splnění podmínek by se dočkat měli, neboť stavbu Spiritualia umožnili. Radnice totiž svolila k vyřazení studie, která vysokým stavbám v místě bránila.

„Po dlouhé a nelehké diskusi jsme souhlasili s tím, aby odbor koncepce a rozvoje starou územní studii odevidoval, čímž vznikl prostor pro zahájení územního řízení k novému záměru," vzpomněl radní Jan Holpuch na konec března.

Náměstek podotkl, že rada měla výtky ke vzhledu.

„Co jsme měli možnost vidět na dosavadních prezentacích, nás ne zcela nadchlo, konkrétně řešení pláště. Investor slíbil, že se s ním ještě bude pracovat," doplnil Jan Holpuch.

Tesařík: Olomouc se hospodářsky propadá, sestup Sigmy je důsledek

Bytový dům? Postavil hrůzu!

Vizualizace vyhlídky centra Spritualia v areálu BEA centraSouhlas rady se nelíbí Zdeňku Hrbáčkovi, který postavil v ulici Kavaléristů bytový dům vzdálený od budoucího areálu školy pár metrů, ani lidem, kteří v něm žijí.

„Naši klienti nakoupili byty za zhruba 115 milionů korun a chtěli vědět, co bude na vedlejších pozemcích. Okolní území bylo tehdy regulováno maximálně čtyřmi patry," vysvětloval Zdeněk Hrbáček zastupitelům města na jejich zasedání, jaké informace měl k dispozici před stavbou.

Žádné rozhodnutí podle něj tehdy ale dlouho nevydrželo, neměl čeho se držet.

„Výsledkem je, že náš projekt je dokončen, schvaluje se nový územní plán a výškové omezení neplatí. Výstavba skleněné věže v těsné blízkosti našeho bytového domu má zelenou. Přitom v oblasti má být výška maximálně sedmnáct metrů, u třídy Kosmonautů devětadvacet," dodal, že obyvatelé na něj teď chtějí podat žalobu za zkaženou investici.

Investor Josef Tesařík příliš pochopení pro souseda nemá.

„Postavil hrůzu. Je to znehodnocení prostoru. Za socialismu tam byly jesle, byla tam oáza zeleně. Do ní umístil obrovský bytový barák, který městu vůbec ničím nepřispěl. Bytů je v Olomouci nadbytek. Považuji za velkou chybu, že to odbor koncepce a rozvoje povolil. Mnohokrát jsem na to pana Hrbáčka upozorňoval, dokonce jsem mu nabídl, že od něj pozemek odkoupím," vzpomněl ředitel MVŠO.

Povolení na poslední chvíli

Připomínky měli i lidé z bytů ve Vejdovského ulici, jde jim o dopravu pod okny.

„Týkají se našeho domu, tedy úprav dopravního značení a provozu v ulici Vejdovského. Také jsme napsali, že věž nebyla v původním záměru uvedená a že využívá posledních okamžiků starého územního plánu, protože v tom novém už je výškové omezení a neuspěla by," sdělil za obyvatele Jiří Luběník.

„Dnes je silnice jednosměrná. Až se zdvousměrní, bude parkovacích míst asi méně. Žádali jsme za ně náhradu a to na parcele, která patří do kampusu. Je dobré, že to Josef Tesařík dělá, protože prostor teď nepůsobí dobrým dojmem. Protože se nás to však bezprostředně týká, byli bychom rádi, aby se naše slovo bralo v potaz," dodal.

Věže u historického jádra Olomouce

Desítky metrů duchovního centra, které nabídne i vyhlídku, vadí i Tomáši Pejpkovi z Klubu architektů Olomoucka.

„Ve chvíli, kdy svět objevil Olomouc jako jeden z nejzajímavějších evropských turistických cílů, radnice soustavně podporuje stavbu věží u historického jádra. Možná se současní politici a úředníci snaží zalíbit movitým a vlivným investorům, ale poškozují přitom památkovou hodnotu a turistickou atraktivitu města a pohybují se na hraně zákona," vyjádřil se architekt a člen nového politického hnutí ProOlomouc.

Architekti založili hnutí ProOlomouc a jdou do hry o radnici

Vlastní peníze a půjčky. Bez dotací

Podle odhadů Josefa Tesaříka se začne stavět v lepším případě letos na podzim, spíše ale v zimě.

Věž Spiritualia doplněná amfiteátrem a upravená křižovatka by mohly být hotové na přelomu let 2015 a 2016.

Náklady se budou pohybovat kolem 280 milionů korun, peníze půjdou ze zisků podnikání a půjček, tedy nikoli z dotací.

Autor: Ondřej Zuntych

29.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 82
SDÍLEJ:
Tzv. chytrá lavička s wi-fi a dobíjením v Praze
7 13

Olomouc bude mít wi-fi lavičky s dobíjením mobilů

Ilustrační foto
39

Kam o prvomájovém víkendu? Na tvargle, čarodějnice či ekojarmark

Bečva se umoudřila, povodně už nehrozí

Nevyzpytatelná příroda si opět pohrála s nervy obyvatel Přerovska. Rozbouřená Bečva v pátek zaplavila sportovní hřiště v Ústí na Hranicku a uzavřela také cestu z obce směrem na Hranice. Hasiči zasahovali na několika místech.

Ztratila se patnáctiletá Adéla. Neviděli jste ji?

Adéla Leharová. Tak se jmenuje patnáctiletá dívka, po níž policie v pátek 28. dubna večer vyhlásila celostátní pátrání.

Sigma se raduje ze šesté výhry v řadě. Bude v sobotu slavit postup?

Pošesté v řadě se radovali olomoučtí fotbalisté ze zisku tří bodů. Páteční domácí vítězství, které zařídili Štěrba s Chorým, navíc může mít punc postupu.

Závěje a popadané stromy. Na Jesenicku nasněžila dopravní kalamita

Až deset centimetrů čerstvého sněhu připadlo od čtvrtku 27. dubna do pátečního rána ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies