VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věž Spiritualia v Olomouci nebude, investor projekt odpískal

ANKETA / Původní plán postavit v Olomouci nezvyklou 45 metrů vysokou věž Spiritualia nevyšel. Dílo podnikatele Josefa Tesaříka mělo být dominantou budoucího parku a sloužit pro kulturní akce i administrativu.

9.10.2017 5
SDÍLEJ:

Plánovaná věž Spiritualia se nakonec v kampusu Moravské vysoké školy u třídy Kosmonautů v Olomouci stavět nebudeFoto: Koláž: DENÍK. Foto: Jiří Kopáč. Vizualizace věže: Artera

Na pozemcích u Moravské vysoké školy a BEA campusu ale i tak začali stavět dělníci. Ti pracují na výrazně nižší budově, jejímž stavitelem je Regionální centrum Olomouc. 

Vizualizace výsledné podoby campusu, který na pozemcích v budoucnosti vznikne (v tuto chvíli se staví přední část půlkruhu).

Vizualizace výsledné podoby campusu, který na pozemcích v budoucnosti vznikne (v tuto chvíli se staví přední část půlkruhu).
Zdroj: Tomáš Jelínek, mluvčí Tesco SW

Investorem u věže Spiritualia byla společnost Josefa Tesaříka Tesco SW. Ta je, stejně jako Regionální centrum Olomouc, členem holdingu Tessela holding SE.

Proti byl krajský úřad i sousedé

Povolení ke stavbě Spiritualie vydal olomoucký stavební úřad na konci září 2014, jen pár dní před tím, než začal platit nový územní plán města Olomouc.

Rozhodnutí o stavbě ale zrušil v únoru 2016 Krajský úřad Olomouckého kraje.

Spiritualia tak dostala od Odboru strategického rozvoje kraje, územního plánování a stavebního úřadu červenou. Podnět proti stavbě přišel od několika Olomoučanů, kteří v blízkosti plánovaného kampusu bydlí.

Ti se proti rozhodnutí stavebního úřadu společně odvolali. „O umístění stavby rozhodovaly podjaté úřední osoby,“ … „Umístění stavby je v rozporu s územním plánováním,“ zněla některá jejich odůvodnění.

Nový územní plán totiž na dotčené parcely stanovil výškové limity, které věž Spiritualia několikanásobně převyšuje. Na pozemcích u řeky je maximální výška zástavby 17 metrů, směrem ke třídě Kosmonautů je to 29 metrů.

Ani tři roky po získání povolení ke stavbě a více než jeden a půl roku po jeho zrušení věž v olomouckých Hodolanech nestojí. 

Tesařík: Stavíme teď v jiných městech

Podle současných stavebních prací, které na místě probíhají, a podle vyjádření Josefa Tesaříka, v Olomouci Spiritualia ani nikdy stát nebude.

„Kvůli nesmyslným výškovým regulacím, které si někdo vymyslel, jsme projekt uskutečnit nemohli,“ řekl letos v září Josef Tesařík.

„Momentálně stavíme jiné projekty v úplně jiných městech, kde jsme povolení dostali,“ dodal ředitel Tesco SW, který je mimo jiné i jednatelem Regionálního centra Olomouc a ředitel Moravské vysoké školy Olomouc.

Dostavba areálu otázkou příštích let

Na pozemcích mezi ulicemi Kavaleristů, Vejdovského a tř. Kosmonautů teď roste další část rozsáhlého komplexu BEA campus, už ale bez Spiritualie.

„Třípatrový objekt, který na místě vzniká, bude součástí BEA campusu,“ uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek a dodal, že se jedná o pátou etapu výstavby kampusu. „Hotová by měla být do konce příštího roku. Dostavba celého areálu je otázkou příštích let,“ vysvětlil Tomáš Jelínek.

V nové budově vznikne podzemní parkoviště a dvě nadzemní podlaží.

„Ve vzniklých prostorách budou mít sídla a pobočky různé firmy z IT oblasti nebo finančních a právních služeb,“ řekl Tomáš Jelínek.

„Do budoucna plánujeme vybudovat i kavárny, restaurace, fitness a další prostory, kde by mohla svůj volný čas trávit i veřejnost,“ doplnil k plánům budoucího atria mluvčí společnosti Tesco SW.

Zelená čtvrť propojená s řekou

Tentokrát se místní nemusí bát, že by jim u domu vyrostla několik desítek metrů vysoká věž.

„Třípatrový objekt je výrazně pod horizontem sousedních panelových domů,“ uvedl Tomáš Jelínek.

Celá stavba BEA campusu, která by jednou na pozemcích měla stát, bude mít tvar polokruhového atria.

„Výsledná architektonická podoba campusu by měla mít charakter zelené městské čtvrti, která je propojená s okolím řeky Moravy,“ dodal mluvčí Tesco SW.

Autor: Eva Minárová

Vítáte zrušení stavby věže Spritualia u třídy Kosmonautů?

ANO

70 %

NE

30 %

Hlasovalo: 342

9.10.2017 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud kvůli tragické palbě na vozidlo na Libavé. Obžalovaní u soudu: (zleva) Zdeněk Havala, Marcel Kulišťák a Luděk Niedermeier
5

Soud kvůli tragickým střelbám na Libavé pokračuje. Proběhly výslechy svědků

Nová výrobní hala společnosti Wanzl v Hněvotíně
5

V Hněvotíně otevřeli nový závod. Zaměstná 140 lidí

Opilý šofér dvakrát boural, skončil v poli u Chomoutova. Měl 2,5 promile

Hned několik pořádně "upravených" hazardérů za volantem chytili během víkendu policisté na Olomoucku. Někteří z nich bourali.

V řece v Olomouci našli tělo ženy

Morava v Olomouci vydala v neděli tělo neznámé starší ženy. Odpoledne ji z řeky vytáhli policejní potápěči.

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE. Ptejte se

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

V kraji padl teplotní rekord, babí léto ještě nekončí

Hned dva teplotní rekordy padly v pondělí 16. října v Olomouckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení