VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká kotlíková revoluce startuje! Domácnost může dostat od kraje až 127 tisíc

Olomouc – V Olomouckém kraji se schyluje ke kotlíkové revoluci. Hejtmanství vyhlásilo dotaci na výměnu stávajícího, k životnímu prostředí nešetrného kotle na tuhá paliva s ručním podáváním a vlastníci rodinných domů v regionu si vůbec poprvé mohou sáhnout na desetitisíce korun.

9.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Letos a v příštím roce jim kraj pošle 166 milionů korun.

Předpokládá, že v této první etapě se v regionu vymění 1 140 kotlů.

Písemné žádosti začne přijímat od 22. února.

Kolik peněz budou moci domácnosti získatKotel na uhlí 105 000 Kč
+ 5% bonus 112 500 Kč

Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa) 112 500 Kč
+ 5% bonus 120 000 Kč

Plynový kondenzační kotel 112 500 Kč
+ 5% bonus 120 000 Kč

Tepelné čerpadlo nebo kotel pouze na biomasu 120 000 Kč
+ 5% bonus 127 500 Kč

Zlepšení ovzduší

„Dnes mají občané historickou příležitost využít vysokou státní dotaci, aby si pořídili nový zdroj topení," vybídl ministr životního prostředí Richard Brabec obyvatele Olomouckého kraje k zapojení se do projektu.

„Nikdo neví, jak budou pokračovat evropské dotace po roce 2020. Vyzýváme všechny, aby se co nejdříve přihlásili, protože po roce 2022 už nebude možné provozovat nejvíce znečišťující lokální kotle," apeloval Brabec, který ve čtvrtek přijel do Olomouce program podpořit.

Olomoucký kraj opakovaně sužuje smog a výměna starých kotlů za nové zdroje tepla, které musí podle pravidel splňovat přísné ekologické normy, podle hejtmana Jiřího Rozbořila určitě přispěje ke zlepšení ovzduší.

„Jsem rád, že kraj může kotlíkové dotace poprvé vyhlásit a nabídnout občanům možnost přejít na ekologičtější a k životnímu prostředí šetrnější způsob vytápění domácností," uvedl hejtman a připomněl, že půjde o systém zpětného proplácení vynaložených peněz žadatelům, kteří splní všechny stanovené podmínky.

Co pokryje kotlíková dotace?Zdroj tepla včetně nákladů na jeho instalaci
Nová otopná soustava
Rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
Finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč). Požadována je minimálně klasifikační třída „C" energetické náročnosti. Opatření musí být zrealizováno po 15. červenci 2015, nejpozději 31. května 2017.
Služby energetického specialisty
Projektová dokumentace

Pětiprocentní bonus za špatný vzduch

Maximální náklady, ze kterých bude hrazena dotace: 150 tis. Kč (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč)

Na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a takzvaná mikroenergetická opatření, dostanou úspěšní žadatelé až 85 procent – z maximální částky 150 tisíc korun – tedy až 127 500 korun.

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle.

Na nový uhelný zdroj je to 70 procent. Kombinované kotle na uhlí a biomasu či plynové kotle chce stát podpořit 75 procenty.

Na tepelné čerpadlo nebo kotel jen na biomasu poskytne až 80 procent.

Domy stojící ve znečištěné oblasti budou mít navíc pětiprocentní bo­nus.

Hejtmanství čeká velký zájem 

Dotace na výměnu kotlů je podle ministra Brabce propojena s programem Nová zelená úsporám.

Zájemci tak budou mít možnost provést větší opatření na domě s horší energetickou třídou než „C", které přesáhnout limit 20 tisíc korun nastavený v takzvaných kotlíkových dotacích. Ty počítají spíše s drobnějšími opatřeními typu těsnění do oken či zateplení půdy.

O takzvané kotlíkové dotace očekává hejtmanství velký zájem.

„Ještě před spuštěním dotací jsme si nechali dělat průzkum. Ozvalo se zhruba 600 potenciálních příjemců a všichni projevili zájem o kotlíkovou dotaci, takže očekáváme 1 140 kotlů bude vyměněno," předpokládá Rozbořil.

Zájemci o dotaci, kteří již opatření na otopné soustavě provedli, mohou o dotaci požádat i zpětně.

„A to od 15.července 2015. Ti, co doloží všechny podklady, které dotace vyžaduje, tedy budou moct být také uspokojeni," upozornil hejtman.

Od 2018 už minimálně 4. emisní třída!Od roku 2022 už nebude možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší. Od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Ve schvalované novele zákona se navíc počítá s kontrolou provozu lokálních topenišť. Opatření by mohlo platit od 1.ledna 2017, kdy úředník bude moci vstoupit do rodinného domu a zkontrolovat, jak se v něm vyrábí teplo.

Semináře pro zájemce o dotaci

Pro zájemce o dotaci připravilo hejtmanství semináře ve třinácti městech.

„Začínáme 11. ledna v Hranicích. Zaměstnanci kraje budou žadatelům vysvětlovat podmínky dotace," informoval Rozbořil.

Na místě zájemcům o peníze názorně předvedou, jak správně vyplnit žádost, lidé dostanou i další potřební informace.

„Harmonogram seminářů je už zveřejněn na webu kraje a počítáme s velkým tématem kotlíkové dotace rovněž v lednovém krajském měsíčníku," upozornila mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

Papírové žádosti mohou žadatelé nosit osobně na olomouckou podatelnu krajského úřadu od 22. února do 13. května. Také na pracoviště v Šumperku a Jeseníku.

Zároveň je možné posílat žádosti přes datovou schránku, e-mailovou formou se zaručeným elektronickým podpisem nebo ji zaslat hejtmanství poštou.

Semináře na OlomouckuLitovel – 19. ledna, Malý sál Záložny na náměstí. Přemysla Otakara, 12 až19 hodin
Šternberk – 26. ledna, Kulturní dům v Masarykově ulici, 12 až 19 hodin
Uničov – 3.února, Městské kulturní zařízení na Moravském náměstí, 12 až 19 hodin

Vyměnit až 100 tisíc kotlů

Ministerstvo životního prostředí si od kotlíkových dotací a energetických opatřeních spojených v domech slibuje výrazné zlepší ovzduší v České republice, kde se do programu tentokrát zapojily všechny kraje.

Znečištěný vzduch totiž vdechuje do plic kolem 55 procent obyvatel Česka.

„Téměř 90 procent celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 procent celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Jsem přesvědčen, že se nám díky kotlíkové revoluci podaří významně zlepšit kvalitu ovzduší v celé ČR," sdělil ministr Richard Brabec a připomněl, že v minulých letech v některých regionech lidé stáli na dotaci dlouhé fronty a alokace byla vyčerpána i během jednoho či dvou dnů.

V České republice je dnes přibližně 350 tisíc nejvíce znečišťujících kotlů, především 1. a 2 emisní třídy, tedy s ručním přikládáním, které od podle stávající legislativy už od 2022 bude zakázáno provozovat.

Během celkem tří výzev chce ministerstvo vyměnit 80 až 100 tisíc starých kotlů, které ovzduší zatěžují nejvíce.

Autor: Daniela Tauberová

9.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Ilustrační foto
1

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Kam o víkendu? Na veterány, rekordy v zoo či ultralehká letadla

Pravidelná porce tipů na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

Kuki z Úsova se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Tříměsíční pobyt ve volné přírodě klokanu Kukimu končí. Svému majiteli utekl v květnu z rodinné farmy v Úsově na Šumpersku. V pátek 18. srpna ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách u Jihlavy v lokalitě Červené domky.

Hrát proti AS Řím byl zážitek, říká Vasiljev. A vyhlíží ligový debut

Třiadvacetiletý fotbalista Tomáš Vasiljev zažívá turbulentní životní období. Ale v tom dobrém slova smyslu. Ještě v červnu proháněl třetiligové obránce v dresu Uničova, pak přebral pohár pro mistra MSFL, načež si zahrál přípravu proti italskému AS Řím a nyní očekává ligový debut. To vše už jako profesionální hráč prvoligového Slovácka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení