Pro včelaře znamená prokázání nákazy pohromu. Všechna včelstva musí utratit a veškeré pomůcky a vybavení spálit. Pracovníci Krajské veterinární správy se sídlem v Olomouci letos zjišťují mnohem víc případů nákazy včelím morem. "Prohlídky jsou teprve v počátcích. Během dubna však už bylo zjištěno a laboratorním vyšetřením potvrzeno sedmnáct ohnisek, což je výrazný nárůst. Jedná se zejména o Prostějovsko, Zábřežsko, několik případů v Domašově nad Bystřicí, Šternberk a Loučany. Nákazy je zatím ušetřeno jen Přerovsko a Jesenicko. Doufejme, že natrvalo," uvedl Jiří Zubal z˙olomoucké KVS.

Mor včelího plodu je podle něj nebezpečná nákaza postihující zavíčkovaný včelí plod. Jeho původce vytváří mimořádně odolné spóry. Nákaza se šíří potravou, zalétlými včelami a roji, infikovanými plásty a včelařským vybavením. "Víčka v napadeném plástu jsou ztmavlá, propadlá nebo proděravělá. Napadené larvy mění barvu z bílé až na tmavohnědou. Stává se z nich lepkavá hmota, která se dá z buněk vytáhnout jako vlákno dlouhé několik centimetrů," popsal Zubal s tím, že včelaři musí všechna včelstva utratit a veškeré vybavení spálit. Podle tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky se problémy s nákazou v Olomouckém kraji opakují. "Zřejmě nejhorší situace v celé republice je na Prostějovsku. Až do letošního roku se podle platné metodiky likvidovala jen nemocná včelstva, což už asi tři týdny neplatí. V chovu, kde se teď zjistí nákaza, se musí utratit i zdravá včelstva. Novinkou je také to, že včelař, který zrušil chov kvůli nákaze, může po uplynutí tří měsíců založit nový. Dřív musel rok čekat," sdělil Peroutka.

Včelaři, kteří nyní chovy likvidují, mají nárok na odškodné. "Žádost musí podat na ministerstvu zemědělství nejpozději do šesti týdnů od zjištění nákazy," poradil Peroutka. Spousta včelařů je však vzhledem ke svému věku rozhodnuto s chovem dál nepokračovat.