VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nové Rudolfově aleji budou lípy! Už brzy. Takto má vypadat

Olomouc – Stromy v Rudolfově aleji v Olomouci mají před sebou poslední dny. Dvě stě mladých jírovců nechá město do konce března vykácet kvůli nákaze. Historickou promenádu ve Smetanových sadech má v budoucnu lemovat poloviční počet lip velkolistých umístěných ve větších rozestupech. Vysázet je zahradníci musejí nejpozději do prosince.

3.3.2016 3
SDÍLEJ:

Budoucí podoba lipové Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech v Olomouci, která počítá s desetimetrovými rozestupy mezi stromy. Vizualizace stavu po 50 letechFoto: Zdroj: MmOl

Důvodem, proč sto padesát let starou alej čeká masivní kácení, je nemoc zvaná slizotoková nekróza, problém známý na různých místech Evropy.

Nákaza napadla podle posudku z Mendelovy univerzity asi třetinu z 220 stromů.

Olomoucká radnice sestavila expertní skupinu a ta dala jednohlasné doporučení: celou alej vykácet.

Pak přišla řeč na náhradu.

„Kaštany už to být nemohou. Řešila se lípa, javor, platan. Bohužel možnosti rychle odcházely, protože platany se potýkají s rakovinou, ve Francii se kácí kilometry alejí. Javor je zase náchylný na klíněnku. Zůstává lípa velkolistá. Je to nejvíce odolný strom, patří do naší historie a původně v aleji byla," připomněl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec, proč radní návrh komise odsouhlasili.

Budoucí podoba lipové Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech v Olomouci, která počítá s desetimetrovými rozestupy mezi stromy. Vizualizace stavu po 50 letech

Klikněte pro zvětšení. Budoucí podoba lipové Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech v Olomouci, která počítá s desetimetrovými rozestupy mezi stromy. Vizualizace stavu po 50 letech. Zdroj: MmOl

Větší rozestupy

Jasné také je, že současná pětimetrová vzdálenost mezi stromy se opakovat nebude, aby se větve nemusely tolik stříhat.

Komise navrhovala spon deset nebo patnáct metrů.

„Při patnácti metrech by se stromy nestříhaly a za nějakých sedmdesát nebo devadesát let by došlo k úplnému zastínění aleje, což se nám nelíbilo. Proto chceme jít cestou desetimetrových rozestupů, kdy by měl po třiceti letech od výsadby proběhnout první výchovný řez. Necháme na našich potomcích, jak budou alej za padesát šedesát let řešit," dodal náměstek.

Lípy snášejí řez dobře a v budoucnu by mělo být možné alej upravovat do podoby vysokých zelených stěn.

Konec vegetačního klidu je 31. března a do té doby 206 jírovců zmizí. Odbor životního prostředí magistrátu už vydal povolení.

Kvůli nemoci bude odstraňování stromů náročnější, je totiž nutné je úplně zlikvidovat.

„Stromy se vytrhají, naštěpkují a převezou do spalovny," popsal proces za správce parku ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiřího Uhlíř. Přesný termín zatím známý není.

Rudolfova alejRudolfova alej ve Smetanových sadech Hlavní alej nechal za hradbami města vysázet olomoucký arcibiskup, arcikníže Rudolf Jan a stala se oblíbeným místem vycházek Olomoučanů už ve dvacátých letech 19. století.

V roce 1832 převzalo park, nalézající se původně na vojenských pozemcích, do správy město, a položilo tak základ městských veřejných sadů.

Významným datem pro olomouckou zeleň je rok 1866, kdy byla během prusko-rakouské války zcela zničena Rudolfova alej znovu obnovena a za přítomnosti císaře Františka Josefa I. slavnostně otevřena.

Zdroj: tourism.olomouc.eu

Zasazeno musí být do zimy

Náhradní výsadba bude jedna ku jedné.

Lípy musejí být v zemi, než skončí listopad.

I tady má výstaviště situaci složitější, jelikož pro polovinu dřevin je potřeba najít v parcích místo.

„Budeme se bavit o koncepci celého parku. Nemusí to být lípa, strom je možno nahradit i například kvetoucím keřem," uvedl Jiří Uhlíř.

Každopádně pokud jde o sázení v hlavní aleji, chce do něj město zapojit veřejnost stejně jako v letech 2010 a 2012, kdy mohli lidé v obnovovaném stromořadí udusávat hlínu kolem nových desetiletých stromů dovezených z Německa.

Ještě předtím nechá radnice zpracovat projekt, jehož autorem bude zahradní architekt Radek Pavlačka.

Je držitelem autorských práv stávající podoby aleje a byl zároveň členem pracovní skupiny.

Dokumentace mimo jiné zpřesní i celkový rozpočet. Podle odhadů náklady přesáhnou milion korun.

Vylepší záhony

Při obnově aleje se výstaviště zamýšlí věnovat také záhonům. Cílem je, aby kvetly co nejdéle.

Vrátit se tedy mají cibuloviny, které budou přerůstat v trvalky.

Příští rok 24. dubna uplyne sto padesát let od otevření Rudolfovy aleje Františkem Josefem I. Lipky začnou novou etapu.

„Věřím, že se další jaro setkáme v příjemnější atmosféře, alej projde obnovou, bude se na co dívat a že minimálně dalších sto padesát let vydrží," vyhlíží ředitel výstaviště.

Autor: Ondřej Zuntych

Co říkáte na výměnu kaštanů za lípy v Rudolfově aleji?

Úplně nejlepší řešení

172 hlasů

Není to ono, ale proč ne?

25 hlasů

Nelíbí se mi to

11 hlasů

Hlasovalo: 208

Anketa byla ukončena

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Klokan utekl chovateli z Mohelnice, objevil se v Jihlavě

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
17

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

/ROZHOVOR/ Značnou krizí si v loňském roce prošli basketbaloví Orli z Prostějova. Tým z české nejvyšší souteže nakonec zanikl a na Hané se zrodil nový subjekt – Basketbal Olomoucko. Klub získal licenci pro Kooperativa NBL od zaniklého Prostějova a na stejném místě jako loni se tak budou hrát znovu zápasy domácí basketbalové elity.

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

Podpora rozvoje dětského čtení, čtenářské gramotnosti a přípravy výuky tak, aby mělo šanci učit se skutečně každé dítě ve třídě. Jak na to, zjišťují až do soboty 19. srpna pedagogové na Letní škole pro učitele v Hrubé Vodě, místní částí Hluboček na Olomoucku.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení