VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouci pučí Japonské jaro, zájem je opět velký

Olomouc – Výroba origami, ochutnávka exotických čajů a japonských jídel ale třeba i ukázka bojových sportů naživo, je k vidění na už sedmém ročníku Japonského jara. Pořádá jej občanské sdružení Japonský klub Olomouc při Katedře asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Reuters

Vidět, slyšet a ochutnat opravdové Japonsko mohou zájemci od pondělí 7. března až do 24. března, zvaná je široká veřejnost.

„Zájem je každoročně veliký a vždy přijde víc lidí než jsme si mysleli, že by mohlo přijít,“ řekla tisková mluvčí Japonského klubu Olomouc Pavla Slaná.

Letošní program otevřela pondělní přehlídka tradičního oblékání v Japonsku, v úterý festival pokračuje studentským origami workshopem, kde je připraveno několik druhů různě obtížných skládaček.

„Milovníci Japonska, kteří nikdy neviděli skutečného Japonce na vlastní oči, by určitě měli zavítat na středeční přednášku česky mluvícího lektora Takajuki Watanabeho, kde se bude mluvit o japonských svátcích a tradicích. První týden mohou zájemci završit odpočinkem u čtvrteční ochutnávky exotických čajů z čajovny Wabi,“ informovala Slaná.

Následující týdenní dávku kultury mají zájemci možnost odstartovat zenovou meditací.

„Pokud by se Vám nechtělo vařit, zavítejte na ochutnávku slavných i méně tradičních japonských jídel. Pro fanoušky bojového umění a nabroušených ocelí jsou připraveny přednášky o japonských mečích, iaidó a kendó, samozřejmě i s názornými ukázkami,“ pozvala mluvčí.

Třetí a zároveň i posledním týden japonských slavností nabídne tradičně Malé divadlo kjógenu, nově ve spolupráci s Divadlem hudby.

Na závěr samotného programu si obdivovatelé a příznivci japonského filmu, nenechají ujít přednášku o filmovém umění japonského mistra Akira Kurosawy. Zájemci mohou přijít vybrané akce bez rezervace.

„Místa je docela dost, záleží na tom, kdy lidé přijdou. Jen u ochutnávání jídla je počet omezený na sto dvacet míst. Takže kdo dřív přijde, ten bude mít židli. Rozhodujeme se ještě o rezervaci u kaligrafického semináře, tady záleží, kolik dostaneme štětců a vybavení. Ostatní akce nejsou omezené,“ vysvětlila Slaná s tím, že by zájemcům o japonskou kulturu určitě doporučila přednášku japonského lektora Takajuki Watanabeho i japonské frašky. Většina akcí se uskuteční v učebnách na Křížkovského 10 a 8. Více informací včetně vstupného zájemci najdou na webu Univerzity Palackého www.upol.cz

Program Japonského jara 2011

pondělí 7. 3. 2011

Módní přehlídka – tradice a současnost

19:00, VU

Módní přehlídka s komentářem. Kontrast klasického japonského oděvu kimono se současným módním trendem stylu „lolita“. Bude možnost vyzkoušet si kimono a k dispozici bude malý prodejní stánek s lolita doplňky.

úterý 8. 3. 2011

Origami workshop

19:00, VU

Výukový seminář tradičních japonských skládaček origami s doprovodem studentů japanologie FF UP.

středa 9. 3. 2011

Takayuki Watanabe: Japonské tradice a svátky

19:00, U1

Přednáška lektora japonštiny Takayuki Watanabeho nejenom o tradicích a svátcích dodržovaných v Japonsku. Přednáška je v češtině.

čtvrtek 10. 3. 2011

Čajový seminář

19:00, U1

Ochutnávka exotických čajů s doprovodným komentářem. Seminář povede Adam Smékal z čajovny Wabi.

pondělí 14. 3. 2011

Zenová meditace

19:00, U1

Meditativní seminář se zenovou buddhistkou Irenou Pavlíkovou a kolegy. S sebou deku, polštářek a něco pohodlného na sebe.

úterý 15. 3. 2011

Ochutnávka japonských jídel – více než sushi

19:00, VU

Ochutnávka tradičních i netradičních japonských jídel s doprovodným zábavně poučným komentářem. Počet míst je omezen na 120.

středa 16. 3. 2011

Pavel Bolf: Japonské meče

19:00, VU

Přednáška o výrobě a zacházení s tradičními japonskými meči. Součástí je demonstrativní ukázka ostrosti čepele. Přednášku vede Pavel Bolf.

čtvrtek 17.3.2011

Bojová umění – iaidó a kendó

19:00, VU

Ukázka bojových sportů naživo. Iaidó je styl japonského šermu s tradičním mečem katana, kendó jeho sportovní obdoba s bambusovými meči šiai.

úterý 22. 3. 2011

Malé divadlo kjógenu – Japonské frašky

19:00, DH

Divadelní vystoupení Malého divadla kjógenu, ojedinělé české obdoby tradičních humorných frašek. Ve spolupráci s Divadlem hudby v Olomouci.

(středa 23. 3. 2011)

Kaligrafický seminář (zatím nepotvrzeno)

19:00, VU

Výukový seminář japonského tušového písma s lektorkou Harumi Yamadovou.

čtvrtek 24.3.2011

Přednáška o japonském filmu: Akira Kurosawa

19:00, Kon

Přednáška o jednom z největších mistrů japonského filmu Akira Kurosawovi. Přednášku vede Mgr. Luboš Ptáček, PhD.

VU = velká učebna, Křížkovského 10; U1 = učebna 1, Křížkovského 8; DH = Divadlo hudby, Denisova 47, Kon = Přednáškový sál Konvikt, Univerzitní 3

Autor: Petra Pášová

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zelenina, ilustrační foto

Tipy pro miniaturní zahradu

Trenér Sigmy Václav Jílek slaví zisk poháru za vítězství ve FNL
27

Jílek o rozcvičce s chuligány Baníku: Dobře mi nebylo

Ředitel Slovanského gymnázia: Hlásí se k nám studenti z pěti krajů

V neděli 1. října uplyne přesně 150 let od doby, kdy se v Olomouci otevřelo Slovanské gymnázium. Škola chystá na červen a říjen pestrý program pro studenty, absolventy i širokou veřejnost.

V centru Olomouce se v noci střílelo

Několik výstřelů se ozvalo v noci na úterý v centru Olomouce.

Na nové divadlo v Olomouci lidé poslali už téměř 550 tisíc

Částkou 545 390 korun dosud přispěli lidé prostřednictvím serveru Hithit.com na nový kulturní stánek, jenž by měl vyrůst v centru Olomouce.

Dálnice na Kokory odložena? Fámy, chystají se výkupy a povolení

Dopravní zátěž Krčmaně ležící na hlavní spojce mezi Olomoucí a Přerovem je obrovská a obyvatelé vesnice netrpělivě vyhlížejí každý krok směřující ke stavbě obchvatu obce, který bude součástí čtyřproudé D55.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies