VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouci pučí Japonské jaro, zájem je opět velký

Olomouc – Výroba origami, ochutnávka exotických čajů a japonských jídel ale třeba i ukázka bojových sportů naživo, je k vidění na už sedmém ročníku Japonského jara. Pořádá jej občanské sdružení Japonský klub Olomouc při Katedře asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Reuters

Vidět, slyšet a ochutnat opravdové Japonsko mohou zájemci od pondělí 7. března až do 24. března, zvaná je široká veřejnost.

„Zájem je každoročně veliký a vždy přijde víc lidí než jsme si mysleli, že by mohlo přijít,“ řekla tisková mluvčí Japonského klubu Olomouc Pavla Slaná.

Letošní program otevřela pondělní přehlídka tradičního oblékání v Japonsku, v úterý festival pokračuje studentským origami workshopem, kde je připraveno několik druhů různě obtížných skládaček.

„Milovníci Japonska, kteří nikdy neviděli skutečného Japonce na vlastní oči, by určitě měli zavítat na středeční přednášku česky mluvícího lektora Takajuki Watanabeho, kde se bude mluvit o japonských svátcích a tradicích. První týden mohou zájemci završit odpočinkem u čtvrteční ochutnávky exotických čajů z čajovny Wabi,“ informovala Slaná.

Následující týdenní dávku kultury mají zájemci možnost odstartovat zenovou meditací.

„Pokud by se Vám nechtělo vařit, zavítejte na ochutnávku slavných i méně tradičních japonských jídel. Pro fanoušky bojového umění a nabroušených ocelí jsou připraveny přednášky o japonských mečích, iaidó a kendó, samozřejmě i s názornými ukázkami,“ pozvala mluvčí.

Třetí a zároveň i posledním týden japonských slavností nabídne tradičně Malé divadlo kjógenu, nově ve spolupráci s Divadlem hudby.

Na závěr samotného programu si obdivovatelé a příznivci japonského filmu, nenechají ujít přednášku o filmovém umění japonského mistra Akira Kurosawy. Zájemci mohou přijít vybrané akce bez rezervace.

„Místa je docela dost, záleží na tom, kdy lidé přijdou. Jen u ochutnávání jídla je počet omezený na sto dvacet míst. Takže kdo dřív přijde, ten bude mít židli. Rozhodujeme se ještě o rezervaci u kaligrafického semináře, tady záleží, kolik dostaneme štětců a vybavení. Ostatní akce nejsou omezené,“ vysvětlila Slaná s tím, že by zájemcům o japonskou kulturu určitě doporučila přednášku japonského lektora Takajuki Watanabeho i japonské frašky. Většina akcí se uskuteční v učebnách na Křížkovského 10 a 8. Více informací včetně vstupného zájemci najdou na webu Univerzity Palackého www.upol.cz

Program Japonského jara 2011

pondělí 7. 3. 2011

Módní přehlídka – tradice a současnost

19:00, VU

Módní přehlídka s komentářem. Kontrast klasického japonského oděvu kimono se současným módním trendem stylu „lolita“. Bude možnost vyzkoušet si kimono a k dispozici bude malý prodejní stánek s lolita doplňky.

úterý 8. 3. 2011

Origami workshop

19:00, VU

Výukový seminář tradičních japonských skládaček origami s doprovodem studentů japanologie FF UP.

středa 9. 3. 2011

Takayuki Watanabe: Japonské tradice a svátky

19:00, U1

Přednáška lektora japonštiny Takayuki Watanabeho nejenom o tradicích a svátcích dodržovaných v Japonsku. Přednáška je v češtině.

čtvrtek 10. 3. 2011

Čajový seminář

19:00, U1

Ochutnávka exotických čajů s doprovodným komentářem. Seminář povede Adam Smékal z čajovny Wabi.

pondělí 14. 3. 2011

Zenová meditace

19:00, U1

Meditativní seminář se zenovou buddhistkou Irenou Pavlíkovou a kolegy. S sebou deku, polštářek a něco pohodlného na sebe.

úterý 15. 3. 2011

Ochutnávka japonských jídel – více než sushi

19:00, VU

Ochutnávka tradičních i netradičních japonských jídel s doprovodným zábavně poučným komentářem. Počet míst je omezen na 120.

středa 16. 3. 2011

Pavel Bolf: Japonské meče

19:00, VU

Přednáška o výrobě a zacházení s tradičními japonskými meči. Součástí je demonstrativní ukázka ostrosti čepele. Přednášku vede Pavel Bolf.

čtvrtek 17.3.2011

Bojová umění – iaidó a kendó

19:00, VU

Ukázka bojových sportů naživo. Iaidó je styl japonského šermu s tradičním mečem katana, kendó jeho sportovní obdoba s bambusovými meči šiai.

úterý 22. 3. 2011

Malé divadlo kjógenu – Japonské frašky

19:00, DH

Divadelní vystoupení Malého divadla kjógenu, ojedinělé české obdoby tradičních humorných frašek. Ve spolupráci s Divadlem hudby v Olomouci.

(středa 23. 3. 2011)

Kaligrafický seminář (zatím nepotvrzeno)

19:00, VU

Výukový seminář japonského tušového písma s lektorkou Harumi Yamadovou.

čtvrtek 24.3.2011

Přednáška o japonském filmu: Akira Kurosawa

19:00, Kon

Přednáška o jednom z největších mistrů japonského filmu Akira Kurosawovi. Přednášku vede Mgr. Luboš Ptáček, PhD.

VU = velká učebna, Křížkovského 10; U1 = učebna 1, Křížkovského 8; DH = Divadlo hudby, Denisova 47, Kon = Přednáškový sál Konvikt, Univerzitní 3

Autor: Petra Pášová

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Ladislav Onofrej

Onofrejovi se líbí Moulisův přístup. Těší se na návrat Chorého

Most na Velkomoravské ulici je kompletně průjezdný

Část mostu na Velkomoravské ulici je od pondělního rána opět průjezdná. Dělníci na mostě dokončili opravy v neděli večer a pro řidiče tak skončila více než čtyři měsíce trvající uzavírka.

Vesnicí roku v Olomouckém kraji je Vápenná, třetí skončily Haňovice

Olomoucký kraj - Klání Vesnice roku v Olomouckém kraji zná vítěze. Byli vyhlášeni dnes dopoledne. Zlatou stuhu za první místo v soutěži získala obec Vápenná na Jesenicku.

Mr. Steak: Gastronomický boom? Olomouc teď dává zbytku republiky na frak

Mr. Steak. Přezdívka Michaela Solničky hovoří sama za sebe. Prošel kurzem u jednoho z nejpopulárnějších světových kuchařů Jamieho Olivera, dlouhá léta vařil v zahraničí.

AKTUALIZOVÁNO

Olomoucký půlmaraton 2017 - VELKÁ FOTOGALERIE. Najdete se?

Tisíce amatérských i profesionálních běžců zaplnily v sobotu ulice Olomouce. Osmý ročník Olomouckého půlmaratonu si nenechalo ujít 6 200 závodníků z devětačtyřiceti zemí, dalších 3 600 závodníků odstartovalo v nesoutěžním rodinném běhu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies