Zvýšení počtu vytříděného bioodpadu nařizuje česká i evropská legislativa.

Biopopelnici nepřiděluje úřad automaticky, lidé si o ni musí zažádat. „S příchodem jara v Olomouci rozšiřujeme systém svozu bioodpadu do všech městských částí. Lidé si o kontejner mohou zažádat přes internet, kde vyplní daný formulář a zašlou nám ho, nebo si jej mohou objednat telefonicky. Nádobu poskytujeme v rámci místního poplatku za svoz komunálního odpadu zdarma. Technické služby ji pak dovezou přímo do domu,“ vysvětlil tiskový mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Radnice bude rozšiřovat kontejnery na bioodpad postupně ve dvou etapách. Lidé z Hodolan, Nové Ulice, Bělidel a Neředína si mohou podat žádost do 16. března, biopopelnici budou mít před dveřmi do pěti dnů. Obyvatelé zbytku města mohou žádost podat až do 16. května. „Pokud by obyvatelé některé z částí města termín nestihli nebo pokud žijí tam, kde už biopolenice jsou, tak si ji i přesto mohou objednat přes odbor životního prostředí magistrátu města a vyzvednout si ji individuálně,“ popsal Rašťák.

Pokud si lidé popelnici objednají musí počítat s tím, že jim technické služby také upraví svoz odpadu. Hnědý kontejner na biologické smetí vyvezou pracovníci technických služeb jednou za čtrnáct dní, stejně jako klasickou popelnici.

Proč vlastně biodpad třídit?

Zavedení sběru tohtot druhu smetí vychází z požadavků legislativy České republiky a Evropské unie. V zákonech jsou jasně dané podmínky, které omezují ukládání bioodpadu na klasické skládky. „Vzhledem k tomu, že bioodpad tvoří více než čtyřicet procent komunálního odpadu, je systém odděleného sběru jednou z možností, jak snižovat objem klasických skládek a přispívat k ochraně životního prostředí,“ doplnil Rašťák.

Více informací se lidé dozví na letácích, které bude magistrát roznášet do poštovních schránek, nebo na webových stránkách olomouckého magistrátu.