VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouci bude k vidění uničovský zlatý poklad, ve Vlastivědném muzeu

Olomouc, Uničov – Je to už více než sto let, co na okraji Uničova našli zlatý poklad. V hliněném hrnku, jeden metr pod povrchem, se ukrývalo 352 mincí z téměř ryzího zlata. O mincích ukrytých na začátku 17. století teď vyšla podrobná publikace a na jaře si lidé budou moci poklad jako z pohádky sami prohlédnout. Výstavu chystá Vlastivědné muzeum v Olomouci.

28.2.2016
SDÍLEJ:

Uničovský zlatý poklad, detailFoto: VMO/Pavel Rozsíval

„Zlatých pokladů je jako šafránu. A tento je jedním z největších raně novověkých depotů, které máme v Čechách a na Moravě dochovány," říká v rozhovoru pro regionální Deník Filip Hradil (na snímku s publikací), historik a numismatik Vlastivědného muzea v Olomouci.Filip Hradil, kurátor numismatické sbírky a vedoucí Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci

Co si máme pod názvem zlatý uničovský poklad představit?
V roce 1911 se nedaleko Uničova našlo celkem 352 zlatých mincí, převážně dukátů a podle tehdejších zákonů se poklad rozdělil na dvě poloviny. Jedna připadla nálezci a to je část, která se dochovala, druhá pak přešla do vlastnictví majitele pozemku. Tím byl uničovský stavitel Zdenko Vodička. Dnes bohužel nevíme co se s penězi, které mu připadly, dělo dál.

Soubor, který se dochoval, obsahuje 177 kusů zlatých mincí a původně tvořil součást sbírky městského muzea v Litovli. Po jeho zrušení byl v roce 1981 zapsán do sbírky olomouckého Vlastivědného muzea. Z pohledu moderního numismatického bádání je poměrně důležité, že máme také informace k dnes už nezachované druhé části nálezu. Tehdejší c. k. konzervátor pro památkovou péči v okrese Litovel Jan Smyčka totiž celý nález krátce po jeho odkrytí popsal.

Jak na zlatý poklad přišli?
Stalo se to celkem prozaicky. Na Šibeničním vrchu za Uničovem ve směru na Medlov se nacházely pozemky Zdenko Vodičky, na nichž se těžila hlína pro jeho nedalekou cihelnu. Jak se hlína odkopávala, tak jeden z dělníků narazil na hrnek zakrytý špuntem a v něm byly zlaťáky.

Jako v pohádce…Uničovský zlatý poklad, detail
Ano, tak to ale u pokladů bývá.

V publikaci je každá mince vyfocená a detailně popsaná. Všech 177 mincí jste tedy vzal do ruky a prohlédl?
Přesně tak. Každá mince se musela zvážit, změřit a vytvořil se popis lícní a rubní strany. Ražby jsou z téměř ryzího zlata s nepatrnou příměsí mědi, a to z důvodu jejich odolnosti v peněžním oběhu. Většinu mincí z pokladu můžeme označit za dukáty, jsou to tedy všechno „kolečka", která mají okolo 3,5 gramu a 22 milimetrů v průměru.

Jaký to je pocit probírat se pokladem? A jak je pro historiky takový objev zajímavý?
Je to určitě zajímavá práce. Čistě zlatých nálezů je v numismatických sbírkách málo, a proto mít možnost takový nález zpracovat a vyhodnotit je vždy velkou výzvou. Zvláště, pokud jde o jeden z největších nálezů u nás. Každý poklad mincí, a nemusí být zrovna zlatý, nás informuje o skladbě dobového oběživa.

Vypovídá o finančních a ekonomických aspektech konkrétního území, což může být pro pochopení historického vývoje určitého regionu velmi důležité. V případě zlatých mincí, které byly obvykle vázány na prostředí dálkového obchodu, jsme například zpravováni o trasách a centrech mezinárodního obchodu. Často se nám ale nálezy nebo informace o nich nedochovají v kompletní podobě, protože se ražby rozkradou nebo nenávratně zničí dříve, než se k nim dostane odborník.

Jak to, že tady se to povedlo?
V případě uničovského pokladu bylo klíčové, že nálezce ihned mince odevzdal do rukou konzervátora Jana Smyčky, který stál též u zrodu litovelského muzea, a dohodl se s ním na prodeji své poloviny nálezu ve prospěch muzea. Neméně důležitým bylo rovněž i to, že poklad přežil v muzejní sbírce bez úhony veškeré politické a společenské zvraty 20. století.

Dozvěděl jste se něco o majiteli peněz?
To je velmi těžké. Téměř s jistotou můžeme říci jen to, že mince na šibeničním vrchu ukryl někdo cíleně a šibenice mu byla dobrým orientačním bodem. V tomto ohledu jde o velmi zajímavý moment, protože doposud neznáme žádný jiný hromadný nález mincí z Čech, Moravy a Slezska, který by byl spojen s „nečistým" místem, jakým popraviště bylo.

Skladba nálezu napovídá, že finanční hotovost byla střádána na Moravě. Je v ní poměrně velké procento mincí olomouckého biskupa Františka kardinála Ditrichštejna, jehož zlaté mince jsou v nálezech velmi vzácné. Jestli byl majitelem pokladu někdo z Uničova nebo odjinud, to ale nejsme schopni říct.

Jak staré mince jsou?
Nejstarší mince pocházejí z doby vlády Zikmunda Lucemburského. Větší skupina ražeb patří též uherskému králi Matyáši Korvínovi. Největší procento mincí ale tvoří ražby vydávané na přelomu 16. a 17. století. K ukrytí hotovosti došlo nedlouho po roce 1614, o čemž nás zpravují nejmladší datované mince. Uničovský poklad tak náleží do větší skupiny mincovních nálezů ukrytých krátce před vypuknutím českého stavovského povstání a bitvou na Bílé Hoře.

Jaká byla hodnota pokladu? Co si za něj tehdy lidé mohli koupit?
Hodnota to byla veliká. Kdybychom ji vyjádřili v tehdy užívané peněžně početní jednotce, v níž se vedlo účetnictví, dostaneme se k číslu 734 moravských zlatých. Taková suma peněz zhruba odpovídala v roce 1614 cenám některých uničovských nemovitostí. Je tedy zřejmé, že poklad musel vlastnit někdo z velmi bohatých lidí.

Dnes má cenu jakou?
Velkou a to hlavně historickou, která se vyčíslit ani nedá.

Chystáte výstavu, kdy a kde mohou lidé poklad vidět?
Už 23. března chystá Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu, kde budou prezentovány všechny mince ze zachované části pokladu. Půjde o jedinečnou příležitost spatřit nález, který nebyl od objevení před sto lety zatím vystaven. Zájemce o historii a numismatiku mohu ještě odkázat na publikaci, v níž je vše podrobně vylíčeno a veškeré mince jsou vyobrazeny.

Filip Hradil

- pětatřicetiletý historik
- momentálně působí jako kurátor numismatické sbírky a vedoucí Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci

Autor: Petra Pášová

28.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michal Pekárek

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

Letní škola pro učitele v Hrubé Vodě na Olomoucku
5

Pedagogové se učí, jak připravit výuku tak, aby mělo šanci učit se každé dítě

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Cestu parkem během Flory umožní průchodky, návštěvníci získají slevu na MHD

Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc nabízí možnost získat zdarma jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Nový a přehlednější bude také systém průchodů přes Smetanovy sady, které se během květinových výstav lidem bez platné vstupenky uzavírají.

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Krajská hygienická stanice, ta lidi bydlící kolem Plumlovské přehrady ani rekreanty věru nepotěšila. Ve středu totiž zveřejnila informaci, na kterou čekaly od konce minulého týdne tisíce lidí: o stavu vody v přehradě. A překvapení se nekonalo: po předchozím měření před necelými třemi týdny hygienici opět udělili vodě v přehradě pětku - tedy zákaz koupání.

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Celkem sedm uchazečů se zajímá o post ředitele Moravské filharmonie Olomouc (MFO). Výběrová komise má přihlášky na stole, rozhodnout by měla koncem září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení