VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: V Lošově se pozorují hvězdy už šedesát let

Hvězdárna v olomouckém Lošově oslavila v pátek šedesáté výročí. Když ji slavnostně otevírali, bylo v kalendáři datum 14. července 1957.

15.7.2017
SDÍLEJ:

Hvězdárna Olomouc v místní části LošovFoto: Deník / Kopáč Jiří

Jediné astronomické zařízení v Olomouci nese jméno po učiteli lošovské základní školy Josefu Sienelovi. V padesátých letech se zasloužil o vznik astronomického kroužku a pak také výstavbu hvězdárny. Současný provozovatel, spolek Hvězdárna Olomouc, připravil k jubileu speciální program. S fungováním malé hvězdárny a jejím vybavením seznámí zájemce v sobotu od 14 hodin.

„Máme několik astronomických dalekohledů. Hlavní bude mířit na slunce a menší jsou určené na pozorování hvězd,“ zmínil Josef Masničák, předseda spolku, který v bývalé místní škole připravil také výstavu s názvem Historie astronomie v Lošově. „Na historických fotografiích je zachycena stavba hvězdárny a momenty ze života zakladatele Josefa Sienela. Zařadili jsme i snímky ze současnosti, ukázky astronomických dalekohledů a hvězdné mapy,“ doplnil Josef Masničák. Pokud bude přát počasí, návštěvníci si užijí večerní pozorování hvězd.

Josef Sienel viděl hvězdárnu poprvé dokončenou a funkční až v roce 2007, kdy slavila padesát let od otevření. „Zjistili jsme, že ještě žije, tak jsme ho na výročí pozvali. Téměř v devadesáti letech poprvé vstoupil do hvězdárny. On totiž Lošov opustil už v roce 1955,“ sdělil Josef Masničák.

Po roce 1980 byla hvězdárna, kde v současnosti působí zakladatelova vnučka Barbara Benešová-Sienelová, známá téměř po celém světě.

„V té době tam působil nadšený amatérský astronom Jiří Konečný. O lošovské hvězdárně se vědělo v Rusku, Japonsku i v USA, protože se zde provozovalo pozorování Slunce v radioastronomickém oboru. Probíhalo ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd a výsledky měření se objevily v mezinárodních vědeckých publikacích,“ připomněl člen spolku Hvězdárna Olomouc Bohdan Špirit.

Spolek Hvězdárna Olomouc vznikl v roce 2000, když byla zrušena hvězdárna v Olomouci-Slavoníně. Jeho cílem bylo iniciovat výstavbu nové hvězdárny v Olomouci. „Po nějaké době se zjistilo, že se bohužel nenajdou finance. Od univerzity jsme ale převzali lošovskou hvězdárnu a staráme se zde o popularizaci astronomie,“ doplnil Josef Masničák.

Noční oblohu a planety či Měsíc lze ve Hvězdárně Josefa Sienela pozorovat vždy v pátek po setmění, pokud je obloha jasná. „Dobré je přijít nadvakrát. Poprvé když je Měsíc kolem první čtvrti a pozorují se viditelné planety a Měsíc, a podruhé za bezměsíčné noci, kdy jsou viditelné některé hvězdokupy, mlhoviny a galaxie, které se za svitu Měsíce zcela ztrácí,“ vysvětlil Josef Masničák.

Slavonínská hvězdárna musela ustoupit obchvatu

Na slavonínskou hvězdárnu vzpomínají mnozí Olomoučané dodnes. Musela ustoupil obchvatu. Bez náhrady byla k 31. březnu 2000 uzavřena a předána Ředitelství silnic a dálnic České republiky k demolici. K zemi šla v dubnu téhož roku.

„Mrzí mě, že se nikdo nesnaží znovu hvězdárnu vybudovat. Tehdy říkali, že se postaví nová. Moc rádi jsme tam jezdili v létě s dětmi na noční pozorování hvězdné oblohy. Provizorium v Lošově má velmi omezenou kapacitu a vejde se tam jen pár lidí,“ uvedla Monika Pospíšilová, která jezdila do Slavonína se synem.

Hvězdárnu ve Slavoníně měla od roku 1991 na bedrech Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého a její katedra teoretické fyziky. Od roku 1993 spolupracovala jako základní klimatologická stanice s ČHMÚ.

„Budoucnost hvězdárny začala být nejistá od roku 1993, kdy byly představeny trasy obchvatu a jedna z nich vedla její pozemek. Počítalo se s výstavbou hvězdárny nové. Nedodržení slibů a hlavně naprostý nezájem všech zodpovědných subjektů zapříčinil, že hvězdárna byla bez náhrady k 31. březnu 2000 uzavřena a zdemolována,“ připomněl na svých stránkách Spolek Hvězdárna Olomouc.

Další hvězdárny v Olomouckém kraji

Prostějov 
Kolářovy sady
Večerní a noční pozorování hvězdné oblohy dalekohledy jsou každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 22.30 do 23.30 hodin. Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.
Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.
Přednáška: Základy satelitní navigace aneb jak měřit s GPSkou přesně, 20. 7. v 18.0 hodin

Přerov
Želatovská ulice
Nejbližší přednáška: Částečné zatmění Měsíce (24,6%), 7.8. ve 20.00

Jeseník
Průchodní 154
Pro veřejnost prohlídka hvězdárny a pozorování noční oblohy. Minimální počet účastníků 5 osob, maximální počet 15. Zájemci o pozorování mohou dohodnout vhodný termín na telefonním čísle 739 438 211 (v době od 17 do 19 hodin). Vstupné dobrovolné.

Autorka: Barbora Burešová, Daniela Tauberová

Autor: Redakce

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Guláš voní celou v sobotu Zámeckou zahradou ve Velkém Týnci na Olomoucku. Až do večera se tam konají Pivní a gulášové slavnosti, letos jubilejní, už desátý ročník.
14

Velký Týnec provoněl guláš, letos už desátým rokem

Ilustrační foto.

Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami

Víno patří i na Hanou. Kde a jaké druhy se pěstují?

Políčko osázené zelenými rostlinkami není v Příkazech na Olomoucku na první pohled vidět. Ručně obhospodařovaná půda s vinnou révou plnou života, je ukrytá za obecním úřadem. Na burčáku a víně si místní pochutnají nejdřív za tři roky, už teď se ale těší. Téměř tři stovky rostlin totiž v dubnu vysadili společně. Příkazští však nejsou v našem regionu jediní. O vinici uvažují i v nedalekém Náklu a sladké hrozny už mají v Přerově nebo v Čelechovicích na Hané na Prostějovsku.

V Dolanech opravují silnici z Tovéře, před školou se buduje kruhový objezd

Až do konce listopadu bude zavřená silnice mezi Tovéři a Dolany na Olomoucku. Důvodem je její rekonstrukce, součástí projektu je i vybudování nového kruhového objezdu před dolanskou základní školou.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Neseďte doma za pecí. Ve vašem okolí se toho děje spoustu zajímavého.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení