VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji vzniknou další cyklostezky. Nejdelší v Náměšti

Olomouc-Teplé počasí láká mnohé, aby po zimě sedli opět na kolo a cyklisté již zahajují sezonu. Po několikaměsíční přestávce si lidé vyráží na první výlety a očekávají, že je budou moci projet po bezpečných vyhrazených stezkách.

12.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační: cyklostezkyFoto: VLP

„Brzo pojedeme do Litovelského Pomoraví nebo na Svatý Kopeček. Jezdíme všude tam, kde jsou cyklostezky, ale těch je málo,“ uvedl Pavel Litvín, číšník z Olomouce.

V letošním roce již krajský úřad podpořil pětici požadavků obcí na stavbu dalších tras nebo prodlužování stávajících. Ne všude je však jejich vybudování bez problému. Mezi Uničovem a Medlovem vznikne tento rok například jen polovina plánované trasy. Část, kterou má postavit Uničov, totiž brzdí vlastníci okolních pozemků. Zato v Náměšti vybudují novou dvoukilometrovou stezku do konce léta.

„Přišlo pět žádostí o dotaci. Všechny jsme schválili a uvolnili jsme na ně přes osm milionů korun. Jedná se o cyklostezky v Samotiškách, v Náměšti na Hané, v Mikulovicích, v Medlově a ve městě Uničov,“ informoval náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU–ČSL).

V Uničově získala radnice peníze jen na smíšenou stezku pro cyklisty a chodce v ulici Pionýrská. Do budoucna však spolu s Medlovem plánují cyklostezku, která by obě obce propojila.

„Harmonogram výstavby jsme naplánovali tak, že letos Medlov postaví část cyklostezky na hranice svého katastrálního území a my dořešíme majetkoprávní vztahy k pozemkům. Neustále jednáme s jejich majiteli a postupně parcely vykupujeme. V příštím roce, pokud získáme dotaci, začneme stavět,“ informoval mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

V Samotiškách naváže plánovaná cyklostezka na tu stávající, která vede z Chválkovic do Samotišek a končí u kruhového objezdu v obci. Mnoho uživatelů to považuje za nebezpečné. Nová trasa by měla tento problém nadobro vyřešit.

„Budoucí stezka se napojí u kruhového objezdu a povede přímo do obce kolem bytovek a dále na ulici Tovéřskou. Vyřešíme tak nebezpečné místo u objezdu, což je pro nás prioritní záležitost. Navíc si od toho slibujeme, že stezka přivede do obce více turistů, kteří zatím naší obcí jen projíždí na Svatý Kopeček,“ uvedl starosta Samotišek Luboš Gloser.

Vše je ale pouze na začátku, kraj sice dotaci schválil, ale na obecním úřadu v Samotiškách zatím vyjádření nemají a nemůžou zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Nyní nevíme, kdy bude hotová, ale chtěl bych, abychom se stavbou začali už tento rok,“ poznamenal Gloser.

Minulý rok řešili v obci technický problém s vybudovanou trasou. V období přívalových dešťů totiž voda podemílala jak stezku, tak i silnici. Podle starosty je vše již vyřešené. „Spolu s městem jsme břehy zatravnili a zpevnili kameny a speciálními sítěmi,“ vysvětlil.

„Problém byl vždy, když začalo více pršet, protože v Samotiškách nemají kanalizaci. Voda pak tekla až do Chválkovic. Koryto jsme minulý rok vyčistili, vysadili jsme zde traviny, které by už nyní měly být zakořeněné a břehy držet. Jaro a léto prověří, jak budou opatření fungovat,“ řekla Pavlína Hanzlíková z odboru investic magistrátu města.

Nejdelší cyklostezku mají v plánu vybudovat v Náměšti na Hané. Kraj přispěje na novou dvoukilometrovou trasu 1,6 milionů korun, což činí polovinu rozpočtových nákladů.

„Druhou polovinu peněz bychom chtěli získat ze státního fondu dopravní infrastruktury. To však nyní není ještě jisté. Chceme počkat, jak to dopadne, protože kdyby to vyšlo, tak nám fond uhradí i druhou půlku rozpočtu,“ sdělila starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

„Jakmile skončí firma s opravou chodníků a vozovek, tak začneme s budováním cyklostezky. Trasa povede od Loučan, přes náměstí v Náměšti až na konec obce, kde naváže na silnici,“ popsala starostka.

LUCIE BUKVOVÁ

12.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Texl
4

Texl chtěl skončit s fotbalem, teď září: Tlak necítím, prostě se bavím

Solární wi-fi lavička ve Smetanových sadech v Olomouci
2 5

Využíváte wi-fi lavičky v Olomouci? Statistiky hlásí tisíce připojení

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

ANKETA / Větrný park Jívová má zelenou. I když jak se to vezme.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Fronty na Sigmě zaskočily pořadatele a zlobily fanoušky. Nestihli góly

Fronty před branami Androva stadionu v Olomouci stály ještě po začátku nedělního zápasu. Fotbalisté Sigmy porazili brněnskou Zbrojovku 3:0, někteří fanoušci však měli tu smůlu, že neviděli jediný gól.

Setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce přes 8 tisíc lidí

Olomouc minulý týden zaplnili mladí křesťané z celé republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení