V Hejčíně už stojí škola pro slabozraké, hotovo má být v létě
Olomouc – Areál vzdělávacího centra pro slabozraké děti už v hrubé stavbě stojí v Olomouci–Hejčíně. Vše by mělo být hotovo letos v srpnu, žáci litovelské Základní školy profesora Václava Vejdovského, tak zahájí školní rok v novém. Areál nabídne kromě školy a školky i internát či moderní tělocvičnu.
Redakce
Diskutovat (10) 27.1.2012 7:36 aktualizováno 27.1.2012 13:29
„Hotovo by mělo být v srpnu letošního roku. Dokončená je hrubá stavba všech objektů, vše je zastřešené, pracuje se na vnitřních rozvodech, omítky a podlahy jsou hotové, maluje se,“ konstatoval Zdeněk Voznica z odboru investic a evropských projektů Krajského úřadu Olomouckého kraje.
Areál se rozkládá na pozemcích naproti hejčínskému gymnáziu, sousedí s opuštěnou budovou, v minulosti využívanou Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého.
Centrum v sobě spojí základní a mateřskou školu, jídelnu, internát a tělocvičnu. Vše bude vybavené moderními technologiemi, které umožňují kvalitnější vzdělávání dětí se zrakovým postižením. V budově bude také fungovat poradna pro rodiče a příbuzné postižených školáků.
Nejbližší podobná škola je až v Brně
Základní škola profesora Václava Vejdovského se do Olomouce přestěhuje z Litovle, nyní se děti učí v nevyhovujících podmínkách, které neodpovídají moderním trendům ve výuce slabozrakých či nevidomých.
„Jezdíme na stavbu každý týden, na kontrolní dny, ve čtvrtek tam jedeme zase a snažíme se, aby to bylo, co nejlépe připravené pro vzdělávání zrakově postižených dětí. Těšíme se, kvalitativně to bude v nové budově na vyšší úrovni,“ uvedl ředitel školy Jiří Müller s tím, že zápis do prvních tříd a mateřinky se letos bude nově konat jak v Litovli, tak i v Olomouci.
„Požádali jsme Gymnázium Hejčín, zda bychom u nich mohli udělat zápis, bude tak v Litovli i v Olomouci. Zápis do 1. třídy máme 9. února a do mateřské školy 14. února, v obou termínech od 9 hodin, v budově gymnázia,“ doplnil.
Škola je jediným zařízením pro zrakově postižené v kraji. Nejbližší zařízení podobného typu nabízí až jihomoravská metropole.
S projektem krajský úřad dlouho otálel, léta se totiž nedařilo najít možnosti, jak jej financovat. V rozpočtu na rok 2011 se však dostal jako jedna z priorit. Hejtmanství si na výstavbu půjčí z Evropské investiční banky. Celkové náklady se pohybují kolem čtvrt miliardy korun.
(paš, luc)






















