VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Droždína šel hodový průvod na Sv. Kopeček, zúčastnily se stovky lidí

Tradiční slavnost s průvodem a mší udržují v městské části Olomouce v Droždíně. Průvodu se v neděli ráno účastnilo více než tři sta lidí. Kromě každoročních hodů letos navíc slavili i další významnou údálost, 750 let od první písemné zmínky o Droždíně.

17.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 18.4.2017
SDÍLEJ:

Tradiční slavnost s průvodem a mší udržují v městské části Olomouce v Droždíně.Foto: Marie Uhlířová

Oslavy začínají už ráno slavnostním průvodem, který jde z Droždína do kostela na Svatém Kopečku na mši. Za zvuku kapely jde podle místní tradice družička v bílých šatech, kterou doprovází mládenec ve slavnostním obleku.

„Mládenec nese kříž, se kterým symbolicky vynáší z obce hříchy za celý uplynulý rok. Družička nese věneček, jenž představuje čistotu, a ten potom před kostelem předá faráři," vysvětlil předseda městské části Rostislav Hainc.

Průvodu se účastní také malé družičky a mládenci, asi deset dětí už od předškolního věku, a také družička a mládenec z minulého roku. Do kostela se nesou dary, beránek, svíčky a šest praporců, kterým se říká korouhve.

„Celkem se průvodu účastnilo více než tři sta lidí," řekl Rostislav Hainc.

V kostele na Svatém Kopečku se po příchodu koná slavnostní mše.

„Všichni z průvodu do kostela nejdou, ale i tak je velikonoční mše jiná, než ostatní v roce. Tím, že jsou tam i lidé, co běžně na mši nechodí, má takovou jinou atmosféru," sdělil farář Bernard Slaboch.

Z kostela se průvod vydává zpět do Droždína.

Součástí letošních oslav bylo ještě svěcení dvou křížů, které byly v minulých letech opraveny a slavnostní modlitba u kapličky Sv. Anny.

„To setkání u kapličky udržujeme posledních pět let. Když jsme se tam tehdy sešli na hody poprvé, tak zrovna napadlo spoustu sněhu, a od té doby jsme z toho udělali tradici," řekl Rostislav Hainc. Celý den zakončila večerní Hodová zábava ve společenském sále.

Droždínské hody jsou pro místní tradicí, jež se dodržuje po obnovení už dvacet tři let.

„Za komunistického režimu to bylo zakázané. A když nedávno uplynulo dvacet let od obnovení, byla to velká událost, přijeli tehdy všichni mládenci a družičky, co se během té doby průvodu účastnili," vysvětlil Hainc.

„V posledních letech nemáme vůbec problém najít zájemce, kteří se na akci podílí. Tradice tady u nás žijí a snažíme se je udržovat," dodává.

Barbora Burešová

Autor: Redakce

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jeseníky zalijí vydatné srážky, voda v řekách stoupne

Tvarůžkový festival na Horním náměstí v Olomouci
12

Tvarůžkový festival zaplní centrum Olomouce. Letos větší a delší

Průmyslová zóna v Řepčíně? Ne bez napojení na dálnici, říká radnice

Pokud by měl v Křelovské ulici v Řepčíně na kraji Olomouce vzniknout průmyslový areál s několika sty zaměstnanci, má město podmínku, aby doprava nezatížila okolí. Jelikož napojit lokalitu přes kruhový objezd u Globusu nepůjde, hledá spolu s investorem jiný způsob.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Padlí Američané mají u Bystrovan pomník. Autor jej obnovil v 93 letech

Sedm amerických letců, kteří zahynuli 18. prosince 1944, připomíná nový dřevěný kříž na kamenném podstavci u cyklostezky na pravém břehu Bystřice u Bystrovan.

Olomoucký majáles zve na Emmu Smetanu, Lenku Dusilovou i zábavu v parku

Koncerty, divadelní představení, workshopy, interaktivní prezentace více než padesáti neziskovek nebo bohatý sportovní program pro celou rodinu slibuje sedmý ročník Olomouckého majálesu Univerzity Palackého.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies