VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyto lampy mají rozsvítit olomoucké Horní náměstí. Architektům se to nelíbí

Olomouc /ANKETA/ – Už dvanáct let Olomoučané při večerní cestě přes Horním náměstí kroutí hlavou nad nedostatečným osvětlením. Téma se dostalo i do posledních komunálních voleb. Nyní se olomoucká radnice rozhodla dlouhodobě diskutované lampy vyměnit. Na autory současné podoby náměstí se však zatím neobrátila.

14.5.2013 51
SDÍLEJ:

Lampa Philips Urbanstar - pro koláž použitý katalogový snímek výrobceFoto: Koláž DENÍK

Ty krok zástupců města překvapil.

„Odporuje našim předchozím dohodám," říkají architekti.

Radní výměnu současných světel kolem radnice naplánovali v souvislosti s opravami sousedního Dolního náměstí.

„Času, kdy se bude dokončovat a budou se tam umisťovat lampy, chceme využít k přípravě výměny osvětlení Horního náměstí. Rádi bychom na rekonstrukci plynule navázali a stejné lampy dali i tam. Měly by poskytovat lepší parametry osvětlení než ty nynější často kritizované sirky," sdělil olomoucký primátor Martin Novotný (ODS). Náklady odhaduje na několik milionů korun.

Většinu Dolního náměstí bude osvětlovat kombinace lamp Philips Urbanscene a Decoflood. Osadí se jimi chodníky, silnice a Mariánský sloup. Ostatní památky ze tmy vytáhnou zemní svítidla.

VÍCE: Podívejte se, jaké bude mít Dolní náměstí lavičky a světla

V místě, kde jedno náměstí přechází do druhého, mají stát lampy Philips Urbanstar. Právě ty by se podle vedení města měly objevit na celém Horním náměstí.

„Stejné lampy, jaké budou v úzkém krčku spojujícím obě náměstí, bychom rádi osadili také na Horní náměstí. Sjednotí se tak centrum města a nový typ osvětlení by měl vyřešit i velmi diskutovanou nedostatečnou intenzitu stávajících lamp na Horním náměstí. Rád bych, aby se vše stihlo nejpozději v průběhu příštího roku," plánoval primátor.

Současnou úpravu náměstí se Sloupem Nejsvětější Trojice vymyslel dnes už bývalý kolektiv architektů Petra Hájka, Jana Šépky a Tomáše Hradečného ze společnosti HŠH architekti. O záměrech města netušili a nápad je překvapil.

„Před čtyřmi nebo pěti lety jsme měli schůzku s panem primátorem, kde jsme mu předložili náš původní návrh osvětlení Horního náměstí. Šlo o lampy připomínající plácačky, měli jsme k nim udělaný i prototyp. Dávají dvojnásobnou intenzitu světla než ty stávající, kvůli pražským památkářům se však nepovedlo je prosadit. Pan primátor nám slíbil, že o celé věci budeme dále společně diskutovat a že nás bude informovat, kdyby se dělo něco nového," řekl jeden ze spoluautorů Jan Šépka.

Primátor: Nejdeme proti koncepci

Lampa Philips Urbanstar na reklamním snímku výrobce

Instalace lamp Philips Urbanstar na reklamním snímku výrobce. Autor: Philips

To se však zatím nestalo, což podle architekta není normální postup, jelikož náměstí má ucelený styl a snahou radnice by mělo být řešit změny spolu s tvůrci.

„Pokud jsme autoři úprav Horního náměstí, měli bychom o věci jednat společně a na odborné úrovni i vzhledem k tomu, že máme na projekt autorská práva," prohlásil Šépka.

V týdnu si proto chce s primátorem domluvit schůzku.

Vize architektů byla, že z potemnělého prostoru budou vystupovat památky. Martin Novotný ve výměně světel rozpor nevidí.

„Nejdeme proti koncepci, že primárně jsou nasvíceny domy jako základ pohledového vjemu. Obě náměstí budou svítit stejně. Nejvíc budou stále vystupovat domy," uvedl primátor, že návrh zůstane zachován. V porovnání s dnešním Horním náměstím má Dolní svítit až pětkrát silněji.

"Plácačky" by zářily více

Autoři, kteří za proměnu náměstí získali několik cen, jsou však opačného názoru. Tvrdí, že výměna světel by se jejich pojetí dotkla.

„Lampy Philips Urbanstar jsem viděl, jsou to běžné konfekční lampy, které s naší koncepcí nemají vůbec nic společného a výrazně by ji poškodily. Jsme tedy zcela proti instalaci těchto lamp," kritizoval nápad Jan Šépka, jenž ideu se stejnými lampami na obou náměstích považuje za nešťastnou.

„Už před lety bylo řečeno, že Horní a Dolní náměstí mají jiné pojetí, atmosféru i mobiliář a veškerá úprava prostoru by měla být odlišná. Radnice to potvrdila, čili se divím, že to také neplatí. Navíc se Dolní náměstí rekonstruovalo podle jiného konceptu a dostane úplně jiné vybavení," podotkl jeden z autorů.

Pokud by se bývaly na Horním náměstí objevily původní „plácačky", světla by podle Šépky bylo více, jelikož lampy by pokryly i temnější kouty.

Olomoučtí radní po skončení rekonstrukce v roce 2001 navrhovaná světla zamítli s odkazem na negativní ohlasy ministerstva kultury i veřejnosti.

Lampa plácačka na Horním náměstí. Zkušební umístění po rekonstrukci prostoru

Lampa "plácačka" na Horním náměstí. Zkušební umístění po rekonstrukci prostoru. Zdroj: Ateliér HŠH

Klidně moderní, ale ať svítí

Osvětlení Horního náměstí od té doby čelí výtkám, že je slabé. Nynější typ lampy Thorn, který museli architekti před dvanácti lety nakonec použít, je kvůli chybě dodavatelské firmy o sedmdesát centimetrů kratší. Správná výška by však dle výrobce výrazný rozdíl v osvětlení neznamenala.

A co Olomoučané? Ti chtějí po setmění v centru hlavně vidět.

„Světla mohou být klidně moderní, ale ať svítí. Teď jsou hezká, neruší, ale ani neosvětlují. Když chodím do divadla, vždy si říkám, že náměstí by mělo být více vidět," poznamenala k současnému stavu Ilona Králová.

Rozsvítit Horní náměstí si jako cíl ve volební kampani vytkla v roce 2010 i ODS. Strana chtěla změnit osvětlení, doplnit mobiliář a zeleň.

Autor: Ondřej Zuntych

Jaké lampy byste chtěli na Horní náměstí?

Philips Urbanstar navrhované radnicí

36 hlasů

Původně navržené "plácačky"

242 hlasů

Stávající, jen více svítící

43 hlasů

Jiné

127 hlasů

Hlasovalo: 448

Anketa byla ukončena

14.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 51
SDÍLEJ:
Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení