„Když se před lety měl stavět u tržnice obchodní palác, spustili militantní ochránci památek povyk, který vedl k zastavení projektu. Je zajímavé, že nyní nikomu nevadí, jak se asijská tržnice rozšiřuje mimo své dřevěné hradby, neupravené parkoviště trhovců nebo barevné neony na opěvované historické budově tržnice,“ napsal čtenář pod přezdívkou Ton v diskusi na webových stránkách Olomouckého deníku.

Magistrát plochu pronajímá soukromé firmě, která musela splnit jednu podmínku, než začala prostory využívat.

„Tržiště už bylo velmi zanedbané, proto jsme zvolili dočasné řešení v podobě jeho pronájmu privátní společnosti do roku 2013. Podmínkou bylo, aby alespoň částečně upravili prodejní plochy. Připomínám zároveň, že dřevěné stavby nahradily předchozí příšerné plechové prodejní stánky. Nicméně ani dočasné dřevostavby nepůsobí v tomto prostředí esteticky zrovna příjemně,“ uvedl mluvčí radnice Ivan Rašťák.

Oproti kritickým hlasům jsou lidé, kteří na tržnici nakupují, s jejím vzhledem spokojeni. „Je to lepší, než to bylo. Ráda tady nakupuji a dřevěné budky se mi vcelku líbí, ničím mě to neuráží,“ řekla padesátiletá Hana Kučerová.

Prostory olomoucké tržnice jsou diskutovaným problémem už dlouhou dobu. Původně zde měl stát Palác Morava, proti němuž se zvedla velká vlna veřejného odporu, protože by stál příliš blízko historického centra.

„Projekt skončil oprávněně. Nedokážu si představit, jak by to vypadalo tak blízko centra. Dřevěné obludnosti, které jsou na tržnici dnes, se však do prostoru také nehodí. Pozemek je sice města, ale stánky ne, takže s tím moc nezmůže,“ řekla Dominika Kovaříková z Hnutí Duha.

Palác Morava měl být multifunkčním komplexem se supermarketem, bowlingem, multikinem, restauracemi a měl vyrůst na místě stávajícího stánkového tržiště při samém okraji městské památkové rezervace.

Představa, že stavba bude umístěna v blízkosti historického centra, byla pro mnoho lidí nepřijatelná. Město nakonec výstavbu zamítlo.