Firma nakonec konstrukce postaví dál od vsi a přistoupila na to, že lidem z nejbližších stavení bude platit rozbory vody.

Firma je vstřícná


„Vyšli nám vstříc. Navrhl jsem kontrolu vody ve studních každé dva roky. Slíbili, že lidem z nejbližších domů ji zaplatí. Byli přístupni i dalším opatřením, na které by došlo v případě, že by se vyskytly problémy, například při přívalových deštích,“ uvedl organizátor petice proti stavbě chmelnice Jan Česnek.

Obec pošle Tršické zemědělské vyjádření k novostavbě chmelnice poté, co se uskuteční poslední schůzka s obyvateli přímo ve Vacanovicích. „Až si vyslechnu názor místních na kompromis, pošleme společnosti vyjádření,“ uvedla starostka Tršic Leona Stejskalová (ODS). Po chmelařích ještě bude chtít složení postřiků, kterými plodinu ošetřují.

Chtějí čistou vodu


Tršická zemědělská oproti původnímu návrhu chmelnici o sto padesát metrů posunula. „Chmel je jako každá jiná plodina a ze stavebního ani jiného zákona pro nás při stavbě nové chmelnice nevyplývají žádná jiná opatření. Vrámci dobrých sousedských vztahů jsme však vyšli lidem vstříc,“ reagoval agronom-chmelař Ivo Macháček. „Není tam spád do vesnice a studním nic nehrozí. Nicméně rozbory zaplatíme, ať mají lidé jistotu. Postřiky, které používáme, jsou schváleny i s ohledem na ochranu životního prostředí. Pokud ale budou chtít znát jejich složení, není žádný problém,“ podotkl.

Místní odmítli stavbu tříhektarové chmelnice za humny proto, že nemají vodovod a jsou závislí na vodě z vlastních studní. Ta v některých není ani na vaření. Lidé to přikládají hlavně zemědělské činnosti. „Mám dvě malé děti a vodu ve studni už teď nemůžeme pít. Denně chodíme pro pitnou vodu k babičce. Máme strach, že chmelnice tak blízko obce kvalitu vody ještě zhorší,“ svěřila se Deníku devětadvacetiletá obyvatelka Vacanovic.

Podle některých místních by bylo lepší stavbu posunout aspoň o pět set metrů. Taky se bojí o rybník, který vyčistili a chovají v něm ryby. Vodovod, který by problém vyřešil, by starostka do místních částí Tršic ráda přivedla, ale obec na něj nemá peníze. Stál by 70 milionů korun.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika