VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trest pro zlobivé žáky: zabavit mobil a vyloučit?

Olomouc - Jak na problémové žáky? Co je třeba na nějaký čas vyloučit ze školy nebo jim zabavit mobil. K nápadu Asociace pedagogů základního školství České republiky se vyjadřují ředitelé škol na Olomoucku. Projvů agresivity žáků přibývá, tvrdší tresty by proto pro problémové žáky prý přivítali.

25.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

„Střední školy mají velkou možnost vyloučit žáka ze školy a základní škola by to snesla také, i když by to asi nebylo příliš využívané,“ uvedl ředitel uničovské Základní školy Haškova Svatopluk Vlk.

„Možná by to na děti platilo a možná by si uvědomily, že něco hrozí. Také by pomohla tvrdá ruka – mužů ve školách by mělo být víc,“ reagovala maminka tří dospívajících synů Ivana Krajíčková z Dubu nad Moravou.

I podle dalšího ředitele základní školy by ministerstvo školství a zákonodárci měli rozmýšlet o alternativních trestech ve školství.

„Jedním z nich by určitě bylo vyloučení z vyučování nebo veřejně prospěšné práce, například v okolí školy – na zahradě. Co se zabavení mobilu týče, do jisté míry je to problematické z právního hlediska. Podle toho, co jsme konzultovali s právníkem, do konce vyučování mobil zabavit lze. A tak jako většina škol máme řádem zakázáno používání mobilu v hodinách,“ vysvětlil Tomáš Jurka, ředitel Základní školy Milady Petřkové ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Někteří ředitelé však poukazují na to, že trest vyloučení může být v praxi jen těžko proveditelný.

„Prakticky si vůbec nedovedu představit, aby byl žák vyloučen na tři dny do nějakého domácího vězení. Chyběla by mu výuka. V některých školách by to asi pomohlo, ale jak by to celkově fungovalo, to nevím,“ řekla ředitelka Základní školy Zeyerova v Olomouci Alena Miková.

„Technicky by byl velký problém vyloučit žáka na týden, musel by nastoupit jinam. Dlouhodobé řešení je dle mého názoru lepší než krátkodobé, to je problematičtější. Rodiče musí splnit povinnost a dítě musí chodit do školy,“ souhlasil Vlk.

Krajní možnost

Podle předsedy Asociace pedagogů základního školství ČR by vyloučení mělo být krajní možností.

„Vyloučit znamená přerušit mu docházku do školy, do které chodí. Záleželo by na dohodě s rodiči. Je to jeden z postřehů, který vzešel z ankety, kterou vyplňovali ředitelé základních škol,“ uvedl Jaroslav Štercl.

„Žák by měl přerušenou docházku třeba na dva dny a teď by tam nastal moment, že by se rodina musela konečně začít zajímat o to, kdy to dožene, kde si docházku splní. Neměl by to být trest pro školu, ale represivní opatření pro žáka včetně jeho rodičů,“ pokračoval s tím, že v brzké době bude návrh konzultovat na ministerstvu školství.

A co rodiče?

Podle ředitelky Mikové je však odpovědnost v první řadě na rodičích.

„Když žáci něco udělají, měli by rodiče plně nahradit poškození, nést odpovědnost. Nám se osvědčilo to, že rodiče voláme, jednáme s nimi, necháme je podílet se na nějakých úhradách,“ uvedla.

„Učím přes třicet let a děti jsou agresivnější, pořád slyšíme, že mají práva, a oni se svých práv domáhají. Mladí učitelé, kteří nemají ještě zkušenosti, těžko získávají u těchto typů autoritu a o to hůř se jim pak učí koncové hodiny, jako je pátá či šestá hodina nebo odpolední vyučování,“ dodala ředitelka.

Jste pro tvrdší tresty pro zlobivé žáky?
Hlasujte v naší ANKETĚ v pravém sloupci.

Autor: Petra Pášová

Jaké byste volili tresty pro problémové a agresivní žáky?

a) Vyloučit ze školy

0 %

b) Zabavit dočasně mobil

14 %

c) Práce na údržbě školy a okolí

14 %

d) Žádný trest nefunguje, když nefunguje rodina

71 %

Hlasovalo: 14

Anketa byla ukončena

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Vasiljev (v bílém)

Hrát proti AS Řím byl zážitek, říká Vasiljev. A vyhlíží ligový debut

Fotbalisté Sigmy Olomouc. Ilustrační foto

Velky plakát Sigmy již v sobotním tištěném Deníku!

Lupič Baláž půjde na deset let do vězení

Ani odvolání k olomouckému vrchnímu soudu nepomohlo lupiči Miroslavu Balážovi ke zmírnění desetiletého trestu za přepadení pošt v Křelově, Těšeticích a benzinové pumpy v Olomouci. Vrchní soud dnes potvrdil původní rozsudek krajského soudu.

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům. 

Chovateli z Úsova utekl klokan, za čtvrt roku doskákal k Jihlavě

Neobyčejný výkon má za sebou klokan Kuki z Úsova. Majitel ho hledá od května, kdy mu utekl. Před několika dny lidé zvíře spatřili sto dvacet kilometrů od domova u Jihlavy. Chovatel se jej vydal hledat, roční sameček mu zatím uniká.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení