VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tramvajové depo i oživení továren. Haná vymýšlí, co s miliardami z EU

Olomouc - Přesun depa tramvají či prodloužení tramvajové trati v Olomouci, propojení cyklostezek mezi městy střední Moravy nebo oživení desítek starých areálů a další plány. Region má nyní dopředu posunout šest miliard korun z evropských dotací.

5.9.2014 12
SDÍLEJ:

ITI Olomoucké aglomerace má i svůj webFoto: Repro: DENÍK

Takzvaná Olomoucká aglomerace, jejíž jádro tvoří města Olomouc, Prostějov a Přerov, nyní upřesňuje plány, jak s penězi naložit. Zapojit se může i veřejnost.

Web projektu Olomoucké aglomerace

Momentálně regionální politici řeší, kam peníze nasměrovat. Na jednu stranu musejí splnit požadavky Bruselu, zároveň musejí prospět regionu.

„Je nutné přijít s projekty, které budou zvyšovat zaměstnanost, uplatňovat v praxi vědu a výzkum. Už to nebudou jen chodníčky, kapličky a podobné věci, které bylo možné financovat z Evropy," upozornil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), že projekty musejí mít výrazný přesah a pomoci regionu.

Střední Moravě mají pomoci například také se školstvím, životním prostředím, dopravou nebo energetikou.

„Málokdo si uvědomuje, že šest miliard je do kraje přímo určených. Takže pokud nebudou projekty kvalitní, může se stát, že peníze vyčerpány nebudou," dodal hejtman, že nyní je důležité vytipovat zásadní témata.

„Starostové se snaží prosadit opravy silnic třetích tříd, a já už jim čtvrt roku říkám, že ty tam být nemohou, protože nesplňují podmínky," uvedl Jiří Rozbořil.

Investice za 10 miliard

Hejtman je jedním ze sedmi členů řídicího výboru, který bude mít vliv na přerozdělování peněz. Nejvíc zástupců v něm má Olomouc.

„Kromě depa a tramvajové trati chceme pokračovat v dobudování sítě cyklostezek v celé aglomeraci. Zajímavý je i námět Moravské vysoké školy Olomouc, která se chce zaměřit na zvýšení soběstačnosti při využívání energie," zmínil některé možnosti náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Bližší rozdělení na jednotlivá města nebo části aglomerace podle něj zatím představit nejde.

„Pořád se bavíme o celku. Spousta projektů bude plošných, budou se týkat celé aglomerace. S dotacemi jde dejme tomu o necelých deset miliard v celkových nákladech," odhadl sumu náměstek.

Stovky starých továren

Finance se rozdělí například do brownfieldů, tedy bývalých průmyslových areálů nebo továren, dnes opuštěných a zanedbaných.

„Chceme je připravit natolik, aby tam mohly vzniknout nové výrobní podniky. Zvýhodněny budou ty navazující především na tři velká centra: medicínské výzkumné centrum Biomedreg, centrum regionu Haná zabývající se šlechtěním a vývojem plodin a nakonec nanotechnologické centrum při Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci," uvedl náměstek Ladislav Šnevajs odpovědný za evropské projekty.

Hejtman Jiří Rozbořil odhaduje, že starých továren jsou na střední Moravě desítky až stovky.

„Například zmíním OP Prostějov. Velká průmyslová zóna se zastaralou vlečkou. Opravit lze i další budovy. Sehnal jsem si knihu starých fabrik a většina z nich je teď v útlumu nebo chátrá. Lokalit je spousta," poznamenal hejtman.

První projekty už příští rok

Rýsující se strategie by měla být hotová zhruba za dva měsíce.

„V tuto chvíli je zpracovaná natolik, že lajcké i odborné veřejnosti předkládáme na webu. Ještě týden mohou lidé posílat připomínky a vyjadřovat se ke zveřejněným projektům. Všechny probereme," řekl náměstěk Ladislav Šnevajs.

Internetové stránky lidé najdou na adrese www.olomoucka-aglomerace.eu.

„Minimálně do konce roku by mělo být jasno, kam dotační finance půjdou. Čerpání je rozloženo až do roku 2020, což je délka nového programovacího období. S tím, že první projekty budou realizovány v roce 2015 a poslední v roce 2023," doplnil náměstek.

Autor: Ondřej Zuntych

5.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Křesťanská mládež se prošla na Svatý Kopeček. Podívejte se

Poutí na Svatý Kopeček se vydali v pátek po obědě účastníci Celostátního setkání mládeže. Večer je tam čekal program a mše svatá. Sobotní část setkání je věnovaná rodinám, do Olomouce tak přijedou další návštěvníci, pořadatelé očekávají celkovou účast přes devět tisíc lidí.

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Výstava mladých králíků a drůbeže spojená s expozicí holubů, kterou o tomto víkendu pořádá Český svaz chovatelů v Kožušanech, patří mezi nejnavštěvovanější přehlídky domácích zvířat v regionu.

Olomouc hostí Českou pokerovou tour, jako první na Moravě

Poker je karetním fenoménem současnosti, kterému se jen v ČR věnují desetitisíce hráčů. Nejprestižnější tuzemský turnaj Česká pokerová tour se vůbec poprvé hraje na Moravě, od čtvrtka do pondělí jej hostí kasino v Olomouci-Hodolanech. Hráči si v Olomouci rozdělí výhry ve výši čtyř milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení