VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžké časy cirkusů, chybí diváci i vhodný prostor

Olomouc - Zrušeným představením začala v úterý pro Cirkus Berousek štace v Olomouci. Nepřišli diváci. Kvůli velké konkurenci, vysokým cenám za energie a pronájmy pozemků a také kvůli rozmanitým možnostem jiné zábavy pro veřejnost přišly na české cirkusy těžké časy.

24.6.2009 10
SDÍLEJ:

Cirkus Berousek v OlomouciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Je to rok od roku horší,“ říká František Berousek, jeden ze členů rodinného cirkusového klanu.

„Před takovými deseti lety jsme prosperovali mnohem lépe. Bylo více možností, kam vyjet, teď městům chybí volná prostranství, všechno je zastavěné,“ říká.

V Olomouci sice vystupujete na tradičním místě, tedy na třídě Kosmonautů, přesto jste se kvůli stavebním úpravám museli posunout trochu jinam…
Ano, jednak se všude staví, ale hlavně, dříve bývaly k dispozici travnaté prostory. Teď stojíme skoro v blátě. Tím samozřejmě trpí i zvířata, také je to pro ně mnohem horší. Tato situace je však stejná ve většině měst. Úřady nemají dostatečné prostory. Měly by se snažit poskytnout plac, kam by mohl jezdit nejen cirkus, ale třeba i kolotoče.

Stíháte při svém kočovném životě ještě sledovat konkurenci?
Konkurence je obrovská. Jen v naší republice je na pětatřicet cirkusů. Samozřejmě se díváme, s jakým programem vystupují ostatní, ale novinky sledujeme spíše u zahraničních umělců. Díváme se na jejich představení na internetu, přes zimu také hostujeme v různých galapředstaveních v cizině.

FRANTIŠEK BEROUSEK

syn ředitele cirkusu Rudolfa Berouska. V rodinném podniku zastává funkci manažera, v šapitó vystupuje i jako artista.
Kromě domácí scény často hostuje také v programech zahraničních cirkusů. Vystupuje například jako žongléř s kruhy nebo kužely. (mm)

Přes zimu tedy v Česku nevystupujete?
Tradice vánočních cirkusů, na které vzpomínala moje babička, je už bohužel dávno pryč. Povídala, že v Praze byl jeden stabilní stan, kam lidé chodili celý rok. Už si ale odvykli. Předvánoční horečka této konzumní společnosti je příliš silná, nikam se jim nechce. Přitom i zimní představení mohou být příjemná. Stan vytápíme na nějakých patnáct až dvacet stupňů, takže se v něm dá být, i když venku mrzne. Bohužel je to hodně nákladné, platit elektřinu, naftové vytápění… To bychom museli vědět, že přijde takových sto padesát lidí. Pokud by jich dorazilo dvacet, nedá se vystupovat. To však návštěvníci často nechápou. Pokud se představení z podobných důvodů zruší, rozčilují se. Myslí si, že jsme nějaké multikino, promítačka, která funguje za každých okolností.

Máte třeba šanci dosáhnout na nějaké dotace od státu nebo Evropské unie?
Žádný cirkus nikdy nezískal žádný grant. Můžeme maximálně požádat radní, zda by nám vyšli vstříc v pronájmu pozemků a místo deseti korun za metr chtěli třeba jen dvě koruny. Oni se však ohradí tím, že podle zákona po nás můžou chtít až stovku za metr plochy. Argumentují, že jsme živnostníci a je to pro nás zdroj obživy a podobně. Vůbec je nezajímá, že cirkus je ve své podstatě kultura.

Jsou nějaké změny v návštěvnosti, ve srovnání s uplynulými lety?
Dříve chodilo rozhodně víc lidí. Je pravda, že vstupné bývalo o něco nižší, ale zdražuje se všechno – nafta, nájmy… museli jsme se tedy také trochu přizpůsobit. Jsme rádi, když na jedno představení přijde sto lidí. To je skoro svátek. V sezoně to vypadá tak, že máme vyprodané maximálně dvě nebo tři představení. Vždycky najdeme jedno nebo dvě města, kde je plno. Teď jsme však přijeli ze Šternberka, tam se na nás přišlo podívat šedesát lidí.

Kteří lidé chodí nejčastěji?
V devadesátých letech bylo běžné, že chodila i omladina. Kluci a holky kolem čtrnácti, patnácti let. Teď chodí většinou jen rodiny s malinkatými dětmi v první, druhé, nebo nanejvýš třetí třídě. Je prostě jiná doba. Děti baví spíše počítače. Navíc je zajímavé, že se představení více líbí starší generaci. Mladí rodiče, kteří dorazí jen na žádost svých dětí, tady jen sedí, nudí se a smutně koukají.

Pozorujete rozdíly mezi diváky  v Čechách a na Moravě?
Moraváci nás mají radši a my tu také vystupujeme raději než třeba v okolí Prahy. Tam bývá návštěvnost hodně slabá. Lidé se nás často ptají na to, jestli máme nějakou vyznačenou trasu, kde budeme vystupovat. To se však nedá nikdy říci předem. Třeba jedeme a potkáme jiný cirkus. Do takového města má smysl vrátit se nejdříve za měsíc.

Přes všechny komplikace, které jste zmínil, cirkusáci svým kočovným životům musí být oddáni…
Je to tím, že jsme se v tomto prostředí narodili, tuhle práci děláme s absolutní láskou, která se u Berousků předává už po sedm generací. Sám si nedovedu představit, že bych „zakotvil“ na jednom místě.

Autor: Michaela Michalcová

24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení