„Haló, dobrý den. Tady cestovní agentura Travel Paradise. Náhodný generátor čísel vybral právě vás jako výherce slevového poukazu na zájezd do Řecka, Chorvatska, Egypta nebo Bulharska – podle vašeho výběru. Sleva je devadesát procent z ceny. Potřebujeme jen pár údajů: adresu bydliště, datum narození, kdy pojedete na dovolenou, měsíční příjem rodiny… Rádi bychom vám předali cenu osobně, bude někdo z rodiny příští týden ve čtvrtek dopoledne doma?“

To je jen úryvek z rozhovoru s?náhodně vybranými lidmi z telefonního seznamu. Zatímco osm z nich hned nebo po některých otázkách (například na výši platu) zavěsilo, dva neváhali sdělit vše.

„Ve čtvrtek dopoledne doma nikdo nebude, naši jsou v práci a bratr taky,“ sdělila slečna z druhé strany linky. „Příští týden jsme na dovolené v zahraničí,“ reagovala jiná paní.

Ovšem většina zareagovala správně: „Já nikam necestuji, nemám s vámi nic společného. Jak vám mám věřit? Já jsem bývalý policajt, nevěřím nikomu. Kde jste vzali moje číslo? Nic nechci.“

K tomu je nutné dodat, že získané údaje ani jména testovaných Deník nezveřejní s výjimkou dvou případů – na rozdíl od ostatních jsme je totiž oslovili záměrně.

Dvě známé olomoucké osobnosti – herečka Ivana Plíhalová a fotbalový trenér Petr Uličný – se však na „lákavou“ nabídku nachytat nenechaly. Plíhalová položila telefon po dvou větách tak rychle, že jí redaktor nestačil ani říct omluvu a vysvětlení, že jde o test Olomouckého deníku.

Uličný byl jen o něco málo sdílnější. „Já nemůžu kamaráde, já dělám trenéra, nemám čas,“ smál se do telefonu trenér fotbalistů.

Deník v tomto testu nedává návod případným podvodníkům, podle policie právě tyto praktiky zloději běžně využívají. Navíc varují, že i taková maličkost jako zapnutý telefonní záznamník může majitele přijít draho.

„Nejlépe je záznamník nechat úplně vypnutý, aby telefon pouze vyzváněl. Někteří lidé na něm totiž nechávají úvodní zprávu, že odjeli na dovolenou. To je pro potencionální zloděje jasné vodítko,“ vysvětlila mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová.

Také poskytování osobních informací po telefonu neznámým je velmi rizikové.

„Také tímto způsobem si podvodník může vytipovat svoji oběť. Pokud se nakonec neznámý člověk před bytem objeví, neměl by ho člověk pod žádnou záminkou pustit dovnitř. Žádná instituce totiž neposílá své pracovníky, aby osobně vraceli jakékoli přeplatky nebo vypláceli výhry,“ varovala mluvčí.