VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šternberk slaví 720 let. Zabýváme se krytým bazénem, prozradil starosta

Šternberk - Téměř pět set dnů uplynulo od komunálních voleb v roce 2015. Co se zatím ve Šternberku podařilo, co město čeká?

9.2.2016
SDÍLEJ:

Stanislav Orság, starosta ŠternberkaFoto: MěÚ Šternberk

Šternberk slaví 720 let

Rok 2016 je pro Šternberk jubilejní, město si totiž připomíná už 720. výročí od první písemné zmínky. Za tu dobu svou podobu změnilo mnohokrát.

„Je to malé město zasazené do jedinečné přírody. Město, které je dynamické, rozvíjející se. Na druhou stranu je to místo, kde se příjemně žije a tráví volný čas," říká v rozhovoru pro regionální Deník starosta města Šternberk Stanislav Orság.

Co máte na Šternberku rád?
Narodil jsem se tady a vlastně k němu žádné větší výhrady nemám. Líbí se mi souznění místních, kteří stále více žijí akcemi, které se tady konají a potkávají se na nich. Taková ta přátelská až rodinná atmosféra, kdy potkáváte spoustu známých lidí, se mi moc líbí. Centrum města nabízí jedinečnou atmosféru a pak, stačí pár minut, vyjdete za město a hned jste v lese. Mám za to, že ve Šternberku si každý přijde na své.

Investice na rok 2016*obnova mateřinky v Nádražní ulici (celková modernizace a navýšení kapacity, náklady okolo třiceti milionů, pokus o dotace)
*rekonstrukce Olomoucké ulice od „kostelíčka" po základní uměleckou školu (chodníky, silnice, kanalizace, plyn, voda, náklady okolo sedmi milionů korun)
*pokračování oprav kulturního domu a domu dětí a mládeže
*oprava chodníku u Mateřské školy Komenského včetně umístění nového veřejného osvětlení
*dokončení sportovního hřiště Základní školy náměstí Svobody

V křesle starosty jste druhé volební období, jak se vám práce daří?
Na rovinu přiznávám, že to není snadné. Je to práce, která například velmi zatěžuje rodinu, kdy ztratíte veškeré soukromí. Ve funkci starosty jste stále, jste tak trochu veřejný majetek. Lidé se na mě obracejí v restauraci, v obchodě mezi regály. Zatím ale musím říct, že naštěstí spíše jen v dobrém.

Přitom poslední rok byl ve Šternberku poměrně bouřlivý…
To máte pravdu. Potyčky mezi Romy, které vyvrcholily střelbou na ulici, řešili jsme zpronevěru prostředků na městské policii nebo třeba ne úplně obvyklé okolnosti při výměně na postu místostarosty. To jsou věci, které člověku na klidu moc nepřidají. Ale nikdy bych své rozhodnutí opět kandidovat nevzal zpět.

Velkým tématem, které máte před sebou, je budoucí využití kina. Jaké má město plány?
Kino, které dnes spravuje soukromý provozovatel s dotací města, funguje a návštěvnost je oproti republikovým číslům nadprůměrná. Nicméně technické zařízení kina například neumožňuje promítat premiérové filmy. Možnosti jsou hodně omezené. Jednu dobu tam byla divadelní představení, koncerty, ale dnes se všechno přesouvá do opraveného kulturního domu. Proto stojíme před otázkou, co s kinem dál. Existují dva názory, jedni říkají, že kino nepotřebujeme, protože je v Olomouci, druhá skupina zase říká, že pokud ve městech naší velikosti moderní kino existuje, tak si najde svoji klientelu a promítá i dvakrát denně. Proto chceme zastupitelům města předložit materiál pro konečné rozhodnutí. Budou v něm informace, co by rekonstrukce obnášela, a také jaké jsou zkušenosti v jiných městech s provozem.

Stanislav Orság, starosta Šternberka

Dlouho německé, dnes moravské město

Kdo teď vládneStarosta
Stanislav Orság (ODS)
Místostarosta
Michal Oborný (ČSSD)
Místostarostka (neuvolněná) Iveta Káňová (SNK a ANO 2011)
Členové rady:
Stanislav Orság (ODS), Michal Oborný (ČSSD), Iveta Káňová (SNK a ANO 2011), Jan Mazal (SNK a ANO 2011), Boleslav Krejčíř (SNK a ANO 2011), Lubomír Papica (KDU-ČSL), Jiří Zemánek (ČSSD)
Strany a hnutí 
v zastupitelstvu:
ODS, ČSSD, SNK a ANO 2011, KDU-ČSL, KSČM, Otevřená radnice, TOP09

Několik let se ve městě lidé ptají po krytém plaveckém bazénu. Budete se jeho výstavbou zabývat?
Je pravda, že to jsou dotazy, které přichází neustále. Proto jsme se rozhodli se tím zabývat vážně. Navázali jsme kontakt s architektem, který má zkušenosti s výstavbou krytých bazénů. Vytipovali jsme několik lokalit, kde by mohl bazén vyrůst, a jsme domluveni na tom, že by nám projektant v průběhu prvního pololetí dodal nějaké podklady, abychom se dokázali zorientovat v tom, jak velká investice by to byla. Také bychom chtěli vědět, jaké jsou náklady na provoz. Varianty předložíme zastupitelům a rozhodneme, jestli se bude dál v přípravě pokračovat, nebo diskusi úplně opustíme.

Letos si připomínáte 720. výročí od první zmínky. Jak se město proměnilo?
Obrovsky. Třeba ve stoleté a poslední historii byl Šternberk úplně jiný. Když si vezmeme, že ještě v roce 1930 byl téměř stoprocentně německým městem a jeden čas dokonce baštou německého nacionalismu, je dnešní podoba diametrálně odlišná. Dnes je to stoprocentně moravské město. Mentalita lidí a rovněž také povaha města se změnily.

Chybí práce pro vysokoškoláky

Co byste městu do dalších let popřál?
Přál bych mu hlavně, aby fungovalo to základní. Aby byly opravené chodníky, fungovaly vodovody, kanalizace, byly opravené ulice, aby zde byly školky, školy, zařízení pro kulturu, sport, seniory, aby fungovalo jednoduše to, s čím lidé denně žijí.

Jakým směrem by podle vás mělo město pokračovat?
Určitě bych byl rád, kdyby ve Šternberku našli mladí lidí bydlení a také pracovní příležitost. Máme hodně nabídek v oblasti dělnických profesí, ale chybí práce pro středoškoláky a vysokoškoláky. Ti pak zcela logicky odjíždí z města pryč. Byl bych rád, kdyby u nás vyrostlo víc malých a středních podnikatelů a aby Šternberk neusnul na vavřínech a dál se rozvíjel. Aby se rozvíjela zařízení, která tady máme, ať už jsou to kulturní zařízení, nebo třeba i tolikrát lidmi zmiňovaný plavecký bazén. Aby lidé měli příležitost ve městě nejen bydlet a pracovat, ale také příjemně trávit volný čas.

Autor: Petra Pášová

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sbírka Zasukované tkaničky v Olomouci

Přispějte na dobrou věc, dostanete tkaničky

Budova Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty UP

Budova teologické fakulty slaví třísté narozeniny

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Kdo uvažuje o tom, že v rodinném domě vymění starý kotel na pevná paliva za modernější a k ovzduší ohleduplnější zdroj tepla, má opět šanci získat peníze.

VIDEO: Krobotův olomoucký film Kvarteto ukázal první ochutnávku

Nový film Miroslava Krobota Kvarteto, který se celý natáčel v centru Olomouce, má již svůj oficiální trailer.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Znásilnění v Hodolanech. Policie hledá tohoto muže, neznáte ho?

VIDEO / Kriminalisté z Olomouce aktuálně řeší znásilnění, ke kterému mělo dojít minulý týden ze středy na čtvrtek v olomoucké čtvrti Hodolany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení