Statik Jaromír Vrba to potvrdil ve svém znaleckém posudku, který vypracoval pro olomoucké policejní vyšetřovatele.

Už nyní majitelé dům zabezpečili, na jaře opraví střechu i štítové zdi.

Expert však doporučuje, aby se ulice 8. května opravila celá a co nejdříve. Radní ovšem plánují rekonstrukci nejdříve za pět let.

v den neštěstí statik Jaromír Vrba naznačil, že důvodem pádu štítové zdi může být kombinace několika faktorů: otřesů z projíždějících tramvají, napětí z ukotvených trolejí a zastaralé technologie uchycení zdiva ke krovu podle předpisů z 19. století.

Po podrobném přezkoumání a přesných výpočtech odborník potvrdil, že při zboření zdi sehrály všechny tři příčiny svou roli.

„Přišel jsem však i na další skutečnosti. Kompletní posudek jsem předal policii. Vzhledem k vyšetřování však nemůžu říct nic bližšího,“ uvedl Vrba.

Olomoucká policie případ nadále vyšetřuje. Zadala si více expertíz.

„Mimo jiné jsou zaměřené na samotnou rekonstrukci domu. Jakmile se nám všechny posudky sejdou, musíme je vyhodnotit. Předpokládáme, že celá záležitost bude ze strany policie uzavřena v časovém horizontu několika měsíců,“ informovala olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Oprava 8. května i 1. máje je velmi žádoucí

Chvění, které tramvaje v ulici 8. května způsobují, by nemělo poškozovat stabilní nemovitosti. Může však zhoršit situaci u objektů, kde jsou konstrukce už narušené.

„Sám jsem ulici procházel. Na žádnou vážnou poruchu jsem nenarazil. Nemám však rentgen a dovnitř staveb nevidím. Je proto povinností majitele, aby si nemovitost nechal prohlédnout odborníkem, který zjistí, zda uvnitř není nějaké fatální porušení,“ popsal Vrba.

Přestože to nevypadá, že by v ulici hrozil další pád zdi, doporučuje statik, aby radnice komunikaci co nejdříve opravila. Tramvaje by pak na okolní objekty nepřenášely tolik otřesů.

„Přál bych lidem, kteří zde bydlí, aby se město do rekonstrukce pustilo v nejbližší době. Jsem přesvědčen o tom, že je to potřeba. Opravu bych doporučil i v ulici 1. máje. Je tam také stará výstavba, hlavně od muzea k hotelu Palác. Určitě by se této lokalitě měla věnovat pozornost,“ naznačil Vrba.

Úředníci kontrolují historické jádro

Ostražitě nyní sledují celou památkovou rezervaci úředníci z olomouckého stavebního úřadu. Prochází město a kontrolují nemovitosti, které mají zvenčí viditelné poškození.

„Máme rozdělenou rezervaci podle ulic a když na nějakou závadu přijdeme, tak upozorníme vlastníka, aby ji odstranil. Budovy budeme kontrolovat až do konce února,“ popsala Marcela Buiglová, vedoucí oddělení pozemních staveb stavebního odboru magistrátu města.

Stavební úřad také doporučil majiteli domu v ulici 8. května, ze kterého spadl kus štítové zdi, aby do zimy přikročil ke třem provizorním bezpečnostním opatřením.

„Měl vylepšit zabezpečení štítové zdi, což už udělal. Do čtrnácti dnů by měl zajistit další dvě úpravy. Na jaře by pak měl přistoupit ke kompletní opravě,“ doplnila Buiglová.

Spoluvlastník domu Viliam Vidovič plánované úpravy potvrdil.

„Na jaře chceme kompletně opravit štítovou zeď a celou střechu,“ uvedl Vidovič.

Radnice rekonstrukci ulice odsunula

Ulice 8. května zůstane nejspíš i přes tragédii a posudek znalce bez kompletních úprav dalších pět let.

Radnice totiž plánuje její opravu nejdříve v roce 2017. Přednost totiž dostanou jiné investice.

Vedení města však plánuje zadat odborné firmě měření seismického zatížení komunikace.

„To nám ukáže, jaký vliv má tramvajová doprava na vytipované okolní domy. Chceme si být stoprocentně jistí, že ulice nebude opravu potřebovat dříve,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Lucie Bukvová, Magda Vránová