Takzvaná odlehčovací služba v Olomouci zatím chybí. Už v příštím roce by se to však mohlo změnit.

„Po gynekologické operaci mi doporučili lázně. Nemohla jsem bohužel odjet, protože kdo by se mi postaral o tatínka. Přes den by to ještě šlo nějak zařídit, ale kdo by byl ochotný věnovat se starému člověku s různými vrtochy a zdravotními problémy několik týdnů i v noci, kdy se mu může přitížit? Nikdo,“ popisovala třiašedesátiletá důchodkyně z Olomouce.

O podobných případech vědí ve Středisku sociálních služeb v Olomouci.

„Setkávám se s tím, že například manželka potřebuje do lázní nebo musí jít na operaci, ale stará se o nemohoucího manžela. Jsou ochotní nám dát modré z nebe, abychom se o jejich blízkého postarali. My ale nemáme kde,“ uvedla Karla Boháčková, ředitelka Sociálních služeb pro seniory Olomouc v Zikově ulici.

Středisko sice nabízí komplexní denní služby i s dovozem a odvozem seniora, ale „pouze“ během dne.

„Poskytujeme hygienickou péči, tedy pomoc při osobní hygieně, kdy řidič pro dotyčného přijede, odveze jej do našeho centra a poté jej odveze zpět domů,“ popisovala vedoucí Centra denních služeb Veronika Hojgrová.

„Nabízíme denní pobyt pro seniory v pracovní dny od 6.30 do 18 hodin, během kterého pro ně pořádáme různá cvičení a aktivity,“ uvedla.

O služby je zájem a centrum proto požádalo o navýšení kapacity z pětadvaceti na tři desítky míst.

Takzvaná odlehčovací lůžka však v krajském městě chybějí. „Proto jsme začali jednat o možnosti nadstavit administrativní budovu v Zikově a vybudovat lůžka odlehčovacího typu. Je to spousta peněz. Nyní zjišťujeme, zda bychom mohli sáhnout po dotacích z EU,“ uvedla ředitelka Boháčková.

Lidem by po svém rozšíření mohlo olomoucké středisko sociálních služeb nabídnout osm lůžek. „Uvidíme, jaký bude o odlehčovací lůžka zájem, protože služba bude něco stát. Případně bychom nabídli i více míst,“ sdělila ředitelka střediska, které je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje.

Nově přistavěná lůžková část by posloužila i klientům Sociálních služeb pro seniory Olomouc z chráněného bydlení. „Když se zhorší, musejí do domova důchodců, což my nechceme. U nás si už zvykli. Proto bychom v této části chtěli vybudovat i oddělení pro ně,“ uvedla ředitelka Boháčková.

Takzvaná odlehčovací lůžka už plánuje olomoucká radnice, a to v domě s pečovatelskou službou, který chce stavět v příštím roce ve Slavoníně.

„Předpokládáme vybudování dvaceti míst, která by sloužila pro případ, kdy se pečující o nemohoucího příbuzného dostanou do složité situace a potřebují pomoc. Klienti by na lůžku mohli strávit od jednoho do tří měsíců, podle potřeby rodiny,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs s tím, že radnice již monitoruje situaci v ostatních sociálních zařízeních ve městě a domově důchodců.

„Taková služba ve městě není. Od poskytovatelů obdobných služeb víme, že o tento typ péče je velký zájem. Žádosti o přijetí začneme brát v příštím roce,“ poznamenal náměstek s tím, že zatím ještě není stanoveno, kolik bude služba klienta stát.

Podle odhadu ředitelky Boháčkové by celodenní pobyt včetně stravování mohl přijít na zhruba tři sta korun. „K tomu ještě využívané služby. Ty by však pokryl příspěvek na péči, který klient pobírá,“ počítala ředitelka. „Měsíčně může klient vydat za odlehčovací lůžko přes devět tisíc korun,“ odhadovala.