Určit, jakou variantu nakonec vedení vybere, by měla pracovní skupina složená z odborníků a zastupitelů.

Lidé v Olomouckém kraji vyprodukují ročně tři sta třicet tisíc tun smetí, což činí zhruba půl tuny na jednoho obyvatele hejtmanství. Z toho lidé vytřídí více než sto tisíc tun, což je bezmála dvě stě kilogramů na osobu.

S těmito výsledky obsazuje kraj v zemi přední příčky ve třídění odpadků. I přes to ale odpadu přibývá.

„Jsme rádi, že lidé v kraji třídí. Počet tun separovaného smetí se neustále zvyšuje. Bohužel však sílí i druhý trend. Tun odpadů neustále přibývá. Musíme začít řešit, kam s ním,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Horák.

Skládka v Mrsklesích vydrží max. 15 let

Za patnáct let se v kraji neotevřela ani jediná nová skládka a v tomto trendu by chtělo hejtmanství pokračovat.

Ploch, na které se může odpad vyvážet, není v kraji mnoho a navíc se rychle plní. Například v Mrsklesích, kde je jedna z největších skládek, se počítá nejvíce tak s patnácti lety fungování.

„Některé skončí ještě dříve. Možná už za osm let. Musíme vypracovat strategii odpadového hospodářství, která nám jasně řekne, jak postupovat co nejšetrněji z ekonomického, ekologického i sociálního hlediska. Ve hře je několik variant,“ objasnil Horák.

Jednou z možností je svážet odpad do některé ze spaloven v sousedních krajích. Jedna je v Brně a druhá v Karviné.

Opadky změní na elektřinu či teplo

Kraj také zvažuje, že by vybudoval nebo přestavěl nějaký starší průmyslový areál na spalovnu přímo na svém území.

„Nelze mluvit přímo o spalovně, ale o vhodném zařízení na energetické zpracování odpadů. Jde například o teplárnu či elektrárnu, která smetí spálí a využije jej na výrobu energií. Lidé se v dnešní době nemusí děsit, že by podobné zařízení mělo negativní dopad na životní prostředí. Technologie totiž pokročily tak, že emise jsou dokonce menší než při spalování černého uhlí,“ podotkl náměstek.

Na strategii odpadového hospodářství bude hejtmanství spolupracovat se Zlínským krajem. Nově vzniklá pracovní skupina bude mít za úkol ji připravit. Do půlky roku by měla přijít s řešením, jak s odpady nakládat.

Moderní spalovnu by uvítala i Olomouc

Vybudování moderního zařízení na energetické využití odpadu by uvítalo také krajské město.

Na svém území totiž nic podobného nemá, a tak musí využívat skládku v Mrsklesích nebo kompostárnu v Křelově.

Část odpadu také sváží do spalovny v Brně, dlouhodobě to však nebude možné.

„Aktivitu kraje vnímáme proto velmi pozitivně. Nové zařízení v našem regionu by bylo výhodnější i z hlediska dopravních nákladů a vlivů emisí z dopravy na životní prostředí. Další kraje se potýkají se stejnými problémy a způsoby řešení jsou totožné,“ popsala Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství a péče o prostředí olomouckého magistrátu.

Aby mohlo město svážet odpad do moderní spalovny, potřebuje vybudovat překládací stanici. Projekt se nyní chystá, radnice na něj chce žádat peníze z Evropské unie.