VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Spor je zažehnán, sudetští Němci se přijeli usmířit

Olomoucký kraj – Mše svatá, již sloužili farníci v němčině i češtině. Procesí sudetských Němců kráčející obcí, kde se někteří z účastníků setkání narodili. 

18.8.2014 2
SDÍLEJ:

Mše a svěcení německého památníku na hřbitově v Polomi se konaly 15. srpnaFoto: Deník/ Petra Poláková-Uvírová

Akt smíření v Polomi na Hranicku měl zklidnit zjitřené emoce – některým z místních se totiž nelíbilo, že se na pamětní desce, na niž přispěli i odsunutí Němci, objevilo slovo „vyhnanci".

Nucený odchod obyvatel z Polomi po druhé světové válce byl podle nich pouze „odsun".

„Osm set let žili Češi a Němci v Polomi pokojně. Teprve nacionalismus, válka a vyhnání Němců z domova roztrhly naše národy. Nesmíme hledat viníka, ale musíme se rozpomenout na společnou historii a naše společné kořeny," řekl zástupce sudetských Němců okresu Nový Jičín Karel Heinz Keiner, který byl hlavním iniciátorem setkání.

Na slavnostní bohoslužbu přijely v pátek odpoledne do Polomi desítky sudetských Němců a místní kaple doslova praskala ve švech.

Byl to zvláštní pocit. Otčenáš se odříkával v německém i českém jazyce.

Někteří z přítomných se modlili v obou jazycích, jiní pouze německy.

Nemám nenávist, jen vzpomínky

„Necítím nenávist, jen krásné vzpomínky na místo, kde jsem vyrůstala. Naše vlast je tady, protože jsme se tu narodili. Jsme tu jen na návštěvě, nechceme se do Česka vracet," řekla pětaosmdesátiletá Ellfriede Domes, která žije v německém Dillenburgu.

Když odešla po válce společně se svou rodinou z Polomi, bylo jí sedmnáct let.

„Dům, ve kterém jsem strávila dětství, už tu není a byl zbourán, přesto jsem ráda, že se můžu podívat na vesnici, ve které jsem bydlela, a pokochat pohledem na známá místa," dodala usměvavá žena, které by její věk nikdo nehádal.

Důstojné místo pro náhrobky

Kvůli spornému nápisu „vyhnanci" na pamětní desce se v Polomi dokonce uskutečnilo jednání zastupitelstva.

Po protestech některých místních obyvatel se text nakonec změnil.

Horké hlavy naštěstí vychladly a návštěva původních obyvatel Polomi se obešla bez konfliktů.

Podle starostky obce Marty Koubkové dorazili nejen bývalí rodáci z Polomi, Heřmanic a okolních obcí, ale i jejich potomci.

„Na jejich přátelskou výzvu, kterou jsme přijali, jsme se rozhodli opravit část hřbitova tak, aby vzniklo důstojné místo pro náhrobky zemřelých. Památník je jeho součástí," podotkla starostka.

„Jsou to osmdesátníci či devadesátníci a už nemají sílu, aby se sem vraceli a o hroby předků se starali. Jejich jediným přáním je, aby potomci, kteří se sem budou chtít jednou podívat, našli důstojné místo, u něhož by mohli zapálit svíčku," řekla.

V Polomi poutníky přivítají

Z obou stran prý občas zaznívají nepřátelské hlasy, ale realita je jiná.

„Lidé v Polomi žijí ve svých domech, nejsou ničím ohroženi a ve většině případů rádi přivítají poutníky, kteří se do obce přijedou podívat," dodala.

S kritikou podle ní přicházejí spíše lidé, kteří jsou zatíženi výchovou z minulých dob, kdy se bazírovalo na kolektivní vině Němců.

Procesí i pocty, které byly vzdány na hřbitově, sledovala i paní Eva Palová. Podle ní byla celá kauza ohledně názvu hlavně provokací spíše ze strany Karla Heinze Keinera, než samotných Němců.

„Jednalo se právě o název samotný, který už je dnes naštěstí změněn. Všichni v obci si o tom povídali, lidem to vadilo, ale první jsem se ozvala já," vysvětlila příčinu celého sporu.

Sudetské Němce a jejich potomky během setkání přijala i ve svém domě.

Autor: Petra Poláková-Uvírová, Iva Najďonovová

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Cisterna skončila ve svodidlech. Nehoda ochromila dopravu na D1

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
20

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení