Řetěz je vyrobený z ražené mosazi, která je zlacená čtyřiadvacetikarátovým zlatem. „Na jednotlivých článcích jsou fialové korundy, jejichž barva je symbolem biskupů. Chtěl jsem jimi vyzdvihnout skutečnost, že Olomouc je duchovním centrem celé Moravy,“ poznamenal umělec.

Dodal, že na rozdíl od historizujících symbolů měst se těm krajským snažil vtisknout vzhled nového prvku. V tvorbě insignií není Vícha žádným nováčkem. Oznaky své funkce pocházející z jeho dílny už nosí také hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

„Volba na pana Víchu padla, protože je mezi medailéry známý. Vím, že jeho insignie má i zlínský hejtman. Uvažujeme, že pro nás vytvoří i medaile a vyznamenání, ale to se teprve rozhodujeme,“ uvedl tajemník olomouckého hejtmana Tomáš Kocych.

Zlínský hejtman je spokojený, že si jeho olomoucký protějšek vybral pro výrobu insignií právě uherskohradišťskou dílnu. „Vnímáme to jako ocenění člověka z našeho kraje. Navíc to můžeme brát i jako symbolické pojítko našich krajů,“ poznamenal mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.

Insignie, ať už pro státní či jiné instituce, se v posledních letech staly poměrně módní záležitostí. „Je to jakýsi návrat k symbolice. Vždyť v minulosti se také používaly nejrůznější šperky, třeba prsteny, náhrdelníky či koruny, jako symboly postavení či funkce,“ vysvětlil historik a heraldik Pavel Malina z Uherského Hradiště.

Medailér Vícha vytvořil už třicítku insignií pro města, kraje, ale například i cechy cukrářů a pekařů či vysoké školy a státní instituce. Prakticky souběžně se symboly Olomouckého kraje dokončil obdobné dílo i pro město Lovosice.