Opravy jsou součástí krajských investic v celkové výši bezmála miliardy korun. Rozpočet však ještě musí schválit zastupitelstvo.

Například tělesně postižení studenti Střední školy sociální péče a služeb v Zábřehu se mohou těšit na pojízdnou plošinu. Kromě toho zde začnou opravy jídelny a výdejny.

„O plošinu žádáme dva roky. Ta stávající je zastaralá. Máme dva těžce handicapované studenty a dokáže je dopravit jen do druhého a třetího podlaží. V přízemí je tedy musíme složitě převážet. Pokud získáme novou, tak by měla obsluhovat i přízemí, což bude pro studenty jednodušší a také komfortnější. Postupně chceme rekonstruovat i výdejnu,“ popsala ředitelka Stanislava Kubíčková.

Dohromady půjde na obě investice přes milion korun.

Na Gymnáziu v Kojetíně se zase dočkají výměny oken za více než dva miliony. Stará nejdou zavírat a v zimě tudy uniká teplo.

„Výměna oken, která jsou ve staré části budovy v havarijním stavu, doplní dlouholetou snahu zvelebit a rozšířit prostory, ve kterých učíme. Také tím zhodnotíme budovu a značně ušetříme za energie,“ popsala ředitelka gymnázia Květoslava Švédová.

Doplnila také, že už od roku 2000 postupně opravují starou budovu, ve které sídlí.

„Před pár lety jsme dokončili dostavbu objektu. Tím nám přibylo devět učeben a nové kabinety. Momentálně ještě přistavujeme půdní vestavbu, čímž získáme dalších pět učeben a tři kabinety. Dostali jsme na to dotace z Evropské unie,“ vysvětlila Švédová.

Nových oken se za krajské peníze dočkají také v Základní umělecké škole v Litovli či na Gymnáziu v Zábřehu.

Stavbu víceúčelového sportovního hřiště, které bude sloužit škole a v budoucnu zřejmě i veřejnosti, plánuje na příští rok olomoucké Gymnázium Čajkovského.

„Naši studenti v minulosti vyhrávali různé celostátní sportovní soutěže a slavili velké úspěchy. Paradoxem je, že trénovali v nevyhovujících podmínkách, což se týká hřiště i tělocvičny. Navíc v okolí žádný sportovní areál není, ale je zde početná skupina obyvatel, která by mohla kromě žáků hřiště využívat,“ uvedl ředitel Radek Čapka.

Děti v Základní a mateřské škole v Hranicích se mohou těšit na multifunkční hřiště pro míčové hry. Navíc zde opraví běžeckou dráhu, kterou kvůli nevyhovujícímu stavu nelze využívat.

Také další školy v regionu se dočkají modernizace sociálních zařízení nebo oprav střech a elektroinstalací. Rozpočet a výši investic ještě musí v prosinci schválit krajské zastupitelstvo.

Výběr z plánovaných investic do školských zařízení

OLOMOUCKO
Obchodní akademie Olomouc – rekonstrukce osvětlení budovy: 4 miliony
Střední škola polytechnická – výtahy v budově mládeže: 2,4 milionu

PROSTĚJOVSKO
Střední průmyslová škola oděvní v Prostějově – vestavba sociálního zařízení, rekonstrukce dělících příček a elektroinstalace: 3 miliony
Švehlova střední škola v Prostějově – rekonstrukce střechy včetně zateplení: 2,5 milionu

ŠUMPERSKO
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola v Šumperku – oprava sociálního zařízení: 3,5 milionu
Gymnázium Zábřeh na náměstí Osvobození – výměna oken: 3,45 milionu

PŘEROVSKO
Dětský domov a školní jídelna v Přerově v Sušilově ulici – rekonstrukce patra internátu Střední školy technické v Přerově: 3,8 milionu
Střední škola řezbářská v Tovačově – oprava střechy na strojní dílně: 400 tisíc

JESENICKO
Střední odborné učiliště potravinářské v Jeseníku – oprava střechy na domově mládeže: 2,5 milionu
Základní škola Jeseník ve Fučíkově ulici – rekonstrukce sociálního zařízení: 1,5 milionu

Zdroj: Krajský úřad Olomouc