VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o školku u lesa: zruší ji, až bude jinde nová

Šternberk – Zachovat nebo zrušit Mateřskou školu Hvězdné údolí, o problémech nejen s vlhkostí a nevyhovující kanalizací nebo o možnostech výstavby nové mateřinky, mluvili v úterý odpoledne zastupitelé města Šternberka s rodiči, nechyběli ani projektanti nebo hygienici.

18.1.2012
SDÍLEJ:

Rodiče a zástupci města se sešli v MŠ Hvězdné údolí Foto: DENÍK/Petra Opletalová

Všichni se tentokrát sešli v prostorách předškolního zařízení, které by mělo fungovat nejméně do výstavby nové školky.

Město však bude muset objekt, který je v havarijním stavu, alespoň z části opravit. Hygienici už nehodlají dál tolerovat dlouhodobé problémy, termín stanovili k 1. září.

„Všichni souhlasíme s tím, aby město postavilo novu školku, aby narostla kapacita, která je potřebná. Ale byli bychom především rádi informováni a to konkrétně, co je zamýšleno s touto školkou. Už rok tady čekáme na to, aby nám někdo řekl, jestli bude zavřená. Abychom věděli, jestli můžeme přijít k zápisu nebo ne,“ ozývalo se z řad rodičů.

„Konečně se něco začne dělat a někam se to pohne. Kdykoli jsme vznesli dotaz, tak se to odsunulo a stále se s rodiči jednalo tak, že my jsme ti, kteří si na něco stěžují. Přitom jsme chtěli podat i pomocnou ruku a navrhovali jsme, že bychom pomohli, pořád se na nás dívalo, asi spíš jako na rebelanty. Dnes poprvé jsme byli schopni se sejít všichni dohromady a to včetně hygieny a projektantů a vysvětlit si celou záležitost. Myslím si, že tohle už mohlo být dávno za námi,“ reagovala po skončení jednání jedna z maminek, Klaudie Urbanová.

Podle Hany Kalfertové, další z maminek, se rodiče dozvěděli i nové informace.

„Překvapili nás hlavně požárně-bezpečnostní nedostatky, protože pokud je nám známo, tak architekt zpracovával projekt někdy v roce 2009, což jsou vlastně tři roky a nikdo o těch nedostatcích nevěděl. Na druhou stranu jsem ráda, že se nakousla i varianta výstavby mateřské školy tady na Světlově, což je přes vodu. Pokud by ta školka byla tady, jednak by se zvýšila kapacita, mohla by se uzavřít nevyhovující školka a zůstala by lokalita v blízkosti lesa. To by byla asi nejlepší varianta,“ uvedla maminka.

Nebezpečná a drahá na provoz

Mateřinka je na hranici životnosti a rekonstrukce by si vyžádala zhruba pět milionů korun. Podle hygieniků měla být už od září 2011 uzavřena, o problému s nimi město jedná už od roku 2009.

„Byť je to školka pro rodiče útulná, tak technický stav neodpovídá současné legislativě. Problémem je především vlhkost a zápach z kanalizace na sociálním zařízení. Stávající stav může ohrozit zdraví dětí. Chceme již pevné datum nápravy. Rodiče sice chápeme, že není kam děti teď umístit, ale musí se to řešit. Zatím se pořád jen hovořilo a nedělalo se nic,“ uvedla Hana Kabátová z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Dle odborníků je školka špatně řešena také dispozičně, nevyhovuje ani požárním předpisům. Chybí například odpovídající únikové cesty.

Starosta města Jaromír Sedlák rodičům zopakoval, že MŠ ve Hvězdném údolí nevyhovuje nejen z technického hlediska, ale je také drahá na provoz.

Město navíc potřebuje navýšit kapacitu míst ve svých mateřinkách. Tomu napomůže nová školka, která bude na provoz levnější. Přestěhovali by se do ní právě děti z nevyhovujících objektů.

Rodiče dětí sepsali petici, kterou podepsalo asi šest stovek lidí. Vedení školky navrhlo nejnutnější úpravy řádově za tři sta tisíc korun, podle radnice to ale problém dlouhodobě neřeší. Opoziční zastupitel Libor Bejdák (Sdružení SOS) nicméně uvedl, že k nim město bude muset přistoupit.

„Postavit novou školku za půl roku, když ani nevíme, kde bude stát, je iluzorní. Město bude muset najít peníze na prodloužení životnosti této školky,“ uvedl zastupitel.

Starosta: Do roku 2013 to zavřít nemůžeme

S tím souhlasí i starosta města Jaromír Sedlák.

„Myslím, že nejméně do září 2013 nebudeme moci školku uzavřít, protože děti by neměly kam přejít,“ řekl starosta.

Kde bude sídlit nová mateřinka, kdy bude dokončena a jakou částku radnice investuje do MŠ Hvězdné údolí, zatím zástupci radnice nevědí.

Ve špatném stavu je ve Šternberku například i budova školky v ulici Oblouková. Náklady na novou školku se odhadují až na 20 milionů korun.

Šternberk se obdobně jako další města v regionu potýká s nedostatkem míst v mateřských školách.

Například tento školní rok nemohla radnice vyhovět většině rodičů, jejichž děti dosáhnou tří let věku v jarních měsících 2012.

Do školky se nedostalo ani zhruba deset dětí, jejichž maminky jsou s dalším dítětem na mateřské dovolené.

Současná maximální kapacita MŠ ve Šternberku je 364 míst ve 12 běžných třídách a dvou třídách se specializovanou logopedickou péčí.

Město má také dohodu s obcí Lužice, která přijímá děti ze Šternberka. Město by ale potřebovalo ve školkách nejméně 400 míst.

Petra Opletalová + ČTK

18.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení