Pouť je vhodnou příležitostí pro setkání různých oddílů, ale i prostorem pro připomenutí křesťanských kořenů skautingu.

„Chceme poukázat na to, že skauting vychází z křesťanských zásad a že dbáme, aby výchova skautská i náboženská šly ruku v ruce,“ řekl za pořadatele Petr Kalman, vedoucí 8. střediska Vládi Tylšara.

Akci zahájí mše svatá, která se uskuteční ve svatokopecké bazilice Navštívení Panny Marie od 9.30.

Úder dvanácté hodiny pak odstartuje hru pro všechny zúčastněné skautské oddíly v okolí zdejšího poutního areálu. Bude zaměřena na poznávání poutních míst a fenoménu pouti jako takové.

Soutěžící se tak pomyslně podívají mimo jiné do Jeruzaléma, Čenstochové, Lurd, Santiaga de Compostela, ale i na Velehrad.

„Vloni se pouti zúčastnilo na sto padesát lidí, tak doufáme, že bychom se tomuto číslu mohli přiblížit i letos,“ doplnila další členka jednoho z pořádajících středisek Pavla Lukešová.

Inspirací pro první setkání olomouckých skautů tohoto druhu, které se konalo v roce 1995, byla pouť skautů z Brna. Od té doby se na organizaci vždy podílí 8. středisko Vládi Tylšara a 9. středisko Jana Boska sdružující převážně katolické skauty z Olomouce a okolí.

Proč je patronem skautů právě svatý Jiří?

„Podle legendy pobýval v zemi sužované drakem, který je symbolem zla. Drak požadoval denně dvě ovce. Když došly, museli být obětováni lidé. Vylosovali ze svého středu nešťastníka a poslali ho k drakovi. První los padl na dceru krále. Jiří však vyrazil k drakovi sám a kopím ho zabil. Tím prokázal svou statečnost a nebojácnost v boji proti zlu. Právě toto je příkladem pro skauty celého světa. Příběh Jiřího však pokračuje dál; roku 305 byl zajat a mučen pronásledovateli křesťanství, ale prokázal věrnost svým ideálům. Přečkal všechna mučení bez poskvrnění vlastní cti, byl sťat před branou města Lyddy – Diospolis v Palestině,“ vysvětlil za pořadatele František Jemelka.