VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šestnáct let se soudí. Vzdát to však nechce

Olomouc -Statisíce korun za právníky, nekonečné odvolávání se, ale také zdraví manželky – to vše už obětoval Zdeněk Chupík během bezmála šestnácti let trvajícím soudním sporům kvůli cizímu skleníku na jeho vlastní zahradě v olomoucké ulici Šlechtitelů.

22.5.2009 3
SDÍLEJ:

Zdeněk Chupík při jednom z protestů.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Za pravdu mu dal i ministr spravedlnosti, konec sporu je však v nedohlednu. Chupík se nevzdal. Pokud mu nepomohou soudy v České republice, je odhodlán obrátit se na mezinárodní soud ve Štrasburku.

„Snažím se pouze dosáhnout ochrany vlastnického práva, ale soud nic neudělal. Jen přihlíží, jak mě okradli o zeminu nebo postavili černou stavbu bez mého svolení na mém pozemku,“ začíná své vyprávění Chupík.

Jeho problém vznikl ještě za socialismu, ale se změnou režimu začal doufat v nápravu. Ještě v roce 1990 vypověděl smlouvu s bývalým státním podnikem Sempra, který ještě za komunismu postavil skleníky zčásti na Chupíkově pozemku.

„Po skončení smlouvy mohli můj pozemek koupit, nebo si jej pronajmout, případně se dohodnout. Místo toho prodali skleníky firmám, které tam dále podnikaly,“ vzpomíná Chupík. Obrátil se proto v roce 1993 na soud.

Přestože spor neskončil, začala společnost Olplant ve sklenících nad jeho pozemkem stavět v roce 1995 hydroponickou konstrukci pro pěstování rostlin. Firma musela také vybourat původní vybavení skleníku. Stavební úřad ani okresní soud však stavbě na cizím pozemku nezabránily.

„Kvůli hydroponii a vhodnému spádu navíc Olplant také vyvezl ze skleníku asi padesát centimetrů nejkvalitnější ornice. Několikrát jsem žádal soud, aby vydal předběžné opatření proti postupu Olplantu, ale nic se nedělo,“ pokračoval Chupík, který při kolaudaci poukázal na to, že firma neměla kvůli jeho protestům stavební povolení. To nezískala ani v průběhu dalších let.

V roce 1998 Olplant zkrachoval a skleníky se dostaly do konkurzu. Okresní soud zastavil Chupíkův spor o vlastnické právo, i když Chupík nebyl věřitelem zkrachovalé firmy a konkurz se ho proto netýkal.

„Konkurzní řízení skončilo až za šest let, kdy mi ze soudu přišel dopis, že zastavení mého sporu byl omyl a vše mělo dále pokračovat. Takže to bylo dalších šest let k ničemu,“ pozastavil se majitel pozemku.

Po obnovení soudu v roce 2004 Chupík rozšířil své požadavky z ochrany vlastnického práva také o žádost na vyklizení zbytků pěstírny, jež podle Chupíka vznikla neoprávněně.

V tuto dobu konečně mohl začít svůj pozemek využívat. Další jednání se týkala jen vyklizení skleníků. V této při však neuspěl, a tak se odvolal ke krajskému soudu, jenž případ vrátil na okres.

Tehdy musel změnit žalobu na zbourání skleníku, protože vyklizením se zabýval správní soud, který posuzoval postup stavebního úřadu. „Jenže pořád nemám na svém pozemku v minulosti ukradenou zeminu,“ vysvětlil Chupík, podle něhož současný majitel skleníků nechce navezení ornice dovolit.

Navíc okresní soud rozhodl koncem loňského roku, že skleník se bourat nebude.

„Jen od roku 2004 žalobci dvakrát změnili žalobu, jednalo se o jiné žalobní žádání na základě téhož nebo obdobného skutkového stavu podléhající jiným hmotněprávním předpokladům a z toho vyplynula nutnost nového důkazního řízení,“ zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Diana Vebrová, proč neuznala důkazy, které opakovaně předložil. Jenže Chupík změnil žalobu na doporučení samotného soudu.

K předchozím průtahům se soudkyně vyjádřit nechtěla, protože sama spor převzala v roce 2004. Ve svém postupu v uplynulých pěti letech však pochybení neshledává.

„Pokud se týká délky řízení v dané právní věci, jedná se o věc po právní i skutkové stránce složitou, navíc žalobci v minulosti opakovaně měnili žalobu, což vždy obecně prodlužuje délku řízení. Já sama se mohu vyjádřit k řízení až od března 2004, kdy jsem věc převzala k vyřizování po svých předchůdcích. Vzhledem ke složitosti i rozsahu věci jsem přesvědčena, že jsem od roku 2004 ve věci postupovala aktivně tak, aby byla co nejrychleji rozhodnuta,“ uvedla Vebrová.

Dokonce i ministr spravedlnosti, na kterého se Chupík loni obrátil, však uznal, že spor se táhne příliš dlouho.

„Snažil jsem se využít veškeré možnosti, jak dosáhnout svého práva. To se mi však za ty dlouhé roky nepodařilo. Úřady ani soud mě neochránily od toho, aby si někdo svévolně na mém pozemku dělal, co chce. Když se práva nedovolám tady, budu se muset obrátit na mezinárodní soud do Štrasburku. Po těch letech se už nevzdám,“ dodal Chupík.

Autor: Matej Slávik

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Roman Sedláček
34

Sedláček nabádá Sigmu: Hrajte aktivně, vzadu má Brno problémy

Dopravní nehoda s požárem na D1.
AKTUALIZOVÁNO
7

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení