Například manželé, kteří obývají dvoupokojový byt, doposud platili za měsíční nájem částku 4991. Podle nového ceníku by to mělo být 10 850 korun. Změnit by se mělo i stravné, které by se mělo zvednout u oběda o devět korun na celkových padesát.

Ve čtvrtek se proto senioři dopisem obrátili na hejtmana Olomouckého kraje i na ostatní radní. Rada kraje, který je zřizovatelem zařízení pro seniory se bude výší cen zabývat už příští týden ve čtvrtek.

„Koncem února jsme dostali dopis od náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje paní Chalánkové, že se zvýší náklady na bydlení a stravu. Důvod, proč se ceny zvyšují nám ale sdělen nebyl. Poplatek za nájemné, který se doposud pohyboval v rozmezí čtyřiasedmdesáti až pětadevadesáti korun za den, má být od května zvýšen na sto pětašedesát až sto osmdesát korun, což představuje nárůst sto dvacet sedm procent,“ řekl jeden člen výboru obyvatel, který si nepřál zveřejnit své jméno.

„Neúnosná je i cena za celodenní stravování, které má být sto padesát korun na osobu. U manželského páru by to tak činilo za měsíc o jedenatřiceti dnech 9300,“ pokračoval senior.

Obyvatelé chráněného bydlení, dříve penzionu, poukazují i na to, že ve smlouvě, kterou mají se uvádí, že náklady se mohou zvyšovat na základě inflace.

„Z dodatků ve smlouvě vyplývá, že zvýšení cen, nákladů může nastat tehdy, když je to odůvodněno inflací. Ta za loňský rok činí 5,5 procenta, ale zvýšení, které nastalo činí 127 procent. Je tedy úplně jasné, že kdyby se ceny zvedly, tak by dva lidé platili za společné ubytování a stravu měsíčně více jak dvacet tisíc korun. Tady nikdo takové peníze nemá,“ uvedl další člen výboru obyvatel.

Podle ředitele Domova důchodců a penzionu v Olomouci-Chválkovicích Jiřího Flodera, ale jeho obyvatelům část peněz z důchodu zůstat musí.

„Zákon pamatuje na to, že pokud někdo nedosáhne na úhradu, tak by mu mělo vždycky zůstat patnáct procent z jeho důchodu,“ uvedl a dodal, že nové ceny nastavoval kraj.

„Byly tam stanoveny nějaké ceny nějaké výše a teď přichází přehodnocování, jestli se s cenou dá ještě něco dělat nebo jestli to zůstane v navržené podobě. To by měla projednat krajská rada,“ dodal ředitel.

Ani podle náměstkyně hejtmana Jitky Chalánkové, která má sociální problematiku na starosti není ještě definitivně rozhodnuto.

„Celá záležitost půjde na projednání do rady kraje. Je možné, že se ceny sníží. Ti lidé mají smlouvu na penzion pro důchodce, tak jak to fungovalo doposud. Ale tato služba je nově změněná na jiný typ služby kvůli zákonu o sociálních službách a už to není penzion pro důchodce, ale je to takzvané chráněné bydlení, kde máme určité zákonem dané rozmezí úhrad. Poskytovatel má naplňovat nějaké služby, které tam doposud nejsou a měly by být, ale aby je mohl naplňovat tak na ně potřebuje trochu víc peněz. Je to začarovaný kruh,“ uvedla.

Lidé, kteří chtějí ve chválkovickém zařízení žít, musí mít ale vyřízený příspěvek na péči. Bez něj do chráněného bydlení nemohou. A podle tamních obyvatel se vedení ústavu snaží od loňského roku přijímat osoby jen se sociálním příspěvkem.

„Tohle platí od roku 2007, ale většina obyvatel sem přišla před rokem 2007. Dneska se tlačí na to, aby ty, co příspěvek nepobírají, mohli odtud dostat pryč. Jenomže my nemáme kam jít. Opustili jsme byty a nemáme se kam vrátit,“ pokračoval další obyvatel chráněného bydlení.

Podle Chylánkové však kraj není povinen poskytovat bytovou službu těmto občanům města Olomouce.

„Ze dvou set obyvatel tohoto chráněného bydlení má příspěvek na péči pouze šedesát lidí. Což je ten důvod, proč by vůbec měli využívat sociálních služeb. Zbývajících sto čtyřicet občanů má pouze dekret na bydlení. Jsou to občané města Olomouce a kraj jim poskytuje dotovanou službu sociálního typu. Což je absurdní, půjde to do rady a bude se o tom ještě diskutovat,“ dodala Chalánková.

Co si o o chystaném zvýšení cen v domu pro seniory a o postupu Olomouckého kraje myslíte vy?
Svůj názor můžete připojit v diskuzi pod článkem.