VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéfka hasičů na Olomoucku: Nejtěžší je to s generací třicátníků

Olomouc, Medlov – Jméno Vlastimily Švubové není v Medlově na Olomoucku potřeba představovat. Znají ji tam téměř všichni. Před osmi lety totiž tato energická dáma stála u znovuobnovení tamního Sboru dobrovolných hasičů.

3.4.2015 3
SDÍLEJ:

Vlastimila Švubová, starostka medlovských hasičů a starostka Okresního sdružení hasičů Olomouc.Foto: DENÍK/Petra Pášová

Být hasičem, to člověk v sobě musí mít," říká Vlastimila Švubová, starostka medlovských hasičů a starostka Okresního sdružení hasičů Olomouc.

„Stáli jsme tehdy před radnicí v Medlově a říkali jsme starostovi, že chceme být hasiči. Víc než nadšení a obrovský elán jsme neměli. Bez toho ale hasičem být nemůžete," říká v rozhovoru pro Olomoucký deník Vlastimila Švubová, starostka medlovských hasičů a starostka Okresního sdružení hasičů Olomouc.

Jak moc máte hasičství v krvi?
No, u mě to je trochu složitější. Tatínek byl hasičem přes šedesát let, ale já jsem bydlela mimo vesnici a až teprve, když jsem se vrátila zpátky do rodného domu v Troubelicích, tak jsem ten rok vstoupila do místního sboru dobrovolných hasičů. Založila jsem tam dětské i ženské družstvo. Po sedmi letech jsem v roce 2007 odešla a založila jsem nový sbor v Medlově, jsem tam starostka.

To se dnes jen tak nevidí založit nový sbor…
Byla to shoda náhod. Odešla jsem z troubelického sboru, kde jsem měla trochu jiné představy o sportu i vedení mládeže. Oslovili mě mladí lidé z nedalekého Medlova, kde v tu dobu hasiči nebyli, nefungovali tam přes dvacet let. Ptali se mě, jestli bych jim nepomohla. Tak jsme se do toho pustili. Já, můj syn a ještě pár kamarádů jsme zkrátka sbor založili.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuJak to bylo po dvacetileté pauze těžké?
Měli jsme štěstí na výborného starostu obce. Měl pro nás nastražené uši a ze začátku nám hodně pomáhal. Samozřejmě jsme i my sami museli ukázat, že máme zájem a jsme ochotní něco obětovat. Takže náš sbor byl schopný během prvního i druhého roku si na brigádách vydělat 160 tisíc korun. Pracovalo nás tehdy okolo třiceti lidí.

Jak se vám podařilo zapojit lidi z vesnice?
Já jsem na to šla přes děti,rodiče , když viděli naši práci s mládeží , ochotně chodili pomáhat . První klubovnu jsme měli na faře, kde nám pan farář povolil jednu místnost. Během dvou let jsme se pustili do stavby areálu. Časem samozřejmě spousta mladých odpadla, asi měli jiné představy a myslím si, že je odradilo i to, že té práce bylo strašně moc. Vrhli jsme se na brigády, na selekci řepy, na nálety na skládku, dělali jsme kulturní akce, aby se peníze vydělaly. Za každou získanou korunu se po částech kupovalo vybavení. Opravdu, bez elánu a nadšení by to nešlo.

Kolik máte dnes členů?
Okolo třiceti. Je nás méně, protože díky mé funkci starostky okresního sdružení jsme byli nuceni přestat pracovat s mládeží. Neměli jsme čas. Takže teď máme přestávku s tím, že do budoucna opět začneme. Mládeži se totiž člověk musí věnovat bezvýhradně, musíte tomu dát všechno.

Máte v Medlově i výjezdovou jednotku?
Máme. Jsme zařazeni do Jednotky požární ochrany pátého stupně, máme tedy na starost spíš tu technickou pomoc. Letos jsme už měli tři výjezdy. Velitel má pětadvacet let a kluci se snaží,jezdí na veškerá školení, ale někdy je vidět, že chybí střední a starší generace. Chybí jim zkušenosti starších.

Pod hasičskou přilbou - seriál Deníku

6 tisíc hasičů na okrese  

Kolik má okres Olomouc sborů a hasičských členů?
Máme 137 sborů a 6000 členů.

Rozrůstáte se?
Ano. I přesto, že je to číslo několik let stále stejné, tak nám přibývají děti. Hodně se to ale mění. Samozřejmě ale máme i sbory, které si nevychovávaly mládež a tak hrozí, že zaniknou. Všichni říkají, že jsou děti líné a sedí u počítačů, já mám ale za to, že nejhorší je teď generace třicátníků. Jsou to lidé, kteří nebyli mladými hasiči, nebyli zapojeni od dětství a teď zakládají svoje rodiny opravují domy atd. nemají čas.

Hasiči jsou mnohde jediní pořadatelé akcí

Jak si okres Olomouc stojí v rámci kraje. Kde je hasičů nejvíc?
Z celého Olomouckého kraje máme my na Olomoucku nejvíc sboru, ale hasičů jako členů mají nejvíc na Prostějovsku, asi 6200. Pak jsme za nimi my, Přerov, Šumperk, a Jeseník má členů okolo tisícovky.

Dříve byli hasiči v každé vesnici…
V malých obcích je to tím, že tam nejsou žádní pokračovatelé. Někde to drží staří hasiči a mezitím jim dorůstají ti mladší, kteří jednou převezmou štafetu. Někde se ale sbory hodně obnovují, třeba v Rybníčku, místní část Újezdu u Uničova. Tamní sbor byl léta na zrušení a nedávno tam obnovili činnosti. Podobně také v Lužicích nebo třeba Babicích. Například v Senici na Hané se sešli dva tahouni Jirka Osyka a David Gbelec a díky tomu tam opravili a přistavěli hasičskou zbrojnici. Nejsou jediní, takových sborů je u nás víc. Mnohde jsou také jedinou složkou, která v obci vede kulturní a společenský život.

Výcvik musí být pořádný

Co se pro vás za těch více jak dvacet let od pádu totality změnilo?
Změnila se hodně práce, jak ve sdružením tak ve výjezdových jednotkách. Výcvik musí být pořádný, už to nejde jako dřív. Také vybavení jednotky musí být daleko rozsáhlejší než bylo dřív. I práce ve sborech je o hodně náročnější a zodpovědnější. Například loni si 90 procent sborů muselo udělat koncesi na prodej alkoholu. Hasiči si museli zřídit živnostenský list, aby mohli pořádat kulturní a společenské akce. I my všechno musíme mít v pořádku, není to žádná sranda.

Být hasičem asi člověk musí mít v sobě…
Ano, bez toho to nejde. Když chcete dělat ve sboru i v jednotce tak nepřemýšlíte nad tím jestli se vám chce, když je potřeba, tak zkrátka jdete. Tréninky, brigády, školení. Podle nasazení poznáte, jestli to ten člověk myslí vážně nebo ne.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuNový seriál Deníku Pod hasičskou přilbou vychází
v TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku vždy v sobotu.
4. dubna si tam můžete přečíst o HASIČÍCH z TROUBELIC 

Autor: Petra Pášová

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto
12

Kam o víkendu? Na veterány, rekordy v zoo či ultralehká letadla

Kuki z Úsova se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Tříměsíční pobyt ve volné přírodě klokanu Kukimu končí. Svému majiteli utekl v květnu z rodinné farmy v Úsově na Šumpersku. V pátek 18. srpna ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách u Jihlavy v lokalitě Červené domky.

Hrát proti AS Řím byl zážitek, říká Vasiljev. A vyhlíží ligový debut

Třiadvacetiletý fotbalista Tomáš Vasiljev zažívá turbulentní životní období. Ale v tom dobrém slova smyslu. Ještě v červnu proháněl třetiligové obránce v dresu Uničova, pak přebral pohár pro mistra MSFL, načež si zahrál přípravu proti italskému AS Řím a nyní očekává ligový debut. To vše už jako profesionální hráč prvoligového Slovácka.

Pozor, řidiči, křesťané vyráží na pouť na Svatý Kopeček

Na případné zdržení dopravy v Olomouci upozorňuje policie a to v souvislosti s konáním Celostátního setkání mládeže. Účastníci totiž budou v pátek po poledni, asi od 13 hodin, přecházet z Olomouce na Sv. Kopeček.

Velky plakát Sigmy již v sobotním tištěném Deníku!

V sobotu 19. srpna najdete v tištěném vydání Deníku velký plakát fotbalistů SK Sigma Olomouc i s rozlosováním a detailní soupiskou ligového kádru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení