VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S primátorem Martinem Novotným o kongresu ODS

Olomouc – Prodloužení mandátu předsedovi strany Petru Nečasovi odsouhlasili v sobotu delegáti kongresu ODS 
v Praze. Také se shodli, že 
k přijetí Eura v Česku by se měli vyjádřit občané v referendu. Své dojmy ze sněmu čtenářům Deníku přiblížil olomoucký primátor Martin Novotný.

24.10.2011 2
SDÍLEJ:

Martin NovotnýFoto: Archiv

Jaká atmosféra doprovázela kongres ODS?

Klidná, na můj vkus až moc, na druhé straně, když si určitá organizace uvědomí, že na řešení problémů objektivně potřebuje delší čas a je schopna si ho dát a neutopit se v nezralých sporech, je to projev dospělosti. Personální krize je dnes všeobecným jevem celé naší, evropské a v podstatě i světové politické scény a v obtížnosti hledání osobností, které by dostály výzvám doby není ODS žádnou výjimkou.

Prodloužení mandátu Petra Nečase bylo jedním ze stěžejních témat kongresu. Funkci bude zastávat do příštího roku. Pro bylo 439 delegátů, 24 proti. Do které skupiny patříte?

Hlasoval jsem pro. Preferoval bych sice standardní volební kongres, není-li ale personální řešení vykrystalizováno, dal jsem přednost kompromisu. Čas do volebního kongresu se však nesmí promeškat, ten už řešení přinést musí.

Co říkáte na vyslovení podpory sněmu TOP 09 pro nominaci Karla Schwarzenberga, který se tak stal prvním kandidátem na budoucího prezidenta?

Karla Schwarzenberga považuji za významnou postavu politické scény, jeho kandidaturu vnímám jako legitimní a logickou. Na druhé straně jí nedávám příliš velké šance.

Naopak na kongresu ODS se prezidentská kandidatura nedostala na pořad dne. Neoficiálně se ale mluví o Miroslavě Němcové, nebo Přemyslu Sobotkovi. Kdy je možné očekávat, že ODS zveřejní svého kandidáta a kdo to podle vás může být?

O těchto dvou jménech se 
v ODS mluví léta, oba je docela dobře znám a respektuju jejich kvality. Přesto si myslím, že prezidentská laťka, zvláště v dnešní ne zcela stabilní situaci v Evropě, by měla být zvednuta ještě výš. Osobně bych dával proto přednost o tématu ve straně dále diskutovat a hledat další jména jak v prostředí stranické politiky, tak mimo ně. Kandidáta bychom měli znát v polovině příštího roku.

V projevu předsedy Nečase zazněla výzva, že před vstupem do Eurozóny je nutné uspořádání referenda. Souhlasíte s tím?

Zavedení Eura při současných vnitřních poměrech v Eurozóně pro nás nemůže být střednědobě ani dlouhodobě výhodné. Nejde o právní nutnost, spíš o sílu mandátu politické reprezentace, jsem přesvědčen, že občané chápou podstatu současných problémů evropské ekonomiky a Euro by odmítli. Chci připomenout, že tímto tématem se už před deseti lety často zabýval Václav Klaus s ohledem na teorii tzv. optimálních měnových zón a upozorňoval na všechna nebezpečí, které umělé zavádění jednotné měny bez ohledu na ekonomickou realitu přináší. Jako v mnoha jiných případech byl peskován a vysmíván a vývoj mu posléze dal zapravdu.

Důležitými body byly jistě i přípravy na krajské volby v roce 2012. Na co se budete soustředit? Jakých výsledků by jste chtěli v krajských volbách dosáhnout?

V nejbližších měsících budeme hledat lídra a složení krajské kandidátky a pečlivě pracovat na volebním programu a přípravě strategie volební kampaně. Volby jsou i o momentu překvapení, proto víc neprozradím. Strana významu ODS si nemůže klást jiný cíl než ve volbách zvítězit. Je samozřejmě otázkou, zda se nám v relativně krátkém čase do voleb může podařit otočit trendy minulých měsíců. Musíme ale pro to udělat maximum a minimálně obhájit postavení nejsilnější politické strany na pravici.

Nejsme věštci… Nicméně můžete se zamyslet nad tím, co se podle vás bude dít s preferencemi a celkovou oblibou strany mezi voliči v příštím roce s ohledem k nepopulárním reformám?

Bude-li se ODS chovat nadále dospěle, premiér jako premiér, předpokládám postupné rozevírání nůžek mezi preferencemi ODS a TOP 09 a naopak jejich svírání vůči ČSSD. Realita dnešní Evropy natolik evidentně ukazuje, k čemu vede levicová ignorace principů hospodárnosti a efektivity, že věřím, že velká část občanů racionální politiku ocení a pochopí. To nemusí znamenat, že doženeme v preferencích ČSSD, ale levice nemusí zvítězit. Pokud jde o TOP 09, mám momentálně dojem, že její aktivita dosáhla nedávno amplitudy, symbolicky jsem to nedávno s použitím cimrmanovské metafory přirovnal k sopce, která zasypala sama sebe.

Jak moc je ve vašich očích vláda protikorupční?

Myslím, že je více protikorupční, než některé minulé vlády, nikoliv však dost. To však spíše souvisí s postupným střídáním politických generací, nikoliv ve smyslu věku, nýbrž mentality.

Jak kvalitně komunikuje vláda s veřejností?

To je po mém soudu nejslabší stránka této vlády. Svou roli komunikátora musí hrát primárně premiér, a to v pozici státníka se zodpovědností za vývoj země. Sólistické exhibice některých ministrů myslím už dosáhly zenitu a zesměšnily samy sebe. Teď je možný nový komunikační začátek.

V Olomouci je koalice tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Můžete zhodnotit dosavadní fungování vedení města? Dochází k větším rozporům při některých tématech? Pokud ano, při kterých…

Myslím, že koalice funguje standardně, o nic hůře ani o nic lépe než ta minulá. Ve většině témat panuje shoda, občas se dovedeme i docela tvrdě argumentačně střetnout. Za test úspěšnosti tohoto projektu však nepovažuji názorové rozdíly, spíše metodu práce a hlavně její výsledky. Koalici tvoří dvě strany tradiční a zkušené v komunální politice a jeden nový subjekt. Volební období trvá čtyři roky, naplnění programového prohlášení vyžaduje systematickou práci a tah na branku. Okamžikem zvolení přestáváme být odpovědni jen svým sympatizantům a spolustraníkům, nýbrž všem občanům města. Testem této koalice bude politická dospělost.

Autor: Veronika Kolesárová

24.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Sigmy Václav Jílek
32

Fotbal tady konečně začíná dýchat, radoval se Jílek a chválil diváky

Americký bombardér B-52 na Dnech NATO na mošnovském letišti
16

Nad Olomouckem budou burácet stíhačky i americké bombardéry

Naštvaný fanoušek rozbil v Olomouci okno bytu, pak se majitelce omlouval

Jediný incident musela řešit policie v souvislosti s bezpečnostním opatřením kvůli nedělnímu fotbalovému utkání mezi Sigmou Olomouc a Zbrojovkou Brno.

Divočina v olomouckém baru: běsnící host zmlátil bratra, pak demoloval zahrádku

Hádka mezi dvěma bratry se strhla v neděli v podvečer v jednom z olomouckých barů a skončila surovým napadením.

Obrat ve Slavoníně. Kalvoda tam trénovat nebude

Ještě před pár dny to vypadalo, že FK Slavonín, účastníka olomoucké fotbalové 1. A třídy, povede známý trenér Leoš Kalvoda.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení