Větší nemocnost potvrzují i lékárníci, kterým se zvedla poptávka po Paralenu, vitaminech a přípravcích na škrábání v krku.

„Nárůst případů je oproti prvnímu týdnu v září tak o sto procent,“ popisovala současnou nemocnost Elena Vacová, praktická lékařka pro děti z Litovle. V její čekárně bylo v pátek ještě kolem poledne plno. „Od rána je toho opravdu hodně. Především běžné katary horních cest dýchacích,“ uvedla dětská lékařka.

Na nemocnosti se podepsaly návrat dětí do školních lavic a mateřských škol, kde kolektivy kvůli virózám začínají řídnout, ale hlavně rozdíly teplot během dne, kdy ráno je studený vzduch a odpolední teploty na sluníčku připomínaly spíše letní dny.

„Málo se oblékáme a ráno je už docela chladno,“ poznamenala majitelka lékárny v Masarykově ulici Helena Lexová. „Nejvíce lidé nakupují paralen, vitaminy a různá „cumladla“ na bolení v krku. Nemocnost se zvedla od poloviny září,“ poznamenala.

Epidemiologové Krajské hygienické stanice v Olomouci v tomto týdnu zaznamenali v Olomouckém kraji mírný nárůst nemocnosti proti předchozímu týdnu o 5,8 procenta, přičemž na Olomoucku došlo k nepatrnému poklesu o jedno procento na 1034 případů na sto tisíc obyvatel.

Na Olomoucku je největší nemocnost mezi dětmi do pěti let, kde je podle hlášení z ordinací praktických lékařů přes čtyři tisíce případů na sto tisíc obyvatel.

„V kategorii od 6 do 14 let je to 2546 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová s tím, že u školáků se v porovnání s minulým týdnem nemocnost zvedla o 13,8 procenta, přičemž u nejmenších dětí naopak o jedenáct procent poklesla.

Ne všichni nemocní se však dostali do tabulky epidemiologů, protože s virózou k lékaři nezašli a onemocnění přecházejí. „Dcera má rýmu už týden, ale je bez teplot a nekašle. Zatím jsme k lékařce nešli. Manželka minulý víkend proležela a taky smrká a bolí ji v krku,“ uvedl Michal z Olomouce.

„Jsou tři dny volna, tak snad holky vyzdraví,“ poznamenal.