Pětiletou lhůtu navrhli odborníci, aby nebyly ohroženy chráněné druhy živočichů, kteří v dřevinách žijí. Při kácení první poloviny stromořadí však dendrologové zjistili, že kaštany jsou nemocné, některé byly dokonce duté.

Protože by zbylé jírovce mohly ohrožovat veřejnost, rozhodla se rada města kvůli bezpečnosti, že s experty vyjedná zkrácení prodlevy mezi jednotlivými etapami.

„To se povedlo. Nyní tedy chystáme asi tucet povolení, žádostí a studií, které potřebujeme k tomu, abychom mohli už příští rok na podzim zbylých čtyřiašedesát stromů vykácet,“ informoval náměstek primátora Svatopluk Ščudlík.

Součástí obnovy aleje je také rekonstrukce cestní sítě. Lidé si ve zbylé části promenády po opravách zajezdí na bruslích nebo se projdou po kvalitním asfaltovém povrchu a sednou si na novou lavičku.

Za sedm let by kontury stromořadí

Výsadbou nových stromů na jaře 2012 radnice kompletně dokončí rekonstrukci Rudolfovy aleje.

„Pak nám nezbývá než čekat, až kaštany vyrostou. Předpokládáme, že tak za pět až sedm let od dokončení oprav bychom už mohli ve Smetanových sadech sledovat konturu nového stromořadí,“ vysvětlil Ščudlík.

Vedoucí zahradnického úseku Výstaviště Flora Naděžda Krejčí zrychlení rekonstrukce vítá.

„Hlavně proto, že nyní je to polovičaté. Až to bude všechno hotové, tak teprve vynikne, jak park ožil. Už v současnosti se z něj však stalo místo, které lidé vyhledávají mnohem častěji než dříve. Historické stromořadí jsme nezakonzervovali, ale veřejnosti jsme je naopak otevřeli,“ podotkla Krejčí.

Vizualizace obnovy Rudolfovy aleje - pohled od Polské ulice

Rudolfova alej od Polské ulice - vizualizace stavu po vykácení
#nahled|https://g.denik.cz/43/f7/rudolfova_alej_viz_04_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/f7/rudolfova_alej_viz_04.jpg|Rudolfova alej - stav po 10 letech - vizualizace doporučené varianty obnovy #

První várku kaštanů vysadí do konce října

Druhá fáze obnovy Rudolfovy aleje tak díky zkrácení přestávky přímo naváže na tu první, která skončí letos v říjnu tím, že zahradníci vysadí nové kaštany. Ty nahradí 146 stromů, které padly k zemi loni na podzim.

„Mladé jírovce máme objednané, zaplacené a čekají ve školce v Německu. V pátek nám přivezou první várku. Ve třech etapách jich celkově vysadíme 157. Dalších pět stromů ještě doplní okolí hudebního altánku. Do konce října, pokud to počasí dovolí, by měly být kaštany na místě. Při výsadbě park uzavírat nebudeme. Lidé však musejí počítat s tím, že se budou po sadech pohybovat i stroje,“ upozornila Krejčí.

Obnova Rudolfovy aleje vyjde radnici zhruba na deset milionů korun. Spolu s opravami cest, novými lavičkami a osvětlením se však náklady vyšplhají až k hranici šedesáti milionů.

Historie Rudolfovy aleje

Hlavní alej ve Smetanových sadech, která nese jméno Rudolfova, je nejstarší částí olomouckých parků. Založena byla už v roce 1820, kdy si olomoučtí měšťané vymohli na vojenské správě vysázení stromů v předpolí pevnosti.

Z důvodu vojenského nebezpečí v roce 1866 musely být všechny stromy vykáceny, přesto byla občany v době míru znovu vysázena.

V roce 1919 byly koruny stromů ořezány, protože záhony ve střední části aleje trpěly nedostatkem světla. Tímto získalo toto 710 metrů dlouhé stromořadí podobu, kterou znají dnešní obyvatelé Olomouce.

Zdroj: Mm Ol