VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padne v parku celá Rudolfova alej?

OLOMOUC - Radní mají v rukou rozhodnutí, které na dlouhá léta ovlivní vzhled nejznámějšího olomouckého stromořadí. Hlavní alej ve Smetanových sadech totiž musí být do pěti let obnovena. Ve hře jsou dvě metody.

30.11.2007
SDÍLEJ:

Rudolfova alejFoto: DENÍK/Archiv

Jedna znamená doplňování aleje novými stromy postupně, druhá kompletní vykácení a novou výsadbu.

Náměstek by alej vykácel


„Osobně bych přistoupil k radikálnímu řezu. Stromy dosazované do proluk většinou zakrní. Materiál na toto téma budu předkládat do rady v polovině prosince. Pokud bude hotov. Kdyby se musel dopracovat, bylo by to počátkem roku,“ uvedl náměstek primátora Svatopluk Ščudlík (ČSSD).

Samotný primátor Martin Novotný (ODS) by byl opatrnější. „Těžko se mi smiřuje s?představou, že by alej nebyla. Dočkali bychom se jí až za třicet let. Je to závažné téma. Budu k němu chtít opravdu špičkový materiál se stanovisky odborníků. Upřednostnil bych etapové řešení,“ prohlásil včera primátor Novotný.

Řeči se vedou a stromy stárnou


Podle Miloše Pejchala z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity musí k obnově dojít do pěti let. „Jiný odborník Jaroslav Kolařík říká, že musí dojít alespoň k obvodové redukci stromů. Tedy k jejich zastřižení ze všech stran, ne jen z poloviny,“ vysvětlila Naďa Krejčí z výstaviště Flora, které se o parky stará.

Ani jeden z odborníků nedává ve svých posudcích konkrétní návrh řešení. To bude záležet pouze na městských radních. Krejčí zároveň podotkla, že stromy jsou staré, ale ne v?havarijním stavu. „Nejsou ani nebezpečné. Sice na jednu paní spadla větev, ale to je jediné, co se stalo,“ dodala Krejčí.

„Diskuse na toto téma se vede už čtyřicet let. Ani odborníci ani památkáři neřekli nikdy nic jednoznačně. Dokonce se kdysi uvažovalo o?založení nové, paralelní aleje. Kdyby se to udělalo, byla by už vzrostlá, dnes je na to pozdě,“ uvedl ředitel Flory Zdeněk Štefka.

Dosazování se neosvědčilo


V roce 2000 chybělo v aleji už sto stromů. Byly nahrazeny novými. Některé z nich se neujaly, pár jich poničili vandalové a ty co zůstaly, rostou ve stínu velkých stromů křivě.

„Od roku 1919 se alej zastřihává, ale pouze ze strany promenády, koruny jsou proto nevyvážené. I kdyby se k?obnově nepřistoupilo, je nutné stromy alespoň jednou za čtyři roky obstřihnout dokola, udělat obvodovou redukci. Ta by přišla na 1,8 milionu korun. Kácení a výsadba nové aleje by šla pořídit asi za 2,8 milionu,“ kalkulovala Krejčí.

Na rozhodování o aleji mohou mít vliv i jiné finance. Olomouc žádá po Evropské unii peníze na obnovu parků. Nové cesty, lavičky, ale především zeleň mají stát asi 90 milionů korun. Stromy pro vykácenou alej by unie podle Krejčí zaplatila, postupné nahrazování by ale město muselo platit ze svého.

Kácení se aleji nevyhne


Když mluví primátor Novotný o zodpovědném rozhodnutí, má stoprocentní pravdu. Pro radní to nebude záviděníhodná situace. Ani Krejčí neví, ke kterému řešení se přiklonit. A čas tlačí.

Kácení se však alej nevyhne a staré stromy nakonec stejně padat budou. Postupně, nebo najednou. „Ty mladé pak budou asi desetileté s dvoumetrovou výškou,“ upřesnila Krejčí.

Alej vznikla po prusko-rakouské válce

- Hlavní alej nechal za hradbami města vysázet olomoucký arcibiskup, arcikníže Rudolf Jan a stala se oblíbeným místem vycházek Olomoučanů už ve dvacátých letech 19. století.
- V roce 1832 převzalo park, nalézající se původně na vojenských pozemcích, do správy město, a položilo tak základ městských veřejných sadů.
- Významným datem pro olomouckou zeleň je rok 1866, kdy byla během prusko-rakouské války zcela zničena Rudolfova alej znovu obnovena a za přítomnosti císaře Františka Josefa I. slavnostně otevřena. Pod těmito stromy ještě chodíme.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

30.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Balóny nad Olomoucí.
46

VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení