VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2007: zdražila doprava, kraj trestal pomalé dráhy

Olomouc - Jaký byl rok 2007 v našem regionu? Olomoučané se dočkali opravené Denisovy a Pekařské ulice, vznikl obtokový kanál a v Černovíře už se konečně radují z protipovodňové hráze. Prošli jsme celý minulý rok měsíc po měsíci a nejvýznamější události připomínáme.

2.1.2008
SDÍLEJ:

Tramvaj projíždí opravenou ulici.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Leden


- První dítě Olomouckého kraje porodila necelé dvě hodiny po půlnoci v olomoucké fakultní nemocnici sedmnáctiletá Lucie Studenská. Dcera dostala jméno Nikol.
- Začalo se vybírat mýtné i pokuty za nezaplacení mýtného. - Velký vítr dostal i u nás své jméno: Kyrill. Orkán napáchal neskutečné škody a způsobil největší známou katastrofu v energetice. Bez proudu zůstalo v kraji tisíce domácností, některé i pět dní. A například šumperské nemocnici vzal kus střechy
- Poprvé vykázali násilníka z bytu. Dvaačtyřicetiletý Olomoučan napadl v opilosti bývalou manželku, s níž žil po rozvodu až do příchodu policistů v jedné domácnosti.
- Bujará mládež po večírku vzala caduceus (berlu se zavíjejícími se hadími ocasy -pozn. red.) z barokní Merkurovy kašny přímo pod kamerami městské policie. Chybějící hole si všimla až za týden jedna důchodkyně.
- Podnikatele Jiřího Faltu z Horní Moštěnice na Přerovsku někdo doma zastřelil. Druhá poprava podnikatele se udála v baru v centru Přerova.
- S desetidenním zpožděním byla v Olomouci spuštěna takzvaná preference hromadné dopravy. Čtrnáct křižovatek začalo upřednostňovat autobusy a tramvaje a displeje na zastávkách začaly psát čas odjezdu. Město také poprvé poznalo pruhy vyhrazené jen pro autobusy.
- Lékařka olomoucké fakultní nemocnice vyhodila z ordinace na smrt nemocného bezdomovce. Ten po chvíli zemřel přímo před bránou nemocnice.

Únor


- Jen co v kostelech posvětili Hromničky, obrovský meteor kolem půlnoci mezi 4. a 5 únorem rozzářil oblohu. Bolid se prý v atmosféře rozplanul a shořel.
- Tři znásilněné za jeden měsíc. Oběti byly ve věku 14 až 25 let. Místa činu: Olomouc, Prostějov a okolí Velké Bystřice.
- Prostějovský lékař na penzi v nemocnici zastřelil svou manželku a pak sebe. Podle dopisů, které nechal rodině na rozloučenou, byla jeho pohnutkou nevyléčitelná nemoc manželky.
- Vlčák v Jeseníku pokousal dvě malé děti. Dvouletého synka matka zachránila, ale šestiletá dívenka utrpěla mnohočetná tržná zranění a zlomeninu pažní kosti.
- Stávkovali praktičtí a dětští lékaři.
- Olomoucký kraj začal používat logo. Má motiv pětilisté květiny.
- Vlastními těly bránili lidé v Přerově Komunu. Přesto historický objekt v centru města zbourali, což bylo podle právních předpisů v pořádku. Nepomohla ani osobní návštěva ministra kultury Václava Jehličky.
- Definitivně skončil případ hokejisty Fojtíka. Odvolací krajský soud mu potvrdil čtrnáctiměsíční podmínku.
- Vratislav Kutal ze Šumperka, bývalý policista, neustál obnovení procesu. Musí si odpykat desetiletý trest za organizaci vraždy novináře Blesku, který odhalil obchody s LTO.
- Státní zástupce obvinil ředitele olomouckého úřadu práce Luďka Krestýna a jeho náměstka Romana Navrátila ze zneužití dotací.

- V olomoucké vědecké knihovně našli vzácný námořní atlas z roku 1563. Dílo katalánského kartografa Jaume Olivese je šestým exemplářem na světě a má jen o dvě stránky méně než nejbohatší francouzský exemplář.
- Rekordních sto milionů korun dostala olomoucká Sigma za svého hráče Romana Hubníka, který přestoupil do Moskvy.
- Tenista Tomáš Berdych se opět stal nejlepším sportovcem regionu.

Březen

- Cirkusy Berousek a Alex se v Olomouci hádaly o vhodné místo, plakáty i diváky. Nakonec v Alexu praskla židle pod jednou z divaček, která se zřítila dolů.
- Ukázalo se, že inspekce ministerstva vnitra odposlouchávala olomouckého primátora, jeho ženu a jeho školou povinné nezletilé dcery.
- Policistka obvinila svého kolegu, že se ji na policejním večírku pokusil znásilnit. Obvinění se neprokázalo, žena zanedlouho odešla ze služby. Vyšetřovala se i varianta, že si pokus o znásilnění sama vymyslela.
- Policie dopadla muže, který za bílého dne v Olomouci znásilnil mladou ženu.
- Dvě stě padesát policistů včetně příslušníků na koních hlídalo pravicové extremisty, kteří procházeli Přerovem. Zabránili tak potyčce s levicovými radikály, kteří chtěli fašisty napadnout.
- Z ředitelského křesla olomoucké fakultní nemocnice odvolal ministr zdravotnictví Jaroslava Vomáčku.
- V Olomouci začala rekonstrukce dvou ulic v centru města. Po Denisově a Pekařské přestaly jezdit tramvaje a u kašny Tritonů vznikla provizorní točna výlukových autobusů.
- Přerov dostal s tříměsíčním zpožděním bronzový model města.
- Litovel definitivně pojmenovala ramena Moravy. Nejasné názvy z minulosti na základě kronik a zvyků sjednotili a potvrdili zastupitelé.
- Olomoucký kraj poprvé ocenil umělce a osobnosti kultury. Do dvorany slávy vstoupil přerovský zpěvák Pavel Novák.

Duben


- Zatímco půda kvůli nedostatku vody vyschla a popraskala, lidé stáli fronty na úřadech, aby mohli získat povolení na čerpání vody z vlastních studní.

- Třiačtyřicetiletou matku dvou dětí zastřelil vrah na panelákovém sídlišti v Šumperku, když ve Finské ulici venčila psa. Ten den měla narozeniny.
- Krajský radní Petr Polášek (ODS) byl odsouzen za to, že si jako starosta Javorníka koupil za obecní peníze pneumatiky na automobil značky Mercedes své ženy.
- Sdružení ODS v Zábřehu a Dubicku přišla o svou stranickou licenci. Výkonná rada občanských demokratů jim ji vzala za spolupráci s komunisty na regionální úrovni, čímž prakticky obě buňky rozpustila.
- Město Přerov prodalo problémové romské ghetto. Zdevastované bloky domů ve Škodově ulici si koupila soukromá firma.
- Alois Kaňkovský z BělkovicLašťan se stal na Mallorce mistrem světa v dráhové cyklistice.
- Největší leporelo světa dorazilo do olomouckého konviktu. Mělo sedmdesát metrů na délku a zobrazovalo české dějiny.
- Zloději ukradli bankomat v Lošticích a nastražili past na policisty. Na silnici pohodili kovové ježky, takže za nimi nemohl nikdo vyrazit.
- Opět bylo uzavřené Červenohorské sedlo. Pokračovala tam oprava silnice. Ze Šumperka do Jeseníka řidiči museli objízdnou trasou.
- V Pravčicích u Hulína objevili olomoučtí archeologové při stavbě dálnice pozůstatky tábora římských legií.

Květen


- Nová olomoucká kašna dostala jméno Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra. Brzy po otevření však vyschla, stejně jako jiné studny v okolí Olomouce.

- Kontrola hygieniků ukázala, že všechny vzorky vody z vyměnitelných zásobníků vody v kancelářích a školách jsou závadné.
- Po bouřce, která trvala několik hodin, zaplavila voda sklepy na Prostějovsku i školku v Lutíně. Ve Štěpánově pak blesk dokonce zapálil rodinný dům.
- V Olomouci otevřeli Czech Point, tedy místo kde lze získat výpisy z obchodního a trestního rejstříku, nebo katastru nemovitostí.
- Soudy osvobodily bývalého rozvědčíka BIS Vladimíra Hučína i bývalého hokejového bosse Pavla Čecha.
- Vyvlastnění se nepovedlo Ředitelství silnic a dálnic v Javorníku na Jesenicku. Chtělo se k němu uchýlit poté, co lidem za pozemky pod budoucím obchvatem nabídlo jen poloviční cenu.
- Chemička Precheza přidusila Přerov. Co přesně uniklo do vzduchu šetřila inspekce životního prostředí.
- Olomoucký kraj nasadil na zvýšenou propagaci sebe sama autobus, který po vlastech českých rozdává letáky. Je poutavý a křiklavý a prý není inspirován pověstným Zemákem.
- Fotbalová liga skončila, Sigma v nejvyšší soutěži zůstala. Ale jen tak tak. V jarní části vyhrála jen jediný zápas a trenér Vlastimil Petržela přišel o místo.

- Kameramana České televize napadli v Olomouci opilí fanoušci Sparty. Vyrazili mu dva zuby a rozbili kameru.
- Novým ředitelem olomoucké fakultní nemocnice se stal Radomír Maráček, dosud pracující pro konkurenční soukromý Agel ve vítkovické nemocnici.
- Domašov nad Bystřicí bude muset platit. Soud rozhodl, že směnka na 56 milionů za stáčírnu minerálek Salicia je platná.

Červen


- Křenovice na Přerovsku dvakrát vyplavily přívalové deště. Jeden z místních z toho obvinil starostu, kterému dokonce nafackoval. Hejtmanství tam pak poslalo 250 tisíc korun.
- Ukázalo se, že pozemky kolem zimního stadionu v Olomouci skoupil pivovar Litovel. Vzhledem k chystané přestavbě na multifunkční halu by zde mohla jednou být Litovel aréna.
- Soud obvinil z těžké újmy na zdraví prostějovského lékaře Tomáše Hrubana, který je vinen za smrt studenta Jana Vysloužila. Při operaci si totiž popletl pravou a levou stranu těla.
- Kraj pronajal své tři nemocnice firmě Agel. Šternberskou, prostějovskou a přerovskou nemocnici vložil do firmy Nemocnice Olomouckého kraje a tuto firmu pronajal firmě Středomoravská nemocniční, která je dceřinou firmou firmy Agel. Komplikované, ale už to funguje.
- Na návštěvu regionu přijel prezident republiky Václav Klaus. Kritiku si vysloužil tím, že zrušil návštěvu evropského skvostu v podobě Arcidiecézního muzea i setkání se studenty, zato měl sedm či osm autogramiád své knihy Modrá, nikoliv zelená planeta.
- Španěl Ander Vilariňo zvítězil ve šternberských závodech do vrchu Ecce Homo.
- Sigma má nového trenéra. Svérázný Martin Pulpit naordinoval fotbalistům ze dna tabulky také pravidelné prohlídky u zubního lékaře a pedikúru.
- Olomoucký chrám sv. Mořice oslavil 750 let od své první písemné zmínky. K jeho boční zdi se vrátila kopie sousoší Olivetská hora.
- Město Olomouc ocenilo své osobnosti. Letos to byli výjimečně samí muži a žádný z nich nebyl sportovec. Libuše Babková však musela zaskočit za svého manžela Václava. Herce totiž cestou na slavnostní ceremoniál postihla srdeční zástava.
- Děkanem Právnické fakulty UP byl zvolen Ivo Beneda. Poměr hlasů akademického senátu, jehož je vítěz hlasování členem, byl 8:7 ve prospěch Benedy. Sám Beneda se nevzdal práva hlasovat sám pro sebe a za to byl později kritizován. I proto se děkanem nakonec nestal.
- Žárlivý muž v Moravském Berouně zabil při cestě z restaurace svou bývalou družku i jejího nového partnera. Třiadvacetiletá matka ročního dítěte doplatila na nový vztah se sedmnáctiletým mladíkem.
- První odložené dítě našli zdravotníci olomoucké fakultní nemocnice v babyboxu. Zdravotní sestra, která jej našla,mudala jméno Stanislav.
- Podnikatel Josef Lébr prodal v Olomouci tisícovku panelákových bytů za několik stovek milionů korun firmě Favilla.

Červenec


- Sedmý červenec roku sedm se stal nejideálnějším datem pro svatbu. Ze tří sedmiček snoubenci šíleli.
- Tisíce jehovistů se sjely do Olomouce, kde na Andrově stadionu křtili své novice.
- Potomci siláka Gustava Frištenského vzpomínali na svého předka v Litovli. Někteří přijeli až ze Švýcarska.
- Zlatá kniha bájí a pověstí byla autorsky zcizena dědicům Martina Strouhala. Josef Milar z Konice knihu bývalému příteli Petra Bezruče „obšlehnul“.
- Audit na jesenické radnici prokázal, že je tam zaměstnáno o 31 úředníků více, než je potřeba.
- Milena Kamená se stala starostkou Kobylé nad Vidnávkou na Jesenicku. Nahradila v křesle starostu Bohumila Poulíčka, který byl odvolán kvůli podezření z finančních machinací.
- Jehla feťáka zranila sedmnáctiletou dívku v olomouckém parku. Kontrola na hygieně naštěstí neprokázala žádnou nákazu.
- Dvě romské rodiny použily proti sobě střelné zbraně v Prostějově. Svár měly kvůli dívce jménem Mercedes.
- Vědci z brněnského centra pro cyanobakterie navrhli, jak vyčistit Plumlov. Vytlačit z přehrady sinice, to bude trvat nejméně pět let.

Srpen


- Tragédie v Samotiškách. Do bazénu u rodinného domu v nestřeženém okamžiku spadl čtyřletý chlapec a utopil se. Hlídala jej teta, která ho na chvíli nechala samotného.
- V Dřevohosticích na Přerovsku zavalil osmiletou dívku betonový sloup. Zemřela na operačním sále.
- Nový majitel chudobínského zámku znovu otevřel veřejnosti park.
- Na frekventované trase Olomouc
- Ostrava byl otevřen nový obchvat Bělotína. Estakáda vede vysoko nad tratí a údolím.
- Romům vysídleným Jiřím Čunkem na Jesenicko Vsetín odepřel možnost získat byt z pořadníku. Protože tam nemají trvalé bydliště.
- Smrt plavčíka uzavřela koupaliště ve Šternberku.
- Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně se po rekonstrukci za 360 milionů začala plnit vodou.
- Jan Saudek vyfotil na křelovském fortu najednou 218 nahých lidí. Vznikl tak největší český hromadný akt.
- Lidskou kostru vykopali dělníci u Třebčína na Olomoucku při hloubení kanalizace. Jde o ženu, která zemřela v období Velké Moravy na přelomu 8. a 9. století

Září


- Prvního září se v Olomouci otevřely nově opravené ulice Denisova a Pekařská. Lidem se nová podoba s pohodlnou dlažbou zamlouvala, odborníci ji považovali za jizvu na tváři starobylého města. Dopravní podnik prodal původní dlažbu pod rukou lacino soukromníkovi.

- Už pátého září se začalo topit v panelácích. Topná sezona ještě nikdy tak brzy nezačala.
- Ve šternberské nemocnici po rekonstrukci znovu otevřeli porodnici. Ve stejné době tam odstoupil z funkce ředitel Vítězslav Vavroušek, který je zároveň senátorem.
- Novým olomouckým policejním ředitelem se stal Zdeněk Šebestík.
- Syn šternberského starosty Tomáš Sedlák si šel pro peníze s pistolí v ruce. Synovo loupežné přepadení otec Jaroslav ustál a na radnici zůstal.
- Europoslanec Jan Březina zaplatil odlití prvního nového zvonu pro olomoucký chrám sv. Michala. Do věže se vrátil po šedesáti letech.
- Hejtmanství potvrdilo, že si od státu za symbolickou korunu koupí zámek v Čechách pod Kosířem. Oprava přijde asi na osmdesát milionů.
- Pršelo tak vytrvale, že z toho byly na Jesenicku záplavy. Vylila se i Bečva na Přerovsku.
- Olomoucký kraj jako první region vyměřil Českým drahám pokutu za zpožděné vlaky. Pět a půl milionu.

Říjen


- V Olomouci zdražilo základní jízdné na deset korun a poplatek za parkování na dvacet korun.
- Aquapark v Olomouci bude. Rozhodli o tom zastupitelé. Nakonec přijde na více než jednu miliardu. Postaví jej sdružení Atzwanger, Gemo a Skanska.
- V Bohuňovicích začali stavět elektrárnu na kukuřici. Ta se ve speciálním zařízení rozpadne na metan, který bude pohánět motory vyrábějící proud.
- Nově vzniklá městská policie v Uničově začala poprvé rozdávat na auta botičky. Místní to pohoršilo.
- Devatenáctiletý řidič vjel autem pod vlak na železničním přejezdu v Horce nad Moravou, na následky zranění zemřel. Spolujezdkyni zachránili život cestující z vlaku.
- Tragicky skončila nehoda mezi Bludovem a Kláštercem na místě zvaném Loučení na Šumpersku. Škodovku se třemi lidmi tady smetl rychle jedoucí Renault. Čelní střet nepřežil padesátiletý muž a dvě ženy ve věku 55 a 77 let.
- Olomoucká městská pokladna byla na tom tak špatně, že město dlužilo i za elektřinu. V té době naboural primátor Martin Novotný své služební audi tak, že bylo na odpis.
- Premiér Topolánek přijel do Olomouce s dobrou zprávou. Město dostane kompenzaci 250 milionů korun za to, že příští dva roky bude mít méně financí z vybraných daní.
- Vláda rozhodla o tom, že vojenská letecká základna v Bochoři u Přerova nebude zrušena. Kraj plánuje přeměnu části základny na civilní letiště.
- Stromem roku se stala lípa z Beňova na Přerovsku. Dvacetimetrový strom má 150 let.

Listopad


- Obchvat Olomouce má pokračování. Ve směru na Mohelnici již vede až k rondelu u Globusu.
- V Olomouci se naplnil obtokový kanál a nad ním byl otevřen most přes Moravu.
- V Černovíře vznikla nová protipovodňová hráz. Ochrání lidi před třicetiletou vodou.
- Martin přijel po letech na bílém koni. První letošní sníh napadl 11. listopadu.
- Šternberský stavební úřad povolil stavbu větrných elektráren nad městem. Devět 150 metrů vysokých stožárů na kopci bude přesto, že je tam někteří místní ani chataři nechtěli.
- Náměstek hejtmana Ladislav Kavřík byl odsouzen za podvod a zneužití pravomoci. Toho se dopustil jako starosta Mohelnice, když podepsal leasing pro teplárnu za 160 milionů bez vědomí zastupitelstva.
- Radiolog Jan Halíř, účastník Star Dance, vjel u Hranic do protisměru. Nehodu nepřežil řidič protijedoucího auta.
- Vyhořela nová olomoucká sauna. Požár od elektroinstalace popálil tři ženy.
- Muzeum umění vystavilo v Olomouci díla Maďara žijícího v Paříži Viktora Vasarelyho.
- Maketa Ďáblovy bible přilákala do Olomouce rekordní počet šesti tisíc lidí na knižní veletrh Libri.
- Fanoušci Sigmy pochodovali Olomoucí. Jejich hlavní heslo bylo: Svobodu Ultras.
- Policisté zavřeli autovrakoviště v Bystročicích. Končila tam kradená auta.
- Hranická továrna na obrazovky se po půlroční pauze rozjela. Začala vyrábět LCD monitory.

Prosinec

- Padly státní hranice. Z Olomouckého kraje lze volně bez dokladů přecházet do Opolského vojvodství.
- Tři mladíky z Olomouce zavalila v Jeseníkách lavina. Přežili s lehkými zraněními.
- Na poště v Pasece si policisté počkali na lupiče, jenž předtím přepadl pošty ve Velkém Týnci, BělkovicíchLašťanech, Pěnčicích a Domašově.
- Vrchní soud nepovolil vložení krajských nemocnic do akciové společnosti. Kraj tak pronajímá Agelu firmu bez nemocnic.
- Stávkovali učitelé základních a středních škol. Chtěli více peněz na výplaty i pro školy.
- Univerzita Palackého zažila volby děkana právnické fakulty, ty první rektor neuznal. Zvítězila Milana Hrušáková.
- Po změně jízdního řádu jezdily vlaky z Prahy na Moravu s tříhodinovým zpožděním. Ve stejné době začaly ČD smlouvat s krajem o výši vyměřené pokuty za zpoždění.
- Nejlepším sportovcem Olomoucka byl vyhlášen kanoista Tomáš Slovák a házenkářky Zory Olomouc.
- Olomoucký kraj i přes protesty sloučil přerovské Gymnázium Jana Blahoslava se Střední pedagogickou školou.
- Šternberský kastelán Zdeněk Boček podruhé vyhrál soud. Jeho výpověď z práce, kterou mu udělil Národní památkový ústav, je neplatná.
- Soudci krajského soudu se v Olomouci přestěhovali. Nyní zasedají v budově bývalých tiskáren ve Studentské ulici.
- Nezaměstnanost v kraji spadla na rekordně nízkých 6,2 procenta.
- Arcibiskup Graubner posvětil na Štědrý večer zvon svaté Zdislavy. Druhý ze čtyř chybějících v kostele sv. Michala v Olomouci.
- Čtyři životy zmařila nehoda v aleji pod Svatým Kopečkem. Mladí lidé převážně z Bystročic mířili na půlnoční mši. Mužům bylo 19 a 25 let. Dívkám 15 a 17.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

2.1.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál Korunní pevnůstky v Olomouci se v neděli proměnil v Itálii. Zábavu tu našly děti i dospělí.
27

Italské speciality i zábava pro celou rodinu na pevnůstce

Olomoucký závod si dvaadvacetiletý Petr Zahradníček z Pardubic tak oblíbil, že si ho za poslední čtyři roky nenechal ujít ani jednou.
194

Je to zážitek, který si prostě musíte zopakovat, říká mladý běžec

AKTUALIZOVÁNO

Olomoucký půlmaraton 2017 - VELKÁ FOTOGALERIE. Najdete se?

Tisíce amatérských i profesionálních běžců zaplnily v sobotu ulice Olomouce. Osmý ročník Olomouckého půlmaratonu si nenechalo ujít 6 200 závodníků z devětačtyřiceti zemí, dalších 3 600 závodníků odstartovalo v nesoutěžním rodinném běhu.

VIDEO: Staré Pionýry i Babety závodily na Fichtlfestu v Horce

Historické motocykly Jawa Pionýr, Babeta a moped Stadion se v sobotu proháněly ulicemi Horky nad Moravou na Olomoucku. První závod čtvrtého ročníku Fichtlfestu odstartoval ve 13 hodin.

Záchranka ošetřila na půlmaratonu přes 50 lidí, pět skončilo na urgentu

Více než padesátce závodníků na trati olomouckého půlmaratonu museli v sobotu pomoci zdravotníci záchranné služby.

Tragická noc: auto smetlo mladého muže na D46, tři zranění po nárazu do zdi

Ke dvěma vážným dopravním nehodám došlo v noci z pátku na sobotu, první z nich mladý muž nepřežil. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies