„V nemocnici se snažíme budoucí maminky o možnosti darování pupečníkové krve informovat již během těhotenství. Rodička se pak sama rozhodne, zda pupečníkovou krev nechá zlikvidovat jako biologický odpad, nebo ji anonymně daruje, či si ji nechá uskladnit pro vlastní potřebu,“ vysvětlil primář gynekologického oddělení šternberské nemocnice Marek Vaca.

Pupečníková krev je bohatá na buňky zajišťující krvetvorbu, takže může sloužit jako alternativa kostní dřeně při léčbě akutní leukemie a dalších onemocnění.

Rodiček, které se rozhodnou ji darovat, podle primáře přibývá.

Ve Fakultní nemocnici Olomouci ještě vloni pupečníkovou krev odebírali. Firma, se kterou nemocnice spolupracovala, se však musela vypořádat s novou vyhláškou, což se již stalo.

Možnost tedy budou mít i ženy rodící na olomoucké klinice.

„Zbývá dořešit jen detaily smlouvy. Předpokládáme, že do konce roku budeme opět pupečníkovou krev odebírat,“ sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Pupečníková krev odebraná v nemocnicích putuje do Banky pupečníkové krve České republiky, která spolupracuje s ostatními bankami pupečníkové krve po celém světě.

„Krev odebraná v naší nemocnici tak klidně může zachránit život pacientovi na druhém konci světa,“ doplňuje primář s tím, že většina transplantací pupečníkové krve bývá provedena u pacientů mladších osmnácti let.

Odběr není bolestivý

Jak se pupečníková krev bere?

Ta, která jde do české banky, se odebírá do speciálního vaku bezprostředně po narození miminka, když je přestřižen pupečník.

„Odběr není nijak bolestivý a maminku nijak nezatěžuje. Trvá jen několik minut, maminku nic nestojí, odběr provádí vždy odborně zaškolený zdravotnický personál – lékař nebo porodní asistentka,“ popisoval primář Vaca.

Z jednoho odběru získají lékaři zhruba 60–120 mililitrů krve. Vzorek jde na bakteriologické vyšetření a další testy, které prověří, zda je odběr dostatečný pro další zpracování. Je-li vše v pořádku, je krev do 48 hodin po odběru zamrazena a uchována.

„V případě komplikací, například silného krvácení během porodu, však odběr pupečníkové krve neprovádíme,“ dodal primář. Možnosti odběru pupečníkové krve využívají rodičky po celém světě.

V současnosti existuje 44 bank pupečníkové krve v celkem 26 zemích světa. Banka pupečníkové krve České republiky má celkem tři zpracovatelská centra, v Praze, Brně, Hradci Králové, kam se zpracovaná pupečníková krev zasílá.