V Olomouci nepomohla ani informační kampaň s názvem Nikam nepojedete. Stále je více řidičů se starými průkazy než s těmi novými. Pouze ve Šternberku je poměr opačný – počet nových dokladů převažuje nad počtem starých. Nejdelší čekací doby na olomouckém magistrátu kvůli výměně průkazů jsou v pondělí - tedy pokud neprší. „Nevím proč, ale když prší, lidé nechodí,“ uvedl šéf agendy řidičů Michal Urbášek. Pokud je pondělí slunečné, stráví lidé v čekárně až dvě hodiny. „Nejrychleji to jde ve čtvrtek. To se čekání pohybuje od dvaceti do čtyřiceti minut,“ dodala Hana Kuchařová ze stejného odboru.

Do konce roku musí vyměnit podle zákona řidičský průkaz všichni, kdo jej mají vydaný v rozmezí let 1964 až 1993. „Je to jejich povinnost,“ zdůraznil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ministerstvo termín povinné výměny už jednou prodloužilo o dva roky. „Tentokrát je termín definitivní, prodloužení nepřichází v úvahu,“ dodal Hanzelka.

Jízda s neplatným dokladem po 1. lednu 2008 je přestupkem, za nějž můžete dostat pokutu až 2500 korun. Ve správním řízení až 30 tisíc korun. „Přitom na výměnu už nezbývá ani sto pracovních dnů. Navíc vystavení nového řidičského průkazu trvá až tři týdny, takže mluvíme o konci listopadu jako o posledním termínu,“ řekl Urbášek.

Jenže například minulý týden si v Olomouci nový průkaz vyzvedlo jen 190 řidičů. K vyřízení jich zbývá ještě přes dvanáct tisíc a úředníci se děsí náporu v příštích týdnech. „Patrně budeme muset zavést úřední den i v pátek,“ uvažuje Urbášek. Přesto si je jist, že výměnu všichni nestihnou. A od ledna buď jezdit nebudou, nebo s rizikem pokuty.

Na Olomoucku jsou na tom nejlépe s výměnou řidičských oprávnění ve Šternberku, kde už si je vyzvedla více než polovina motoristů. Naopak v Litovli si pro nové „eurořidičáky“ přišla zatím jen třetina lidí. Donést na úřad starý neplatný řidičák po 1. lednu 2008 znamená podat na sebe oznámení o spáchání přestupku, a to i v případě, že jde o seniora, který už dávno nejezdí.

„K těmto lidem chceme být tolerantní. Vydali jsme metodický pokyn, aby správní orgány upustily od pokuty nebo uložily maximálně tisíc korun,“ sdělil za ministerstvo dopravy Hanzelka. Podle něj je polovina lidí, na které se povinná výměna vztahuje, starší padesáti let. Čtvrtina má dokonce přes sedmdesát.

Nové doklady vydávají české úřady podle pravidel Evropské unie a mají omezenou platnost na deset let. Postupná výměna se týká všech stávajících řidičských průkazů, které mají neomezenou platnost. Trvat to má do roku 2013.