„Vydali jsme rozhodnutí, kterým provozovateli ubytovny v Dluhonské ulici ukládáme zaplatit pokutu ve výši 550 tisíc korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné a účastníkovi řízení běží patnáctidenní lhůta pro odvolání. Čekáme, jak k věci druhá strana přistoupí," uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

Provozovatel podle ní poskytoval klientům činnosti, které měly charakter sociální služby, ale bez příslušného oprávnění a registrace. Podnikateli za toto jednání hrozila pokuta až do výše milion korun.

„Při posuzování sankce jsme přihlédli k tomu, že provozovatel od nás dostal už jednou pokutu ve správním řízení, a ta byla v řádech několika desítek tisíc korun. Šlo o stejný případ – poskytoval sociální služby bez příslušného oprávnění," upřesnila.

Otřesné životní podmínky

Na neúnosné životní podmínky obyvatel lazaretu, do kterého svážel Pavel Mirga z léčeben dlouhodobě nemocných těžce postižené lidi, upozornil jako první Přerovský a hranický deník. O případ se začala později zajímat také senátorka Jitka Seitlová, a ta se obrátila na ombudsmanku a příslušná ministerstva.

Podnikatel sice od státu na nemocné pobíral tučné sociální dávky, úroveň péče o handicapované byla ale na nízké úrovni. Mnozí si stěžovali na nedostatek jídla, ale i špatné hygienické podmínky. Na pokojích bydleli po čtyřech či po pěti, mnozí neměli ani pořádné oblečení. Sociální ubytovna se nachází na periferii Přerova nedaleko chemičky.

Po medializaci celého případu se daly události do pohybu a na čtyři desítky postižených byly postupně převezeny do registrovaných sociálních zařízení v celé republice. Lidé skončili v domovech pro seniory Brně, Ostravě či na Zlínsku – podle toho, kde měli trvalé bydliště.

Ubytovna funguje dál

Sociální ubytovna v Dluhonské ulici v Přerově dnes opět praská ve švech.

„Stále sem docházíme a v současné době je obsazena asi padesáti lidmi. Nejsou už zde ale lidé se zdravotním postižením, ale převážně jednotlivci či rodiny s dětmi," uvedla Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

Protože byla ubytovna v Dluhonské přeplněná a žilo zde 88 lidí, provozovatel část z nich přestěhoval do prostor, kde byl dříve lazaret. „Navíc uzavřel ubytovnu v Tovární ulici a poslední zbytky lidí přešly odsud právě na Dluhonskou," doplnila.

Jaký bude další osud sociálních ubytoven v Přerově, to ukáže čas. Od května budou totiž nastavená jiná pravidla pro vyplácení dávek a podnikatelům se už byznys s lidskou bídou zřejmě přestane vyplácet.

„Pokud k tomu obec neudělí souhlas, rodina nedostane zaplacený doplatek na bydlení, což může pro mnohé představovat zásadní problém. Tento doplatek totiž pokrýval náklady na ubytovnu. Lidé tedy budou muset hledat jiné řešení," uzavřela Marta Šintáková.