VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protikuřácký zátah prověří dodržování zákazu, hygiena porušení nezjistila

Hygienici v Olomouckém kraji provedli desítky kontrol, v rámci kterých se zaměřili na dodržování tzv. protikuřáckého zákona. Že by někdo bojkotoval novelu, nezjistili.

14.7.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Hygienici v Olomouckém kraji provedli desítky kontrol, v rámci kterých se zaměřili na dodržování tzv. protikuřáckého zákona. Že by někdo bojkotoval novelu, nezjistili. Odhalili jen drobnosti týkající se chybějícího značení nekuřácké provozovny. Pokutu nedali. V plánu jsou však rozsáhlé celonoční akce, na kterých spolupracuje policie, hygiena, celníci a obchodní inspekce. Posvítí si na dodržování zákazu kouření a nalévání alkoholu mladistvým.

„Od účinnosti novely udělala krajská hygienická stanice 66 kontrol, při kterých jsme se zaměřili také na dodržování zákazu kouření. Podívali jsme se do klasických restaurací, kde se vaří, ale i výčepů a barů. Škála kontrolovaných provozoven byla pestrá,“ informovala ředitelka odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Jitka Švecová.

„Že by se někde kouřilo, jsme nezjistili. Zákaz respektují. Narazili jsme pouze na chybějící označení nekuřáckého podniku,“ uvedla.
Pro provozovatele stále platí pardon v případě, že by kontrola zjistila porušení novely. Takzvané přechodné období je devadesátidenní. Netýká se však samotných kuřáků. Pokud je hygiena nebo strážník přistihnou se zapálenou cigaretou v baru, mohou už nyní dostat pokutu.

Hygienici zatím chodili na kontroly v dopoledních a odpoledních hodinách. Od září však kontrolní činnosti rozšíří. Během prázdnin jsou navíc naplánovány rozsáhlé celonoční akce pod velením policie. „Jedná se o sérii třech akcí, které důkladně a komplexně prověří zejména činnost personálu a majitelů provozoven, zda dodržují platnou legislativu,“ informoval náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Kontroly probíhají během prázdnin a v září, vždy jeden týden v měsíci. Hlavním cílem je kontrola zákazu podávání alkoholických nápojů a tabákových výrobků dětem. Zaměří se i na drogy a hazard u osob mladších 18 let.

Podle Švecové zatím přetrvává problém s vymáhání zákazu kouření na zahrádkách. Zákon stanovuje, že se nesmí kouřit ve vnitřních prostorách staveb a odkazuje na stavební zákon, který pojem blíže nedefinuje.

„Když má zahrádka střechu a tři stěny, tak se tam kouřit nesmí. Jednoznačně to ale rozhodnuto nebylo,“ připustila Švecová. Podobně panuje právní nejistota u podloubí a atria.

„Provozovatelé a stěžovatelé se v těchto dnech musejí obracet na ministerstvo zdravotnictví,“ dodala.
U klubových zařízení bude kontrola zkoumat jeho zaměření a podle toho postupovat.

„Případy budeme řešit v součinnosti se stavebním živnostenským a finančním úřadem,“ vzkázala nově zaregistrovaným klubům pro kuřáky ředitelka Švecová.

Klubové zařízení funguje i v Olomouci, kde je také skupina právníků, kteří radí majitelům stylových barů i vesnických hospod, jak vyzrát na zákaz. Jde o iniciativu Libertas Smoke‘n’Taste Club (LSTC). Mění podniky na soukromé kluby a právníci jsou přesvědčeni, že jejich řešení obstojí i u v případě soudních sporů.

Bojují za zrušení zákazu v barech a pivnicích
Iniciativa proti tzv. protikuřáckému zákonu tento týden předala zástupcům Poslanecké sněmovny petici s dvaceti tisíci podpisy. Chce vyjednat výjimku pro malé hospody, kde se nevaří, a bary, kde by podle nich měly vzniknout vyčleněné místnosti pro kuřáky. Někteří provozovatelé těchto podniků v Olomouci iniciativu přivítali. Podle nich nejde jen o cigaretu. „Marně vyhlížíme maminky s dětmi… Do baru, kde se pije a k jídlu máme oříšky, nikdy nedorazí. Je absurdní, abychom si v podniku, kam chodí z 90 procent kuřáci, nemohli zapálit,“ reagoval pan Jaroslav, který provozuje bar nedaleko Červeného kostela. Původně zvažoval, že jej „převede“ na klub. „S protikuřáckým zákonem jsou jen problémy. Lidé chodí ven a sousedům se nelíbí, že si na chodníku povídají. Nemůžu běhat na ulici a zakazovat jim to,“ popisoval těžkosti v pozdních večerních hodinách.
Že je v sousedství dříve kuřáckých barů rušněji, potvrzuje Monika Pospíšilová, která bydlí na prahu centra Olomouce, v bytě jen dvě patra nad podnikem. „V posledních týdnech slýcháme dlouho do noci hluk. Návštěvníci se přesouvají ven před hospodu, kde kouří a hlasitě se baví. Je to nepříjemné, často nás to budí,“ popisovala. „Dříve měl podnik zavřené dveře a hosté ani hudba tolik slyšet nebyly. Se zákazem kouření se pro obyvatele okolních domů situace spíše zkomplikovala," potvrdila.

Autor: Daniela Tauberová

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Guláš voní celou v sobotu Zámeckou zahradou ve Velkém Týnci na Olomoucku. Až do večera se tam konají Pivní a gulášové slavnosti, letos jubilejní, už desátý ročník.
14

Velký Týnec provoněl guláš, letos už desátým rokem

Ilustrační foto.

Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami

Víno patří i na Hanou. Kde a jaké druhy se pěstují?

Políčko osázené zelenými rostlinkami není v Příkazech na Olomoucku na první pohled vidět. Ručně obhospodařovaná půda s vinnou révou plnou života, je ukrytá za obecním úřadem. Na burčáku a víně si místní pochutnají nejdřív za tři roky, už teď se ale těší. Téměř tři stovky rostlin totiž v dubnu vysadili společně. Příkazští však nejsou v našem regionu jediní. O vinici uvažují i v nedalekém Náklu a sladké hrozny už mají v Přerově nebo v Čelechovicích na Hané na Prostějovsku.

V Dolanech opravují silnici z Tovéře, před školou se buduje kruhový objezd

Až do konce listopadu bude zavřená silnice mezi Tovéři a Dolany na Olomoucku. Důvodem je její rekonstrukce, součástí projektu je i vybudování nového kruhového objezdu před dolanskou základní školou.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Neseďte doma za pecí. Ve vašem okolí se toho děje spoustu zajímavého.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení