VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protest studentů UP skončil fiaskem

Olomouc /AKTUALIZOVÁNO/ – Fiaskem ve středu skončila protestní akce studentů Univerzity Palackého v Olomouci, kteří měli protestovat proti komerčnímu pronájmu vysokoškolských kolejí, jenž jim brání využívat zařízení v závěru semestru. Na akci přišlo jen pár studentů.

1.6.2011
SDÍLEJ:

Protest studentů UP v prostorách rektorátuFoto: DENÍK/Petra Opletalová

Nádvoří rektorátu Univerzity Palackého (UP) v Olomouci se mělo ve středu po poledni zaplnit nespokojenými studenty, kteří se letos musí v dřívějším termínu stěhovat z kolejního ubytování.

Jenže, sešlo se jich jen pár a i přítomní novináři by je početně převálcovali.

Situací se ve středu zabýval i akademický senát univerzity, k žádnému závěru, ale nedospěl.

Studentům se nelíbí, že ještě nemají všechny zkoušky a zápočty složené, ale z kolejního ubytování se musí vystěhovat už v polovině června. Do jejich přechodného domova se totiž na několik dní nastěhují dětští účastníci letní olympiády.

„Bydlím sice relativně blízko, ale budu muset dojíždět, mám dvě zkoušky. Někteří spolužáci si museli zkoušky dávat na jiné termíny. Problém je spíš to, že nám to nikdo neřekl dopředu. Není to asi eticky úplně v pořádku,“ řekl Samuel Kavi student filozofické fakulty.

„Stěhování se nás dotkne velmi. Je plné zkouškové, státnice a studenti nemají kde bydlet. Mohli to dát vědět v březnu. Nechtěli nás informovat před druhým semestrem, abychom se náhodou nevystěhovali, aby z nás ještě měli peníze. Je to nefér. Pokud je to ve smlouvě, v pořádku, ale měli nám to dát vědět dopředu,“ řekla další studentka ze stejné fakulty.

Ona sama problém s ubytováním nemá, přišla ze solidarity vůči ostatním.

„Budu mít už díky bohu po všech zkouškách a státnicích. Ale kdybych tady musela zůstat nevím, jak bych to řešila,“ doplnila.

Šéfka kolejí: Uměle nafouknutý problém

Ředitelka Správy kolejí a menz Božena Pirklová kritiku odmítá.

„Míst je naprostý dostatek. Nevidím v tom žádný problém, tyto akce jsme pořádali řadu let. Je to uměle nafouknutý problém. Těm, kteří se nebudou moc odubytovat z kolejí, lůžka nabídneme,“ uvedla s tím, že z pronájmu kolejí univerzita získá přes šest milionů korun, které budou zpět investovány do ubytování.

Akademický senát univerzity ve středu k žádnému závěru nedospěl. Na jednání zazněly informace o tom, že postup vedení SKaM prověřuje oddělení vnitřního auditu.

„Akademický senát rezignoval na své základní poslání, tedy kontrolní činnost. Nelíbí se mi, že u tak důležité věci nezaujal žádné stanovisko,“ řekl ČTK student Petr Sojka, který je členem AS.

V. letní olympiáda dětí a mládeže České republiky se v Olomouci a Prostějově uskuteční ve dnech 21. až 26. června. Univerzita Palackého se smluvně zavázala, že po dobu konání této akce zajistí ubytování i stravu pro více než čtyři tisíce účastníků.

Rektor: Vyvodím důsledky

O spolupráci požádal olomouckou univerzitu hejtman Olomouckého kraje a rektor žádosti vyhověl. Podle univerzity byli studenti o změně informováni s více než měsíčním předstihem, tedy v souladu s vnitřními předpisy univerzity.

Na vzniklou situaci reagoval v prohlášení i rektor UP Miroslav Mašláň.

„Je určitě chybou, že se dlouho připravovaná událost neodrazila v ubytovacích dekretech, které Správa kolejí a menz uzavírala s ubytovanými studenty. Je mi líto vzniklých nedorozumění, z nastalé situace však hodlám vyvodit důsledky,“ řekl Mašláň.

„Vedení Správy bylo o této věci informováno minimálně od března 2010, studenti tedy mohli dostat podstatně větší prostor pro to, aby se změně přizpůsobili,“ doplnil.

Podle kancléře Rostislava Hladkého mají olomoučtí vysokoškoláci k dispozici na kolejích celkem 5500 míst.

Kraj oficiálně požádal o ubytování pro 4316 účastníků olympiády. Studentům tak zůstává k dispozici zhruba 1200 volných míst. Koleje však na konci června studenti sami postupně uvolňují, podle kancléře z celkové kapacity bývá v tomto období využito zhruba 1850 míst.

Petra Opletalová + ČTK

1.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení