VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrné elektrárny v kraji by utáhly Šumperk

Olomoucký kraj-Větrné elektrárny, které se točí na území Olomouckého kraje, vloni vyrobily tolik elektřiny, že by stačila pokrýt spotřebu například Šumperka. V porovnání s rokem 2007 vzrostla v regionu produkce elektřiny z větru o 92 procent. To se už možná nezopakuje.

5.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Šimr

Do podnikání v těchto obnovitelných zdrojích podle investorů promluví nová studie zpracovaná krajem. Ta je jakýmsi vodítkem a popisuje, kde větrníky teoreticky mohou stát, kde jen za určitých podmínek nebo vůbec. Jenže podle investorů je většina „bezproblémových“ lokalit kvůli malému větru nepoužitelná.

„V Olomouckém kraji se loni vyrobilo téměř 30 tisíc MWh elektřiny, což znamená pokrytí spotřeby více než 20 tisíc lidí, například většinu města Šumperka. Ve srovnání s rokem 2007 jde o 92 procentní nárůst. Podle statistických dat Energetického regulačního úřadu současně výrazně stoupá efektivita nově instalovaných větrných elektráren na území kraje,“ popisoval Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.

Během několika let by investoři mohli z větrných elektráren postavených v tuzemsku „zásobovat“ i Prahu.

Podle investorů do energie z větru je nachystána řada dalších projektů, a to i v Olomouckém kraji, které mají podle nich minimální vliv na životní prostředí, a také s nimi souhlasí místní obyvatelé.

„Pokud nebudou kladeny oboru administrativní překážky nad rámec zákona, mohou být brzy naplněny odhady Pačesovy komise,“ sdělil Janeček. Ta potvrdila odhady odborníků, že vítr v tuzemsku nejde opomíjet. V roce 2020 mají obnovitelné zdroje u nás vyrábět 13 procent energie z primárních zdrojů.

Při posuzování plánů investorů do elektřiny z větru však nově sehraje roli i krajská studie, která je vodítkem pro investory, úřady a občanské iniciativy, kde větrníky teoreticky mohou stát, kde jen za splnění určitých podmínek nebo naopak vůbec. Podle studie je bez větších omezení pouze tisícina území Olomouckého kraje. Přibližně polovina je pro větrné parky podmíněně přípustná, na zbytku je vznik takových elektráren nemožný.

„Další regulativy nad rámec již těch existujících, zákonných jsou zbytečné,“ reagoval na studii Michal Janeček. „Máme navíc obavy, že úředníci na obcích budou brát studii jako zákon,“ dodal.

I někteří starostové jsou přesvědčeni, že nová studie je nadbytečná. „Při existenci zákona na ochranu přírody a krajiny, stavebního zákona, posuzování vlivů na životní prostředí a dalších zákonů, opatření a nařízení jeví jako nadbytečná,“ komentoval již dříve starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka.

Naopak Šternberští po studii regulující větrníky dlouho volali. Tamní zastupitelstvo vloni v únoru vyjádřilo nesouhlas s výstavbou větrného parku v Horní Loděnici. „Proto vedení města přivítalo iniciativu Olomouckého kraje ke koncepčnímu řešení této věci,“ reagovala mluvčí radnice Irena Černocká.

Území, na kterém by podle studie v zásadě neměl být problém větrníky postavit, tvoří sedm lokalit: největší je na Olomoucku mezi Senicí na Hané, Náklem, Dubčany a Příkazy. „Čtyři z těchto sedmi oblastí nejsou vůbec větrně zajímavé. Například na Senicku je podle poslední větrné mapy špatný větrný potenciál,“ poukazoval Janeček.

Vicehejtman Pavel Horák již dříve sdělil, že studie striktně vymezuje jenom území, kde větrníky stát nemohou, u zbylých lokalit je budování otázkou rozhodnutí obcí. Stejně pak i kilometrová vzdálenost elektráren od lidských obydlí je podle něj doporučením a samosprávy mohou podle vlastního rozhodnutí nechat postavit stožáry také blíže. Vypracovat podobnou studii se kraj zavázal poté, co v minulosti přijal zásady územního rozvoje.

„Když jsme tuto územně plánovací dokumentaci schvalovali, podmínkou ministerstva životního prostředí bylo, abychom ji doplnili také o studii větrných elektráren. Podle našeho názoru je stavba větrníků otázkou, která přesahuje katastr jedné obce. Taková regulace proto přísluší kraji,“ uvedl již dříve Horák.

Jak se na studii dívají stavební úřady na Olomoucku, jejichž razítko investor potřebuje? Podle něj „zákonem“ být nemusí. „Pro stavební úřad je závazný územní plán. Pracovat s touto studií budou tedy zejména úřady územního plánování (pozn.red: obecní úřady s rozšířenou působností), které na žádosti obcí pořizují územní plány nebo jejich změny. Pro ty pak územní studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování s tím, že podklad není dogmatem,“ reagoval například Robert Černocký, vedoucí stavebního odboru šternberského městského úřadu.

„V praxi to znamená, že je možné rozhodnout i v rozporu s územní studií pokud se prokáže, že existuje jiné, vhodnější řešení. Takto byla “závaznost“ studie prezentována i Krajským úřadem Olomouckého kraje při jejím veřejném projednání,“ dodal.

Na území Olomouckého kraje pracuje 24 větrných elektráren ve 12 lokalitách a celkovým výkonem 19 190 kW.

Autor: Daniela Tauberová

5.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
20

VIDEO: Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.
24

FOTO, VIDEO: Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení