Polská firma nabízí práškové výrobky, tablety a bylinky pod názvy jako Ztuhlý Míša, Good Shit či Masacrator oficiálně jako výrobky pro sběratele.

Prodejce tvrdí, že nejsou určeny pro vnitřní použití.

Podle odborníků je to jen vychytralé obcházení zákona. Produkty podle nich simulují účinky ilegálních drog a mohou vytvořit u uživatelů návyk.

Na pultě nového obchodu se tak mimo jiné objeví například i bílý prášek, jehož účinky se podobají pervitinu.

„Ano, pobočku v Olomouci otevřeme nejpozději do čtrnácti dnů,“ potvrdila asistentka vedoucího sítě obchodů, která má své hlavní sídlo na proslavené Stodolní ulici v Ostravě.

Oficiálně jsou všechny výrobky suvenýry, které nejsou určeny ke konzumaci, ale realita je jiná.

„Považuji to za obcházení zákona. Tito obchodníci velmi dobře vědí, že nejde o suvenýry, ale o drogy. V místech, kde jsou takovéto obchody, rychle vzniká skupina lidí závislých na těchto výrobcích," reagoval Lukáš Hrubý, oblastní ředitel sdružení Podané ruce, které se mimo jiné zabývá také drogovou závislostí.

„Mladí lidé se díky nim k drogám dostanou, přitom by k nim vůbec nemuseli přijít nebo by se k nim dostali až mnohem později,“ uvedl.

Obchodníci zakázané psychotropní látky nahrazují chemicky upravenými prvky, které jsou u nás zatím legální.

Rozbor: Účinek se dá přirovnat k marihuaně

Podle ČTK například metamfetamin (známý jako pervitin, pozn. aut.) nahrazují jedem na krysy. Zatímco v Polsku už zákony přitvrdily, u nás se změna zákona zatím připravuje.

V Ostravě, kde obchody již fungují, provedl Ústav soudního lékařství rozbory koupených vzorků. Ty jednoznačně potvrdily, že se jedná o narkotika. U některého zboží našla kontrola syntetické kanabinoidy.

„Jde o jinak neškodné rostliny, do kterých byla přidána syntetická složka. Ta z nich udělala látku, jejíž účinek se dá přirovnat k marihuaně,“ řekla ČTK Marie Staňková z ostravského Ústavu soudního lékařství.

Policisté v Olomouci zatím nezasáhnou, protože se dosud neděje nic nelegálního.

„Pokud však zjistíme nesrovnalosti, postavíme se k tomu čelem a budeme to řešit,“ sdělil šéf olomoucké kriminálky Jiří Musil.

Zakázaný je sexshop, tohle ne

Michal Šubrt, zástupce majitelů domu, který jim sjednává nájmy, se o chystaném sortimentu výrobků dozvěděl až z internetu.

„Ve smlouvě stojí, že budou prodávat suvenýry. Později jsem si na internetu přečetl, že půjde o návykové látky, ale podle stávající legislativy jde o legální zboží. Od smlouvy tedy nelze odstoupit. Ve smlouvě je výslovně zakázáno, aby v obchodě nájemník provozoval sex shop či hernu s automaty, ale tento typ obchodu zástupce majitelů nepředvídal,“ dodal Šubrt.

Informace o sortimentu vznikajícího obchodu polekala prodavačku obchodu v sousedství.

„To se máme na co těšit. Už teď se tady pohybuje spousta pochybných existencí a teď ještě tohle,“ řekla prodavačka.

Primátor: Zjistím, co se dá dělat

Představitele Nadace Bezpečná Olomouc vznikající obchod vyděsil.

„Veškeré aktivity komunitních center, která bojují s drogovými závislostmi, přijdou otevřením takového obchodu vniveč,“ vyjádřil se tajemník nadace Radim Schubert.

Podle primátora Olomouce jde hlavně o legislativní problém.

„Radost z toho nemám. Zajistím si k tomu veškeré informace a na základě legislativních podkladů zjistím, co se s tím dá dělat,“ sdělil Martin Novotný.

Právní problém v tom vidí i propagátor legalizace marihuany Dušan Dvořák. I když z jiného úhlu.

„Problémy s těmito takzvanými chytrými drogami jsou po celém světě. Dokud se v celé Evropské unii nezlegalizují veškeré drogy, budou mít tyto obchody vždy zákazníky,“ mínil Dvořák.