VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Procházka opravenou alejí? Mezi cyklisty a bruslaři

Olomouc – Chodci proplétající se s cyklisty či bruslaři. I tak může ve slunném odpoledni vypadat "klidná procházka" Rudolfovou alejí ve Smetanových sadech. Ta se po opravách otevřela veřejnosti a nový povrch ihned přilákal i řadu lidí na kolech a in-line bruslaře.

3.8.2010 38
SDÍLEJ:

Rudolfova alej s novým asfaltemFoto: DENÍK

Rudolfovou alejí by přitom cyklisté projíždět vůbec neměli, bruslaři jsou naopak bráni jako chodci a nějaké omezení zde pro ně neplatí.

„Takové množství cyklistů, kteří jezdí po aleji, mě překvapilo. Myslím si, že tam nemají co dělat. Vnoučata nemůžu nechat volně běhat, protože máte strach, že se něco stane. Alej by měla sloužit pro klid a relaxaci, a ne abych se tam bál chodit,“ řekl Pavel Blaťák, který parkem projíždí každý den na kole, ale využívá při tom, jak sám tvrdí, jen cesty určené pro kolaře.

Kromě pěších návštěvníků přilákala prostorná asfaltová stezka i kolečkové bruslaře.

„Na novém povrchu v Rudolfově aleji se jezdí perfektně. Obrovsky se však v parku zvýšila frekvence chodců, in-linistů i cyklistů. Všichni bruslaři jezdili opatrně, snažili se vyhýbat dětem i maminkám s kočárky a nenarušovat pěší provoz. Horší je to však s cyklisty, kteří nemají v aleji vůbec co dělat. Jsou pro ně přece vyznačené jiné trasy. Všichni by se měli navzájem snažit nezavazet si,“ podotkla pětadvacetiletá Jana Koudelková z Olomouce.

Do Rudolfovy aleje na kole nemůžete

Jak oba dotázaní poukázali, aleji by se cyklisté měli vyhnout. V současné době sice neexistuje městská vyhláška, která by provoz kolařů v parcích vymezovala, ovšem platí zde základní pravidla, která určují dopravní značky a vnitřní předpisy výstaviště.

„Cyklisté se mohou v parku pohybovat pouze po vyznačených cyklostezkách, avšak i tady by měli být opatrní, protože tu mohou být také chodci. Co se týká Rudolfovy aleje, zde žádná cyklostezka není, takže lidé na kolech tudy podle pravidel projíždět nesmějí. Pohyb v parku jim umožňuje cyklostezka souběžná s Rudolfovou alejí,“ sdělila Jana Urbaníková, z tiskového oddělení olomoucké radnice s tím, že jízda in-linistů v prostorách parku nijak regulovaná není, berou se jako chodci.

„Nicméně samozřejmě platí upozornění, že by lidé jedoucí na kolečkových bruslích měli dbát zvýšené opatrnosti,“ dodala Urbaníková.

CO SI o tématu CHODCI vs. CYKLISTI a BRUSLAŘI v RUDOLFOVĚ ALEJI myslíte vy?
Svůj názor můžet připojit v diskusi pod článkem.

Jen po stezkách pro cyklisty

Cyklistické stezky vedoucí přes Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady jsou asfaltové a vymezené vodorovným dopravním značením nebo dlážděné odlišnou barvou, zpravidla červenou.

Kolaři je také poznají díky dopravní značce Stezka pro cyklisty nebo Stezka pro chodce a cyklisty.

„Mimo vyznačené cyklistické stezky je jízda na kole v areálu Výstaviště Flora Olomouc zakázána. To neplatí pro zaměstnance výstaviště v pracovní době, kteří u sebe mají služební průkaz. Lidé na kolech jsou povinni chovat se ohleduplně vzájemně a ve vztahu k chodcům. Také vozíčkáři mají umožněný pohyb po cyklostezkách,“ doplnil Jiří Svačinka, vedoucí technického úseku Výstaviště Flóra Olomouc.

Značení přiští týden

Pokud kolaři nevyužijí stanovených cest, dopouštějí se dopravního přestupku.

„Hlídky Městské policie Olomouc dělají v parcích kontroly při pravidelných obchůzkách. Tuto situaci řešíme jako klasický dopravní přestupek, který končí buď domluvou, ale také můžeme udělit pokutu až dva tisíce korun,“ uvedla Magda Václavíková, tisková mluvčí městské policie s tím, že někteří cyklisté se vymlouvají na chybějící vodorovné dopravní označení, které je ještě kvůli současné dodělávce oprav teprve třeba domalovat.

„Někteří lidé jsou koumáci, ovšem jasně zde platí zákaz vjezdu. Prozatím vše řešíme domluvou a upozorňujeme cyklisty, že zde jezdit nemohou. Po rozhovoru s panem Svačinkou a panem Svobodou, který dělá dopravní značení, by se v příštím týdnu měla všechna značení doplnit,“ uzavřela Václavíková.

Autor: Veronika Kolesárová

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Větrníky u Horní Loděnice
2 11

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Fronty na Sigmě zaskočily pořadatele a zlobily fanoušky. Nestihli góly

Fronty před branami Androva stadionu v Olomouci stály ještě po začátku nedělního zápasu. Fotbalisté Sigmy porazili brněnskou Zbrojovku 3:0, někteří fanoušci však měli tu smůlu, že neviděli jediný gól.

Setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce přes 8 tisíc lidí

Olomouc minulý týden zaplnili mladí křesťané z celé republiky.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? 

Fotbal tady konečně začíná dýchat, radoval se Jílek a chválil diváky

Takový úvod zápasu, jaký předvedli olomoučtí fotbalisté, nezažila nejvyšší česká fotbalová soutěž 18 let!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení