VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přírodovědě je nová budova na Envelopě malá. Chystá další stavby

Olomouc – /VIZUALIZACE/ Další budovy pro nová vědecká pracoviště, badatelská a vzdělávací centra chystá vybudovat na Envelopě a také v areálu v Holici přírodovědecká fakulta olomoucké univerzity. Projekty počítají z investicemi několika milard korun.

19.1.2009 1
SDÍLEJ:

Vizualizace nových pracovišť PřF UP Olomouc na EnvelopěFoto: Zdroj: PřF UP Olomouc

Fakulta přitom na Envelopě staví už přes dva roky novou budovu a i přes původní plány první studenti zasednou do nových lavic nejdříve začátkem nového akademického roku, tedy letos na podzim.

Vedení školy však už teď ví, že nová budova je pro ni malá.

„Budova se projektovala před deseti lety na základní výuku a už teď nepokrývá množství studentů. Tehdy přírodovědecká fakulta měla okolo tisícovky studentů, dnes jich má více než tři tisíce. Doktorské studium není o posluchárnách, ale o laboratořích a těch se nám moc nedostává. Proto bychom potřebovali další prostor,“ podotkl děkan Přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.

Celkem tři projekty na nové laboratoře a specializovaná pracoviště v Holici a na Envelopě má už přírodovědecká fakulta připravené na stole a chce se s nimi utkat o evropské peníze – potřebuje tři miliardy korun.

„Projekty už máme nachystané asi dva a půl roku, protože výzvy do operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace se měly otevřít už přede dvěma lety,“ vysvětlil děkan.

#nahled|http://g.denik.cz/43/00/prirodovedecka_fakulta_holice_viz_1801_01_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/43/00/prirodovedecka_fakulta_holice_viz_1801_01.jpg|Vizualizace nových pracovišť PřF UP v Holici #
PODÍVEJTE SE TAKÉ na další NOVÉ AREÁLY olomoucké univerzity

Centrum regionu Haná v Holici

Škola plánuje zřídit Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů.

„Centrum Haná by mělo rozšířit stávající Biologické centrum na ulici Šlechtitelů v Olomouci – Holici a mělo by být zaměřeno na molekulární biologii, biotechnologie a zemědělský výzkum,“ vysvětlil děkan.

Druhý projekt bude zaměřený na výzkum v oblasti nanomateriálů, nanotechnologií, nanofotoniky, nových analytických a měřících metod. Výzkumná témata jsou podle děkana určena v souladu s potřebami výrobní sféry regionu s cílem přispět k jeho ekonomickému rozvoji.

Projekty bude možné podávat v rámci různých výzev během celého roku a v prvním kole se škola bude ucházet o dva projekty za dvě miliardy korun.

Ke konci roku pak „zabojuje“ o finance s projektem budovy na Envelopě a to asi za další miliardu.

Vizualizace nových pracovišť PřF UP Olomouc na Envelopě

Envelopa se rozroste

Do budoucna by pak přírodovědecká fakulta měla být rozmístěna do dvou částí, jedna je Holice a druhá Envelopa.

„Na Envelopě budou soustředěny víceméně chemické, fyzikální, matematické obory a vědy o zemi,“ pokračoval Juraj Ševčík.

Na třídě 17. listopadu by se v nové budově měla rozvíjet doktorská a postdoktorská studia.

„Díky tomu, že tady máme špičkové odborníky, jako jsou optici nebo chemici, tak se snažíme dostat do Olomouce více doktorských studií, protože to je to, co by na vysokých školách mělo být zejména. A proto potřebujeme další prostory,“ informoval děkan.

Děkan: Na technologie umíme vydělat, nemáme je kam dát

„Přírodovědecká fakulta má v tuto chvíli spoustu chytrých lidí ve věku okolo čtyřiceti let, které si tvoří výzkumné skupiny, ale ty nemáme kam umístit. Naše lidi umí vydělat peníze, jsou uznávání v Evropě i ve světě, ale jediný problém, který teď máme, jsou prostory a technologie. Na ty si umíme vydělat, ale nemáme je kam dát,“ vysvětlil a upozornil, že jejich plány by mohly mít i pozitivní přesah pro město Olomouc a zdejší region.

„Dalším přínosem, který může být zajímavý pro Olomouc, jsou pracovní místa. Předpokládá se rozvoj pracovních skupin a v této chvíli by se jednalo asi o sto až sto padesát pracovních míst, což může být celkem zajímavé. Jsou to místa vysoce kvalifikovaná, a pokud tady udržíme tyto lidi, tak se region zase může posouvat někam dál,“ doplnil děkan Juraj Ševčík.

Autor: Petra Pášová

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení