VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak hodnotí prezidentské volby politolog Pavel Šaradín?

Olomouc – Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci komentuje pro Olomoucký deník výsledky prvního kola prezidentských voleb.

14.1.2013 6
SDÍLEJ:

Kandidáti na prezidenta Karel Schwarzenberg (vpravo) a Miloš Zeman vystoupili 13. ledna v Praze v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Jak říká, voliči se hodně rozhodovali s ohledem na osobnost kandidátů, velkou roli při výběru připisuje televizním debatám.

Ty budou rozhodovat i před 25. a 26 lednem. „Mají větší vliv než to, kdo koho podpoří," hodnotí.

Pavel ŠaradínZa favorizovaným Milošem Zemanem nakonec o 1 % skončil druhý Karel Schwarzenberg. Co rozhodlo o tom, že Jan Fischer a Jiří Dienstbier zůstali za nimi až se zřetelným odstupem?
Pozice Jiřího Dienstbiera byla předvídatelná, přeci jen v politice není tak dlouho, část občanů jeho politické názory nemusí znát. Jan Fischer si volby prohrál sám. Čelil ze všech kandidátů největšímu tlaku, ale vůbec nijak na něj nereagoval. Nesnažil se mobilizovat voliče, které pomalu ztrácel. Rozhodující navíc je, jak se kandidáti představují v elektronických médiích, zejména v televizních debatách. Zde působil příliš uměle, nepřesvědčivě. To patrně zapříčinilo jeho pád na třetí místo.

V Olomouckém i Zlínském kraji předběhl M. Zeman K. Schwarzenberga zhruba o 10 %. Je v něčem takový výsledek odlišný od zbytku republiky?
V podstatě od parlamentních voleb v roce 1996 se česká společnost výrazněji polarizuje dle socioekonomických charakteristik obyvatelstva. To znamená, že pravice je úspěšná v českých krajích vyjma severních Čech, levice ve zbytku republiky. Tedy i v těchto dvou moravských krajích.

JAK HLASOVALA MĚSTA NA OLOMOUCKU: Na Hané vládne Zeman, v Olomouci vyhrál Schwarzenberg

Nakolik mohly celkové výsledek ovlivnit předvolební průzkumy?
Průzkumy byly nyní méně důvěryhodné, protože respondenti nevyjadřovali identifikace s politickými stranami, ale pouze sympatie k jednotlivým kandidátům. To samozřejmě způsobuje větší nepřesnosti, navíc byla deklarace zúčastnit se voleb tradičně vysoká. Nedomnívám se, že by hrály podstatnou roli, i když to tak někdy vypadá. Možná snad v závěru předvolební kampaně se sympatizanti „slabších" kandidátů přiklonili k těm, kteří měli větší šanci uspět.

Zohledňovali podle vás voliči stranickou příslušnost či politické názory kandidátů nebo se řídili spíše jejich vystupováním a známosti?
Nepochybně se orientovali dle ideologie, tedy vnímali, kdo je levicový, pravicový, popřípadě středový či liberální kandidát. Značnou roli hrála osobnost kandidáta, jeho zkušenosti, ale i schopnost reagovat na otázky v televizních debatách. Tyto personalizované volby jsou jiné než ty, kde se voličům předkládají stranické kandidátky. V parlamentních volbách jsou mnohem více důležitá nabízená ekonomická a sociální řešení. V prezidentských volbách, jak je vidět, jsou voliči ochotni K. Schwarzenbergovi odpustit i to zdražování.

Celorepublikově dosáhla účast 61 %. Například oproti nedávným krajským volbám je to výrazně více. Čemu byste to přisoudil? Může se to opakovat?
Samozřejmě záleží na tom, jak dané číslo interpretujeme. Některá média neustále referovala o obrovské volební účasti, ale k tomu jsem byl skeptický. Jedná se o údaj srovnatelný s posledními parlamentními volbami, který byl druhý nejhorší od roku 1990. Kraje voliči nechápou jako velmi důležité, proto zde bývá nižší zájem.

ČTĚTE TAKÉ: Volební perličky z Olomoucka aneb sběratelé vavřínů a nul

V krajských městech většinou vyhrál Karel Schwarzenberg, o čem takový výsledek vypovídá?
Opět záleží na socioekonomických charakteristikách obyvatelstva. Ve městech je vyšší životní úroveň, zpravidla je zde více obyvatel s vysokoškolským vzděláním, menší nezaměstnanost, vyšší mzdy, větší podíl pravicových a liberálních voličů atd. To rozhodlo o větší podpoře kandidáta TOP 09.

Jak může podle vás vypadat druhé kolo? Lze předvídat, jak se k volbám postaví ČSSD a co to bude pro stranu znamenat? Bude mít vliv i to, koho se rozhodnou podpořit neúspěšní kandidáti?
Sociální demokracie se opatrně přiklonila na stranu Miloše Zemana. Je to pro ni menší zlo než podpořit zástupce Nečasovy vlády. Očekávám nyní větší vzájemnou kritiku, vyrojí se negativní kampaň, která bude produkována od příznivců i sekretariátů. Mnohem větší vliv než to, kdo koho podpoří, budou mít televizní debaty a rovněž schopnost mobilizovat voliče. Karel Schwarzenberg by mohl zvítězit tehdy, kdyby přilákal k urnám ještě více mladých voličů.

Autor: Ondřej Zuntych

14.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud kvůli tragické palbě na vozidlo na Libavé. Obžalovaní u soudu: (zleva) Zdeněk Havala, Marcel Kulišťák a Luděk Niedermeier
5

Soud kvůli tragickým střelbám na Libavé pokračuje. Proběhly výslechy svědků

Nová výrobní hala společnosti Wanzl v Hněvotíně
5

V Hněvotíně otevřeli nový závod. Zaměstná 140 lidí

Opilý šofér dvakrát boural, skončil v poli u Chomoutova. Měl 2,5 promile

Hned několik pořádně "upravených" hazardérů za volantem chytili během víkendu policisté na Olomoucku. Někteří z nich bourali.

V řece v Olomouci našli tělo ženy

Morava v Olomouci vydala v neděli tělo neznámé starší ženy. Odpoledne ji z řeky vytáhli policejní potápěči.

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE. Ptejte se

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

V kraji padl teplotní rekord, babí léto ještě nekončí

Hned dva teplotní rekordy padly v pondělí 16. října v Olomouckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení