Psovitou šelmu zachytila začátkem ledna na severním okraji Hrubého Jeseníku soukromá fotopast.

„Z médií jsem věděl o monitoringu velkých šelem v Jeseníkách. Jakmile jsem zhlédl záběry z fotokamery nápadně připomínající vlka, hned jsem záznam zaslal odborníkům k identifikaci," řekl Filip Seitl, jehož zařízení noční přechod vlka po sněhové pokrývce zaznamenalo.

Ochránci přírody potvrdili, že zvíře na záznamu je opravdu vlk. Informace se k nim dostala během několika hodin od chvíle, kdy šelma prošla před fotopastí.

Zdroj: Archiv Filipa Seitla

„Přímo v terénu jsme ověřili stopní dráhu, změřili jsme i délku kroku a velikost stopy. Všechny parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu," uvedl Petr Šaj, zoolog ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Výskyt vlka se v Jeseníkách podařilo potvrdit po jedenácti letech. Poslední doložený důkaz o jeho existenci pochází z roku 2005, kdy byl u Břidličné na Rýmařovsku nalezen zastřelený jedinec. Loni ochránci přírody zaznamenali smečku v okolí Doks, tyto šelmy pozorovali také na Broumovsku nebo v Javorníkách.

Setkání s vlkem? Nezapomenutelný zážitek

„Vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání s ním ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem, k obavám ale není žádný důvod," sdělil Jiří Beneš z olomouckého hnutí Duha, které monitoring šelem v Jeseníkách koordinuje.

Dobrou zprávou je výskyt vlka pro lesníky. Zvíře zatím může jen osamoceně migrovat, uvítali by ale i trvalý návrat tohoto druhu.

„Velké šelmy prospívají celému ekosystému. Zvěř v lesích změní chování, zlepší se její zdravotní stav i kondice, sníží se škody na lesních porostech a zvýší se v nich podíl náročnějších dřevin," sdělil Tomáš Pospíšil, ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku.

Dostatek potravy

Vlk jako predátor může pomoci s regulací přemnožených kopytníků. Severní okraj Hrubého Jeseníku, kde vlka fotopast natočila, poskytuje velkým šelmám dostatek potravy – divoká prasata, daňky i jeleny. I když vlci dokáží jejich počty snížit, nebrání rozumnému mysliveckému hospodaření.

Vlk obecný se v Jeseníkách běžně vyskytoval ještě v druhé polovině 19. století. Vyhuben byl v roce 1908, kdy byl poslední kus zastřelen u Zábřehu. Ojediněle se začal do regionu vracet po druhé světové válce.

Monitoring velkých šelem v Jeseníkách nekončí. Jakékoli záznamy velkých šelem, informace o jejich výskytu či pobytových znacích mohou lidé posílat na e-mail stopy@selmy.cz. Na projektu se podílí hnutí Duha, Agentura ochrany přírody a krajiny, Lesy České republiky a Svaz ochránců přírody.